„Sygnały o nielegalnym pozbywaniu się niebezpiecznych odpadów przez firmę ze Skawiny docierały do nas od dawna. Wczoraj wyemitowaliśmy pierwszą część naszego dziennikarskiego śledztwa. Przypomnijmy, że toksyczne chemikalia przekazują Clifowi wielcy producenci farb i lakierów, zakład zbrojeniowy czy huta. Roczny przychód spółki to około 12 milionów złotych. Wożący ładunek kierowcy ciężarówek byli bardzo ostrożni. Dlatego o pomoc poprosiliśmy firmę zajmującą się monitoringiem GPS. – Przygotowaliśmy GPS w butelce po oleju. W aplikacji można obserwować jego pozycję – tłumaczy Mirosław Marianowski, Gannet Guard Systems.” – to fragment z artykułu na temat spółki CLIF w Skawinie, który to materiał wyemitowany został dziś w programie TVN UWAGA.

Cały materiał w filmie poniżej, tutaj cytujemy jedynie fragmenty z artykułu:

„Butelkę z ukrytym urządzeniem lokalizującym wrzuciliśmy do ciężarówki. Dzięki temu mogliśmy śledzić, gdzie trafią odpady. Pobraliśmy też z naczepy próbkę i oddaliśmy ją do zbadania w specjalistycznym laboratorium w Mysłowicach.

– W skład tej próbki wchodzą papier, tworzywa sztuczne, opiłki metali a wszystko jest zalane olejem mineralnym, rozpuszczalnikami organicznymi i benzyną. Także substancje rakotwórcze znajdują się w tym odpadzie w wysokich stężaniach. W przypadku deponowania tych odpadów w jakiejś dziurze w ziemi, żwirowisku, zachodzi ryzyko przedostania się do wód podziemnych zanieczyszczeń i skażenia terenu. Ten odpad jest odpadem niebezpiecznym – mówi Filip Zieliński, Laboratorium JARS”

(…)

„Spółka, w której załadowano ciężarówkę, działa od kilkunastu lat. Formalnie należy do 68-letniej kobiety. W rzeczywistości kieruje nią dyrektor Jerzy Andrzej N. Prywatnie – zięć właścicielki. Dyrektor nie odpowiedział na zadane pisemnie pytania. Spotkaliśmy go w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Przegrał z inspekcją środowiska proces o zamknięcie instalacji do przechowywania niebezpiecznych odpadów. W praktyce decyzja oznacza zamknięcie zakładu, jednak wyrok nie jest prawomocny. Jerzy Andrzej N. nie zgodził się na publikację wizerunku i wypowiedzi. Pytany o proceder nielegalnego pozbywania się odpadów, wszystkiemu zaprzeczył.”

(…)

„Kolejny raz śledzimy samochód z odpadami.

– Jedziemy za samochodem, który wyjechał z firmy Clif. Z tego samochodu cały czas wylewają się toksyczne odpady na drogę. Wezwałem policję. Spróbują go gdzieś zatrzymać, żeby sprawdzić, gdzie jedzie i jakie ma dokumenty – mówi reporter Daniel Liszkiewicz.

Kilka kilometrów po wyjeździe z Clifa kierowca zorientował się, że za nim jedziemy. Na stacji benzynowej nagle zawrócił i próbował wrócić do firmy. Jednak zawiadomiona przez nas policja zatrzymała transport.”

(…)

„Przeprowadzone przez inspektorat środowiska w Krakowie badania potwierdziły nasze podejrzenia, że pod przykrywką materiałów budowlanych w rzeczywistości wywożone są substancje toksyczne.

– Najpierw będę egzekwować decyzję, którą utrzymał sąd. Pewnie tak się zdarzy, że spółka odwoła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego i będzie się to przedłużać w czasie. To już trwa 8, 9 miesięcy, za chwilę może się to przedłużyć o kolejne 8, 9 miesięcy – dodaje Paweł Ciećko.

Według oficjalnych danych spółka Clif każdego roku przyjmuje do utylizacji do 38 tysięcy ton, w większości niebezpiecznych odpadów.”

Materiał VIDEO TVN UWAGA, na którym widać jak z samochodu wylewają się te materiały ropopochodne na DK nr 44, w tym miejscowości w gminie Skawina jak Zelczyna, czy Jaśkowice!

Źródło:
TVN UWAGA – http://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/toksyczne-smieci-z-clifa,237184.html

Zobacz także część I materiału:

TVN UWAGA – materiał VIDEO o firmie w Skawinie. Toksyczne odpady, prokuratura odmawia wszczęcia śledztwa