Apel Polskiego Alarmu Smogowego w sprawie przyjęcia regulacji koniecznych do poprawy jakości powietrza w Polsce

O jak najszybsze przyjęcie zmian prawnych, których brak uniemożliwia skutecznie działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce – apeluje do premier Beaty Szydło Polski Alarm Smogowy. Szefowa Rady Ministrów zapowiedziała, że rząd zajmie się tym problemem. Poniżej treśc apelu oraz pismo Premier RP do Wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Treść apelu:

 

Prezes Rady Ministrów, Pani Beata Szydło

Apel w sprawie przyjęcia regulacji koniecznych do poprawy jakości powietrza w Polsce

Szanowna Pani Premier,

Zwracamy się do Pani z apelem o jak najszybsze przyjęcie zmian prawnych, których brak uniemożliwia skuteczne działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

Każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie około 45 tysięcy polskich obywateli.

Ostatnie dni, w których po raz kolejny w wielu miejscach w kraju zarejestrowano katastrofalny poziom zanieczyszczeń powietrza, są efektem wieloletnich zaniedbań, które powodują zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków. O ile niektóre samorządy podejmują próby walki z tym niebezpiecznym zjawiskiem, to trudno dostrzec jakiekolwiek działania ze strony rządu.

Czas najwyższy by problemem zanieczyszczenia powietrza zajął się wreszcie polski rząd. Od lat problem ten był zaniedbywany i pomijany przez władzę centralną. Ta sytuacja musi ulec natychmiastowej zmianie.

Dlatego postulujemy o:

1. Jak najszybsze wprowadzenie norm jakości węgla sprzedawanego do gospodarstw domowych oraz systemu kontroli tego rynku.

W Polsce obowiązuje około 30 norm regulujących jakość i kontrolę paliw gazowych i płynnych. Dla węgla – ani jednej. W rezultacie do domowych pieców i kotłów każdego roku trafia ponad milion ton odpadów węglowych. Węgiel niskiej jakości o wysokiej zawartości siarki, chloru czy popiołu, w żadnym wypadku nie powinien być spalany w gospodarstwach domowych, gdyż prowadzi to do bardzo wysokiej emisji pyłów i innych rakotwórczych substancji. W wielu krajach węgiel tego typu jest traktowany jako odpad i nie jest sprzedawany, właśnie ze względu na jego bardzo negatywny wpływ na jakość powietrza.

2. Niezwłoczne określenie parametrów emisyjnych dopuszczonych do sprzedaży kotłów i urządzeń służących ogrzewaniu pomieszczeń

Poza jakąkolwiek regulacją pozostaje również rynek kotłów i innych urządzeń grzewczych na paliwa stałe – węgiel i drewno. W związku z tym ogromna większość kotłów sprzedawanych w Polsce to kotły niespełniające nawet najbardziej podstawowych norm w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwych związków. Wraz z normami jakości węgla, jest to kluczowa regulacja dla poprawy jakości powietrza. W skali kraju aż 50% pyłów oraz około 85% rakotwórczego benzo(a)pirenu pochodzi właśnie z domowych palenisk.

3. Stworzenie programów finansowych wspierających wymianę najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych. Programy takie przeznaczone być powinny w szczególności dla ludzi najuboższych. Bez wsparcia funduszy rządowych na ten cel, skuteczna walka ze smogiem jest i będzie niemożliwa.

Brak powyższych uregulowań oraz programów finansowych powoduje, że problem głównego źródła zanieczyszczenia powietrza pozostaje od wielu lat nierozwiązany.
Apelujemy o decyzje, które będą chronić zdrowie i życie mieszkańców naszego kraju. Ufamy, że

Pani Premier dostrzeże wagę problemu oraz dramatyczną sytuację milionów Polaków i Polek, zmuszonych oddychać powietrzem, które zagraża ich zdrowiu i życiu.

W imieniu Polskiego Alarmu Smogowego

Andrzej Guła

===

Treść pisma Premier RP do wicepremiera:

Źródło:

SmogLab.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *