Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych – Piotr Ćwik wraz ze środowiskami skawińskiej prawicy zaprasza na obchody

1marca_ulotka_2014_WEBW niedzielę 1 marca 2015 r. po raz kolejny obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Poseł RP Piotr Ćwik wraz z Kołem Terenowym Prawa i Sprawiedliwości w Skawinie oraz Prawicowym Blokiem Samorządowym SKAWINA, zaprasza na uroczystą Mszę Świętą za pomordowanych w latach 1944 – 1963 żołnierzy podziemia niepodległościowego, która odbędzie się o godz. 11:00 w parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. Tuż przed Mszą Święta na terenie miasta i gminy zostaną uruchomione syreny alarmowe, których sygnał będzie oznaką naszej lokalnej pamięci o bohaterach.

Tego samego dnia członkowie Prawicowego Bloku Samorządowego SKAWINA po raz kolejny organizują akcję ,,Światełko dla Wyklętych”. 1 marca w godzinach 20:00 – 21:00 mieszkańcy Skawiny i okolicznych sołectw zaproszeni są do zapalenia lampek i świeczek w oknach swoich mieszkań i domów. Światło rozpalające mrok niech stanie się symbolem pamięci o Tych wszystkich którzy w komunistycznych więzieniach oddali swe życie za wolną Polskę.

Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych został wprowadzony z inicjatywy środowisk niepodległościowych oraz ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pierwszy raz obchodzony był w 2011 roku. Data 1 marca to rocznica śmierci Łukasza Cieplińskiego – prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który po trzy letnim ciężkim śledztwie i torturach, został wraz z towarzyszami zgładzony przez komunistów w więzieniu mokotowskim 1 marca 1951 roku. Tę datę uznano za symbol pamięci o wszystkich ,,wyklętych” bohaterach podziemia antykomunistycznego z czasów stalinowskich, którzy wierni Polsce do końca, nigdy nie pogodzili się z sowietyzacją naszej Ojczyzny. Najbardziej znani żołnierze wyklęci w zbiorowej pamięci Polaków to właśnie Łukasz Ciepliński, Witold Pilecki, Hieronim Dekutowski ps. ,,Zapora”, gen. Emil Fieldorf ps. ,,Nil”, Danuta Siedzikówna ps. ,,Inka”, Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka, Józef Kuraś ps. ,,Ogień”. Jednak przysłowiowi wyklęci, zwani też niezłomnymi to dziesiątki tysięcy mniej znanych, często anonimowych żołnierzy, mężczyzn, ale często też kobiet, ofiar komunistycznego reżimu, który chciał Ich nie tylko zgładzić fizycznie, ale też wymazać z narodowej pamięci, która na szczęście przetrwała, choć dopiero teraz, po dwudziestu kilku latach III RP, dzięki młodemu pokoleniu, wchodzi w umysły polskiego społeczeństwa.

1marca_ulotka_2014_WEB

Pamięć i szerzenie prawdy o ,,Wyklętych” – Niezłomnych to nasz wspólny obowiązek, który musimy coraz głośniej manifestować i przekazywać. 1 marca bądźmy razem, ponad politycznymi podziałami i codziennymi problemami. Dajmy znać o naszym szacunku i pamięci dla polskich bohaterów.

Źródło:
Łukasz Raczkowski – Biuro Posła RP Piotra Ćwika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *