Na mszach świętych w Jaśkowicach działacze Skawińskiego Alarmu Smogowego powiedzą o SMOGU

Dzięki uprzejmości Proboszcza Rzymskokatolickiej Parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jaśkowicach w najbliższą niedzielę na zakończenie mszy świętych, przedstawiciele Skawińskiego Alarmu Smogowego będą mówić o fatalnej jakości powietrza w gminie Skawina, w tym w tej niewielkiej miejscowości, w której od 3 dni zainstalowany jest czujnik jakości powietrza. Już pierwsze wskazania podają dane pomiarowe, przekraczające te wskazania stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Skawinie.

To bardzo ważne by świadomość problemu dotarła do wszystkich, którzy cierpią przez zanieczyszczenia powietrza, które niejednokrotnie sami generują – twierdzi Łukasz Kurlit, działacz SAS.

To nie pierwszy raz kiedy SAS mówi o smogu w kościele.

W Nowy Rok 2017 roku członkowie SAS na każdej mszy niedzielnej Parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie, zebrali po mszach ponad pół tysiąca podpisów poparcia dla uchwały antysmogowej dla Małopolski, wtedy jeszcze przed jej głosowaniem.

Zobacz artykuł: Skawiński Alarm Smogowy przeprowadził dziś dużą akcję informacyjną i zebrał pół tysiąca podpisów!

Później w Parafii Miłosierdzia Bożego w Skawinie przeprowadzili podobną akcję, ale tam niestety już nie z “ambony” ale w sali teatralnej po mszy, stąd frekwencja była stosunkowo niewielka jak na wielkość parafii.

Zobacz artykuł: Druga parafia w Skawinie włączyła się w akcję Skawińskiego Alarmu Smogowego by przeciwdziałać smogowi w gminie

Jutro dzięki zaangażowaniu księdza proboszcza z Jaśkowic będziemy mówić w kościele na zakończenie mszy świętych. Uważamy, że tego typu akcji nigdy za wiele. Musimy trafić szczególnie do tych ludzi, którzy nie są świadomi problemu lub nie chcą go być świadomi a ich na forach i profilach alarmów antysmogowych niestety nie znajdziemy – stwierdzają przedstawiciele SAS na swoim profilu przy specjalnie utworzonym wydarzeniu na stronie: https://www.facebook.com/events/151600142164225/

Obecnie na stronie internetowej Gminy Skawina, portalu infoskawina.pl oraz na stronie parafialnej http://parafia.jaskowice.pl/ można obserwować stan powietrza w Jaśkowicach.

Dlaczego w małych wsiach i miastach Polski, jak gmina Skawina, SMOG jest zimą wielokrotnie wyższy niż w wielkich metropoliach tzw. “zachodu”?

Dlaczego tak małe miasta jak Skawina znajdują się na czele listy miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem? (12. niechlubne miejsce!)

Ten film dobitnie pokazuje dlaczego:

Obecnie można monitorować stan powietrza w naszych okolicach dzięki:

Stacja WIOŚ (Skawina, ul. Ogrody) – KLIKNIJ

Mapa czujników niskokosztowych Airly (m.in. Wola Radziszowska, Brzeźnica) – KLIKNIJ

Mapa czujników LookO2 (w tym Kopanka, Paszkówka) – KLIKNIJ

Czujnik KAS w Jaśkowicach (do końca stycznia br.) – KLIKNIJ

Czujniki UJ (projekt Storm&DustNet: m.in. Pozowice, Skawina, Wola Radziszowska) – KLIKNIJ

5 response to "Na mszach świętych w Jaśkowicach działacze Skawińskiego Alarmu Smogowego powiedzą o SMOGU"

  1. Przez: brawo! Zamieszczono: 14 stycznia 2018

    nareszcie! brawo! brawo! brawo! Mam rodzinę w Radziszowie, zimą powietrze można nożem kroić taki syf.

  2. Przez: Halina Zamieszczono: 14 stycznia 2018

    Brawo Ksiądz!
    Życzyłabym sobie więcej takich, którzy interesują się faktycznie naszym losem!

  3. Przez: Mieszkanka Zamieszczono: 14 stycznia 2018

    Nie jestem przeciwniczką dbania o środowisko w szerokim tego słowa znaczeniu, ale nie podoba mi się to co miało miejsce dzisiaj w naszym Kościele. Przychodzę do Kościoła posłuchać Słowa Bożego i kazania Księdza, i nie mam ochoty brać udziału w tego typu akcjach, które tak naprawdę są zakamuflowaną kampanią wyborczą ,,produkującego się’’ na ambonie pana. Do tego tupu spotkań służą sale, kluby, których nie brakuje w żadnej wsi, także w Jaśkowicach. To tam jest miejsce na tego typu spotkania. Dałoby to możliwość wymiany zdań, odniesienia się do przytaczanych danych a nie jedynie wygłoszenie jednostronnego monologu, który w dodatku między innymi zawierał tezę, że to mieszkańcy wsi generują największe zanieczyszczenie powietrza. Tutaj można wdać się w polemikę. Kolejna kwestia; kamera i zdjęcia – taka rzecz, też miała miejsce. Wszystko to spowodowała we mnie duży niesmak i poczucie wykorzystywania Świątyni, miejsca do którego przychodzimy się modlić.

    • Przez: Patryk Zamieszczono: 14 stycznia 2018

      “Dlaczego widzicie drzazgę w oku swoich braci a nie widzicie belki w swoim?”

    • Przez: mieszkaniec Zamieszczono: 14 stycznia 2018

      To co ten Pan mówił to święta prawda i to nie on to wymyślił tylko naukowcy lekarze i wieloletnie badania na świecie a to że nam to przekazuje to powinniśmy mu podziękować za ten przejrzysty i krótki wykład .A robić to trzeba gdzie tylko się da a na modlitwę też był czas. Uważam ,że to Pani ma jakiś interes by tego nie robić i jest temu przeciwna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *