Gmina Skawina rozpoczyna ankietyzację mieszkańców

plakat_4Gmina Skawina jest aktualnie w trakcie opracowania dokumentu strategicznego pn. „Plan gospodarki niskoemisyjnej” na lata 2014-2020. Po co nam PGN? Ponieważ jakość powietrza w Skawinie jest zła. Jednym z elementów planu jest inwentaryzacja emisji CO2 na terenie miasta i gminy Skawina.

Każda ankieta stanowi dla nas cenne źródło informacji
– prosimy o Państwa zaangażowanie!

Ankieta zawiera blisko 20 pytań z zakresu sposobu ogrzewania, emisji pochodzącej z transportu oraz zainteresowanie OZE i termomodernizacją. Ankieta pozwoli nam oszacować emisję CO2 z budynków oraz pomóc przy przygotowywaniu zadań do PGN. Pozyskane dane są poufne. Zachęcamy również do uzupełnienia ankiety w wersji elektronicznej – dostępnej poniżej!

ANKIETA  (kliknij)

Ankietyzacja potrwa do końca kwietnia 2015 r. i będzie prowadzona za pomocą ankiet papierowych (które zostaną dostarczone do Państwa domów przez Sołtysów na terenie gminy oraz pocztą na terenie miasta – po wypełnieniu prosimy o zwrot do Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie – Rynek 3, pok. 4 Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska).

plakat_4

Źródło:
Gmina Skawina

6 response to "Gmina Skawina rozpoczyna ankietyzację mieszkańców"

  1. Przez: K Zamieszczono: 28 marca 2015

    Witam,

    właśnie zastanawiam się nad przeprowadzką do Skawiny. Ogólnie wydaje mi się że jest to w miarę przyjemne miasto do życia dla rodziny: sklepy, szkoły, park miejski, błonia, rynek itp.

    Natomiast dość mocno zauważalny przeze mnie jest stan powietrza. Mam wrażenie że ludzie palą czym popadnie. Czy według Państwa poprawi się to z czasem m.in. za sprawą Planu Gospodarki Niskoemisyjnej? Czy jednak ludzie będą ignorantami i powiedzą że nie mają pieniędzy albo że ktoś chce na nich zarobić itd. itp. A chyba jednak lepiej wydać kasę na mniej szkodliwe formy ogrzewania niż na leczenie raka czy astmy. Jak to wygląda jeśli chodzi o ich świadomość?

    Kolejna rzecz to chciałem zapytać o zakorkowanie miasta? Jak to wygląda po tym jak powstała obwodnica? I czy w najbliższych latach jest jakiś plan władz miasta na ewentualną poprawę w tej materii?

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Pozdrawiam,
    K

  2. Przez: andrzej Zamieszczono: 23 marca 2015

    Najwięksi truciciele to Elektrownia czeska,przetop złomu aluminiowego w dawnej Hucie Aluminium,Vesuvius Skawina oraz Delphi.Miaszkańcy Skawiny widzą i czują co z tych zakładów się wydobywa zwłaszcza nocą.Czy Wydział Ochrony Środowiska robi niezapowiedziane kontrole?Odpowiem nic nie robi.A stan naszej rzeki Skawinki,czeski własciciel z górskiej rzeki robi ściek{u siebie tego nie może)jak za PRL.Czy wpłaca Gminie Skawina odszkodowanie i gdzie ono idzie.W Myślenicach nad Rabą wypoczywają ludzie a nad Skawinką śmierdzi.

  3. Przez: Czester Zamieszczono: 20 marca 2015

    Kto zarobi na tej ankietyzacji?

    • Przez: czytelnik Zamieszczono: 21 marca 2015

      W drodze zapytania ofertowego na realizację zamówienia poniżej 30 000 euro wybrano krakowską firmę Consus Carbon Engineering, która spełniła wszystkie wymagania związane z zamówieniem oraz przedstawiła najkorzystniejszą ofertę cenową.
      strona UMiG

  4. Przez: mieszkaniec Zamieszczono: 20 marca 2015

    Gmina powinna uczciwie i rzetelnie o problemie jakości powietrza rozmawiać z mieszkańcami. A dzisiaj samorządy wolą to przemilczać. Zresztą wszyscy milczą. Mieszkańcy udają, że nie palą śmieciami, a gminy rozgrzeszają pozostałych trucicieli pomniejszając udział w zapyleniu, przemysłu, transportu wpisując się w ogólnopolski trend.
    Może trzeba przestawić stację monitoringu powietrza bliżej Rynku by uzyskać bardziej wiarygodne dane. Można idąc za przykładem niektórych samorządów domagać się jej likwidacji.

  5. Przez: zrównoważony Zamieszczono: 20 marca 2015

    Może ankieterzy zapytają w odpowiednich urzędach i instytucjach. Ile pojazdów jest zarejestrowanych (mieszkańcy, firmy, instytucje). Ile tysięcy gospodarstw domowych zasilanych jest wodą grzewczą z MPEC, czym ogrzewa się parę tysięcy podmiotów gospodarczych, kto korzysta z ogrzewania gazem (dane Zakład Gazowniczy), prądem (Zakład Energetyczny). Ankiety, programy, strategie, nie poprawią stanu powietrza jeśli pozostają na papierze. Na stan powietrza w gminie, decydenci pracowali latami, rozmontowując transport zbiorowy, wycinając drzewa, betonując miasto, odlesiając i odrolniając. Mam uzasadnione obawy, że to dzieło będzie kontynuowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *