Nowe oblicze walki ze smogiem w gminie Skawina

W najbliższą niedzielę, pierwszego stycznia 2017 roku, dzięki uprzejmości Proboszcza Parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie (ul. Kościelna 3), zawiązany niedawno Skawiński Alarm Smogowy, po raz pierwszy, przedstawi skalę problemu fatalnej jakości powietrza w naszym mieście, jego wpływu na zdrowie i życie oraz poinformuje mieszkańców o planowanych działaniach antysmogowych. Będziemy o tym mówić po każdej mszy świętej w dzień Nowego Roku, tak aby problematyka oraz planowane działania zostały zaprezentowane jak największej liczbie mieszkańców.

Zaprosimy mieszkańców do wsparcia petycji w sprawie przyjęcia uchwały antysmogowej, którą adresujemy do władz regionu Małopolski.

Treść petycji:

=====

Skawina, dn. 1 stycznia 2017 r.

Do:

Zarządu Województwa Małopolskiego
Sejmiku Województwa Małopolskiego

Od:

Mieszkańcy Miasta i Gminy Skawina

 

PETYCJA W SPRAWIE PRZYJĘCIA
UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ DLA MAŁOPOLSKI

My, Mieszkańcy Miasta i Gminy Skawina zwracamy się z apelem do Zarządu oraz Sejmiku Województwa Małopolskiego o przyjecie UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ.

Nasza petycja jest wynikiem zaniepokojenia stanem powietrza w Małopolsce, które jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Według danych EIONET-u średnioroczne stężenie pyłuzawieszonego (PM10 oraz PM2,5) – obok rakotwórczego i mutagennego benzo(a)pirenu – znacznie przekracza na tym obszarze bezpieczny poziom zanieczyszczenia powietrza. W ostatnich latach miasta naszego regionu mieszczą się na czołowych miejscach w rankingach skażenia miast publikowanych przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) i Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO).

Według danych WIOŚ, w Skawinie odnotowuje się wysokie stężenie zanieczyszczenia powietrza zwłaszcza pyłem zawieszonym PM10. Dzienny dopuszczalny przez KE poziom zanieczyszczenia wynosi 50 mikrogramów na m3. W odniesieniu do Skawiny w okresie trzech ostatnich lat średnia liczba dni przekroczenia maksymalnego poziomu koncentracji pyłu zawieszonego PM10, wynosi 91 dni. Według zaleceń KE nie można go przekroczyć częściej niż 35 dni w roku kalendarzowym.

W Skawinie odnotowywane przekroczenie wartości granicznej ma miejsce tylko w sezonie grzewczym (tj. między październikiem a kwietniem)! Jako przyczynę wskazuje się na spalanie niskiej jakości paliw stałych i odpadów (w tym śmieci!) w domowych piecach i kotłach C.O. (tzw. kopciuchach), które nie spełniają europejskich wymagań dotyczących maksymalnej emisji pyłów (PM) – 40 mikrogramów na m3. Skutkiem braku regulacji – ogólnie przyjętych zasad eksploatacji urządzeń grzewczych – są wysokie koszty społeczne ponoszone przez mieszkańców. Dlatego uważamy, że ustalenie i przyjęcie w krótkim czasie nowych regulacji i norm dla urządzeń grzewczych, jest warunkiem koniecznym zapewnienia ochrony zdrowia i życia wszystkich mieszkańców Małopolski.

Apelujemy o przyjęcie uchwały antysmogowej!

Z poważaniem

/MIESZKAŃCY MIASTA I GMINY SKAWINA/

 

=====
 
Podpisy pod petycją Skawiński Alarm Smogowy będzie zbierał po każdej mszy rozpoczynanej o 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.30.
 
Tylko razem i tylko poprzez podejmowanie tego arcytrudnego tematu, jesteśmy w stanie zmienić fatalną sytuację powietrza w mieście i gminie. 
 
Zapraszamy wszystkich mieszkańców do aktywnego spotkania z nami w tym dniu oraz w nadchodzących wydarzeniach, których organizację będziemy ogłaszać już wkrótce.
 
Przypominamy również o możliwości dołączania i wspierania Skawińskiego Alarmu Smogowego. SAS założyli mieszkańcy gminy Skawina.
 
 

13 response to "Nowe oblicze walki ze smogiem w gminie Skawina"

  1. Przez: Mieszkaniec Skawiny Zamieszczono: 30 stycznia 2017

    Ludzie sami sie truja , nie mam pojecia co taki czlowiek ma w glowie aby smieciami palic , ludzie maja male dzieci w domu i kopca jakimis smiecmi nie wiem z kad oni to biora ,zeby miec na palanie przez tyle czasu , straz miejska powinna sukcesywnie wykonywac obchod po rejonie i tam gdzie widza dym z komina , zapukac do klienta i zapytac czy sie dobrze czuje i dlaczego truje ludzi , nie trzeba fachowca aby stwierdzic po dymie co w piecu sie pali , palac drzewem i weglem nawet ciezko zauwazyc ze cos z komina leci nawet gdyby wegiel byl najgorszego gatunku , sukcesywnie dawac kary pienieznie moze w koncu ktos zmadrzeje , bo to nie chodzi o to ze ludzie nie maja na opal , tutaj poprostu chodzi o to ze ludzi trzeba nauczyc kultury i szacunku do otoczenia , przyrody i tego co nas otacza i wtedy wszystko bedzie ok , moze dla tych ludzi stanie przy piecu to ich jedyne zajecie , i gdyby tego nie robili nie mieli by co ze soba zrobic moze tu jest problem

  2. Przez: MIESZKANIEC SKAWINY Zamieszczono: 7 stycznia 2017

    dlaczego niema mojego komentarza był i go niema dziwne co ?????????

    • Przez: MIESZKANIEC SKAWINY Zamieszczono: 7 stycznia 2017

      znalazł się

    • Przez: InfoSkawina Zamieszczono: 7 stycznia 2017

      Komentarze nie są umieszczane z automatu. Są umieszczane po akceptacji moderatora. Pozdrawiamy!

  3. Przez: MIESZKANIEC SKAWINY Zamieszczono: 7 stycznia 2017

    Piszę komentarz choć już raz się wypowiadałem czyste powietrze oczywiście szkoda że wszystko zwalane jest na mieszkańców nikt nie mówi o przemyśle o wadliwej urbanistyce gdzie naturalne przeciągi zostały zabudowane przykład oś Ruczaj naturalny ciąg wiatrów z zachodu zabudowany wysokimi blokami.W latach 80 gdy się szło na rynek główny w Krakowie to nieraz głowę chciało urwać teraz jest cisza odpowiedż sama się nasuwa.Zgodził bym się jeszcze że w zimie palą czym się da ale dlaczego sytuacja nie lepsza jest i w lecie przecież w lecie nikt nie pali w piecach do co.Jeśli chodzi o piece wciskane ludziom te z dmuchawami to jest szmelc wiadomo co się dzieje ze spalaniem gdy piec osiągnie temperaturę po prostu dmuchawa się wyłącza i w piecu się tylko ogień dusi do momentu ponownego włączenia dmuchawy.Starsi ludzie znają popularne angielki dlaczego wtedy paliło się w piecach i nie było tyle dymu bo tam paliło się cały czas najwyżej przymykało się popielnik i w ten sposób dusiło się żar w palenisku.

    • Przez: Skawiński Alarm Smogowy Zamieszczono: 7 stycznia 2017

      Niezbitym dowodem na to że smog powodują paleniska domowe jest fakt, że w ciągu ostatnich lat przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 nie zdarzyło się poza sezonem grzewczym (między majem a wrześniem) a wtedy przemysł i transport też działają. Zgadzamy się, że złe planowanie urbanistyczne i wzrost gęstości zaludnienia przyczyniają się do pogłębiania problemu ale ewidentnie smog generuje w sezonie grzewczym niska emisja. Można sprawdzić archiwa pomiarów stacji WIOŚ w Skawinie na stronie WIOŚ: http://monitoring.krakow.pios.gov.pl/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/pm10/stacje/34/miesieczny/12.2016. Nie mówimy o zakazie palenia węglem ale o cywilizowane jego spalanie, z normami emisji i filtrami – tak jak katalizatory w samochodach.

  4. Przez: cmentarnik Zamieszczono: 4 stycznia 2017

    Idę ulicą i widzę czarny dym unoszący sie z komina – więc pytam, gdzie jest Straż Miejska? Już nie mówię o mandatach -tylko niech strażnicy zapukają do drzwi dymiącego domu i POUCZĄ. To jest sprawą burmistrza, aby zmobilizować Straż Miejską do działania antysmogowego!
    Dlaczego burmistrz nie bierze idziału w akcji antysmogowej?, ma większe płuca i nic mu nie szkodzi? Jak można być tak obojętnym na podstawową potrzebę mieszkańców oddychania czystym powietrzem? Po co nam koncerty noworoczne, spotkania wigilijne i inne zasłony dymne? My chcemy zdrowych warunków zamieszkania, tego co nam obiecywano w spotkaniach przedwyborczych. A tym czasem co jest? Skawina na 12 miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. I to jest to miasto przyjazne mieszkańcom? Panie Burmistrzu toż to wstyd dla Pana. taki blamaż, nic Pan nie robi, tylko gadanie i gadanie, a co w praktyce, gdzie jest ta aktywna Straż Miejska, tylko umie wlepiać mandaty za nieprawidłowe parkowanie…
    niech sie wyświetla na stronie gminy codzienny raport o liczbie akcji Straży Miejskiej dotyczącej walki z kopciuchami – póki jeszcze żyjemy – każdy alarm smogowy zwiększa o 8% liczbę pacjentów szpitalnych, a ile umiera z powodu oddychania benzo(a)pirenem?

  5. Przez: MIESZKANIEC GMINY Zamieszczono: 2 stycznia 2017

    Ponieważ w latach 70 kradli dobrej jakości węgiel z wagonów kolejowych, a teraz trzeba kupić!!!
    Polska mentalność jest taka ze nawet jak kogoś stać to trzeba coś przykombinować bo ja jestem polaczek kombinator dlatego mam nie liczy sie dobro ogółu tylko moje zasrane prawo żeby wycykać ile sie da TYM SIE RÓŻNIMY OD ZACHODU
    I JESZCZE DŁUGO TO SIE NIE ZMIENI ot taka smutna prawda:-/
    A w lecie po prostu należy lepiej dbać o mycie ulic bo kurz zbiera sie wszedzie!!!!

    • Przez: MIESZKANIEC SKAWINY Zamieszczono: 4 stycznia 2017

      Tak się złożyło że ja mieszkałem w bloku i żadnego węgla nie kradłem konstrukcja pieca powodowała że spalane było całe paliwo jakim był węgiel a piec kosztował 70 procent mniej niż teraz.Kto pamięta popularne angielki to może panu pani wytłumaczyć dlaczego tak się paliło w tych piecach

      • Przez: olaf Zamieszczono: 5 stycznia 2017

        Odpowiem Panu tak świat idzie do przodu tylko ludzie nienadanżają wraz z nim!
        Nie ma co patrzeć wstecz na zamierzchłe czasy bo one już nie wrócą, pomimo ze były może i lepsze nie wypowiadam się na ten temat bo niewiele pamiętam z tamtego okresu. Wydajemy fortune w kolejce do lekarza po czym wychodzimy na ulice zatruwająć organizm gdzie tu logika i zdrowy rozsadek. Może własnie wydajć troche wiecej na dobry piec gazowy albo dobrej jakosci wegiel za oszczędzimy w kolejce w ośrodku na lekarstwa??!
        Zdrowy rozsadek i myślenie jest potrzebne, zawsze jest coś za coś!!
        A pomoc Państwa, Gminy dla najbiedniejszych jest jak najbardziej potrzebna
        bo rozumiem ze nie wszyscy są w stanie udzwignać cieżar,byle nie było to wykorzystywane przez tych którym się to nie należy, a znajda się i tacy:-/

  6. Przez: MIESZKANIEC SKAWINY Zamieszczono: 1 stycznia 2017

    dlaczego w latach 70 gdzie w każdym bloku były dwa piece można było żyć w zimie śnieg był biały a teraz gdy prawie wszędzie jest gaz mamy alarmy smogowe dlaczego w lecie mam zasypany samochód pyłem przecież ludzie w lecie nie palą w piecach co.

    • Przez: Mieszkaniec Skawiny Zamieszczono: 2 stycznia 2017

      Może dlatego w latach siedemdziesiątych pomimo palenia w piecach węg
      lem i drewnem było czyste powietrze że nikt nie palił śmieciami chemicznymi ( specjalnie dla mieszkańca Skawiny – tj. opakowania plastikowe,papiery które nie nadają się do palenia bo są powlekane lakierem a co najgorsze i często niestety mieszkańcy naszej gminy robią to wlewanie do starych pieców węglowych przepalonych olejów silnikowych i olejów spożywczych zużytych w gastronomi)Jeżeli nie dojdzie do tego że będą przeprowadzane skuteczne kontrole w prywatnych domach i bardzo wysokie kary za palenie chemią nigdy nie będziemy oddychać normalnym powietrzem

      • Przez: mieszkaniec Skawiny Zamieszczono: 4 stycznia 2017

        Z całym szacunkiem ale znam bardzo dużo mieszkańców Skawiny i okolicy i mam pewność że nie palą śmieciami.Dawniej palenie w piecu polegało na przymknięciu lub otwarciu drzwiczek od popielnika i spalanie było całkowite teraz w piecu pali się tylko wtedy gdy działa dmuchawa a gdy dmuchawa nie podaje powietrza to w piecu tylko się żar dusi i co to jest za spalanie to jest ten kopciuch zmiana pieca na to samo spalanie tylko nowej generacji nic nie da potrzeba jest pożądny węgiel co się będzie dobrze spalał a będzie ok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *