Neurologia w Szpitalu im. J. Babińskiego na razie zostaje. Dyrektor Szpitala inwestuje w energię odnawialną

Clipboard01Jak informuje Radio Kraków, w Szpitalu Specjalistycznym im. dra Józefa Babińskiego w Krakowie nadal dostępny będzie dla pacjentów Oddział Neurologiczny. Taką decyzję podjęli na wczorajszej sesji radni Sejmiku Województwa Małopolskiego. Za likwidacja oddziału głosowało 13 radnych, przeciwko było również trzynastu. O sprawie pisaliśmy we wpisie z dnia 4 sierpnia 2014 r. (Czytaj: W Skawinie zbierają podpisy przeciwko likwidacji Oddziału Neurologii w Szpitalu im. dra J. Babińskiego w Krakowie oraz także tutaj: Protest i konferencja prasowa Posła RP Piotra Ćwika wobec groźby likwidacji Oddziału Neurologii w Szpitalu w Kobierzynie). Dziś do naszej redakcji dotarła informacja z Biura Posła RP Piotra Ćwika, którą prezentujemy w całości poniżej.

Sukces Posła RP Piotra Ćwika i mieszkańców Skawiny. Neurologia na razie obroniona.

Remisem, a tym samym pomyślnie dla mieszkańców Skawiny zakończyło się wczorajsze burzliwe głosowanie w Sejmiku Województwa Małopolskiego nad przekształceniem Szpitala im. J. Babińskiego w krakowskim Kobierzynie. Pod tym punktem kryła się tak naprawdę likwidacja Oddziału Neurologii. Remis w tym przypadku oznacza odrzucenie uchwały, tym samym zahamowanie na obecny czas procesu likwidacji Oddziału.

Tuż przed głosowaniem głos do radnych sejmiku skierował Poseł Piotr Ćwik, który broniąc Oddziału Neurologii, przedstawił merytoryczne argumenty ekonomiczne i społeczne mówiące o tym iż Jego likwidacja nie jest konieczna, a samo uratowanie Oddziału jest kwestią dobrej woli. Te same argumenty Poseł przedstawił parę godzin wcześniej na specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej w tej sprawie. Przeciw likwidacji opowiedzieli się również radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości Sejmiku Wojewódzkiego. Po wystąpieniu Poseł złożył na ręce marszałka Sejmiku podpisy, które od kilku tygodni pod apelem przeciw likwidacji składali mieszkańcy Małopolski, przede wszystkim Skawiny i okolic oraz personel i pacjenci Oddziału Neurologii, którzy rozpoczęli akcję zbierania podpisów. Na dzień głosowania było to łącznie prawie 2800 podpisów. To sukces przede wszystkim mieszkańców Skawiny i okolic, którzy w ogromnej mierze zaktywizowali protest i solidarnie włączyli się do wspólnej akcji Biur Parlamentarzystów ze Skawiny oraz MKK Solidarność. Dziękujemy Wszystkim zaangażowanym w zbiórkę oraz indywidualnie Tym którzy zaufali Nam i zgłosili problem do Posła Ćwika.

Głosowanie okazało się pomyślne dla wszystkich zatroskanych tą sprawą, jednak nie oznacza to iż sprawa została jednoznacznie zakończona. Zagrożenie likwidacją zostało zahamowane, ale temat może powrócić na następnej wrześniowej Sesji, co dało się słyszeć ze strony radnych Platformy Obywatelskiej i PSL-u, posiadających większość w Sejmiku. Wpisuje się to w ogólnopolski groźny trend koalicji rządzącej, polegający na powszechnej likwidacji i zwijaniu państwa.

Biuro Poselskie Posła Piotra Ćwika będzie monitorowało w jakim kierunku potoczy się sprawa. Choć bitwa została wygrana, to walka może trwać nadal.

Poseł Piotr Ćwik dziękuje wszystkim którzy uczestniczyli w proteście i podpisali się pod sprzeciwem. Wczorajsze głosowanie w Sejmiku pokazało że warto solidarnie działać w słusznej sprawie. Choć finał sprawy Oddziału Neurologii w Kobierzynie nie jest jednoznaczny to na dzień dzisiejszy likwidacja została wstrzymana, a większość rządząca obecnie Małopolską wie iż społeczeństwo patrzy Jej na ręce. To nasz wspólny sukces.

Łukasz Raczkowski – Dyrektor Biura Poselskiego Posła Piotra Ćwika

=== AKTUALIZACJA z dnia 26 sierpnia 2014 r. ===

Z kolei w dniu dzisiejszym, pre-umowę na rozpoczęcie inwestycji, której efektem będzie większy udział energii ekologicznej i mniejsza uciążliwość dla środowiska Szpitala im. J. Babińskiego w Krakowie podpisał Stanisław Sorys, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Stanisław Kracik, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Babińskiego SPZOZ w Krakowie.

To niezwykle ważna inwestycja. Tym bardziej cieszy fakt, że udało się ją przygotować tak szybko. Jeszcze rok temu był to zaledwie pomysł, w przyszłym roku będzie to już rzeczywistość – stwierdził Stanisław Sorys, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

– Można śmiało przyznać, że szpital im. J. Babińskiego za kilka miesięcy pozbędzie się tego, co jest jego największą piętą achillesową – ogromnych kosztów w utrzymaniu – dodał Stanisław Kracik, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Babińskiego SPZOZ w Krakowie.

Projekt pn. „Poprawa efektywności energetycznej na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego w Krakowie poprzez wprowadzenie zintegrowanego systemu energii odnawialnej” zakłada gruntowną modernizację obiektu. Inwestycja ma być realizowana w latach 2014-2015. Jej koszt to ok. 9,2 mln zł, z czego 7,7 mln zł będzie pochodzić z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 – to prawie 84% kosztów kwalifikowanych.

Inwestycja zostanie zrealizowana w dwóch etapach. W ramach pierwszego zostanie przeprowadzona: modernizacja systemu ogrzewania obiektów szpitalnych (poprzez likwidację grupowego węzła cieplnego i montaż dwufunkcyjnych indywidualnych węzłów cieplnych); wymiana instalacji centralnego ogrzewania; wymiana oświetlenia wewnętrznego na LED-owe; termorenowacja budynków (wymianie stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej na nową drewnianą oraz ocieplenie stropów). Drugi etap inwestycji zakłada utworzenie dwóch farm solarnych. Energia słoneczna zostanie wykorzystana w celu podgrzewania c.w.u., a także do produkcji energii elektrycznej.

Więcej na stronie malopolskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *