O specjalnym programie pilotażowym dla Skawiny mówiła w Radio Kraków wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz

– Jeśli w pierwszym tygodniu stycznia będzie komitet stały to w 3, 4 tygodniu stycznia 2018 r. trafi to do Sejmu. Przyjęte zostanie to na przełomie stycznia i lutego – tak o ustawie określającej normy dla paliw stałych mówiła w Radiu Kraków wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Z kolei szczególnie ważna była podana informacja o planowanym termomodernizacyjnym projekcie pilotażowym dla Skawiny. Szczegóły w poniższym zapisie rozmowy dziennikarza Jacka Bańki z wiceminister Emilewicz.

(…)

Na czym będzie polegał rządowy program termomodernizacji? Zajmie się nim ministerstwo rozwoju. W expose premiera Morawieckiego temat smogu pojawił się na samym początku, zaraz po służbie zdrowia. To było przygotowane przez panią? Potem słyszymy o programie termomodernizacji. Jak to będzie realizowane?

– Premier sam pisze wystąpienia. Inspiracja z ministerstwa rozwoju jednak była. Dzięki temu smog znalazł się tak wysoko w expose. Środki, które premier przekazał do funduszu termomodernizacji to będą środki dystrybuowane inaczej niż dotychczas. Dotychczas środki służyły ociepleniu domów wielorodzinnych. Dzięki temu tak wiele osiedli zostało ocieplonych, wymieniono okna i drzwi. Wyzwanie dla nas to domy jednorodzinne, budowane 70-100 lat wcześniej, lub w latach 70. z pustaków. One są jak szwajcarski ser. Zanim wymienimy źródło ciepła, trzeba poprawić jakość energetyczną domu. Przygotowujemy z bankiem światowym – on przygotowuje rekomendacje dla Komisji Europejskiej – program, który pozwoli nam trafić do osób dotkniętych ubóstwem energetycznym, czyli tych, których nie stać na ocieplanie, wymianę kotła, nawet na te 20% wkładu własnego. To jest wymagane dzisiaj. Do tych biednych osób taka pomoc musi trafić. Będziemy działać z ośrodkami pomocy społecznej. W pierwszym kwartale taki instrument zaprezentujemy. Jednym z pilotażowych miast będzie Skawina. Przyjazne władze tego miasta już dziś zidentyfikowały ile mają domów i w jakim standardzie emisyjnym. My to nanieśliśmy na mapę przygotowaną z Instytutem Łączności. Możemy oszacować koszty. Taką interwencję zaproponujemy.

W pierwszym kwartale mieszkańcy Skawiny będą mogli termomodernizować domy?

– Będą mogli zacząć sięgać po środki na termomodernizację.

W ciągu roku program będzie aktywny i obejmie cały kraj?

– Tak. Nie będzie to jednoroczna sytuacja. Na 2018 rok mamy środki. Celem jest, żeby z opłat za foliówki były pieniądze na wymianę kotłów i termomodernizację.

Pani wie co zwykle powtarzają samorządy i działacze antysmogowi – normy dla węgla…

– Tak. Jak robię bilans roku to jest to jedyna rzecz, która przejdzie na kolejny rok. Ta ustawa jest na ostatniej prostej. W listopadzie były uzgodnienia z ministerstwem energii, jak będzie musiał się legitymować klient, który przyjdzie na skład, żeby pokazać, że on ma domową instalację, lub dużą instalację, która pozwala mu kupić muły i floty, czyli substancje, którymi palić w domu nie będzie można. To duża zmiana. Szefowa Rządowego Centrum Legislacyjnego poprosiła, żeby ustawa wróciła na komitet stały. Ona wróci. Tam już nie ma kontrowersji. Potem szybka ścieżka parlamentarna. To jest ważna ustawa. Zmierzyliśmy się z nią. Rok trwały prace. To trudna ustawa.

Kiedy mogłaby taka ustawa trafić do Sejmu?

– Jeśli w pierwszym tygodniu stycznia będzie komitet stały to w 3, 4 tygodniu stycznia trafi to do Sejmu. Przyjęte zostanie to na przełomie stycznia i lutego.

Źródło: Radio Kraków | fot: M. Bartkowicz

Jadwiga Emilewicz – 27 listopada 2015 r. powołana na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju. W latach 1999-2002 pracowała w Departamencie Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W 2009 r. została Kierownikiem Muzeum PRL-u w Krakowie. Jest radną Sejmiku Województwa Małopolskiego i Przewodniczącą Komisji Innowacji i Nowoczesnych Technologii.

Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ otworzyła przewód doktorski. Jest stypendystką Uniwersytetu Oxford oraz programu American Council on Germany, Dräger Foundation, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius. Od 2003 r. związana z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. J. Tischnera w Krakowie.

Działaczka społeczna, autorka wielu publikacji naukowych. Była prezesem Fundacji Lepsza Polska.

Zna język angielski, niemiecki i francuski.

Ma trzech synów.

Źródło: MR.GOV.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *