Prezentujemy odpowiedzi Burmistrza Skawiny na Wasze pytania zadane w ramach akcji “Zapytaj Burmistrza” [I tura – luty 2017]

W lutym rozpoczęliśmy akcję „Zapytaj Burmistrza”, w której zaprosiliśmy Was do przesyłania do naszej redakcji pytań skierowanych do Burmistrza Miasta i Gminy Skawina. Zebrane pytania chcemy cyklicznie przekazywać Burmistrzowi w celu ustosunkowania się przez Urząd do nich. Końcem lutego br. przesłaliśmy Burmistrzowi zebranych dotychczas osiem pytań. Dziś publikujemy przesłaną przez Burmistrza odpowiedź na Wasze pytania. Zapraszamy do lektury!

Pierwsze pytania internautów/mieszkańców do burmistrza (luty 2017 r.) – pisownia zachowana:

  1. W związku ze smogiem – pytanie dotyczy zamiatania skawińskich ulic: na sucho czy na mokro? Ile polewaczek/zamiataczy wodnych wyjeżdża na ulice Skawiny i z jaką częstością? sporadycznie, czy systematycznie odbywa się walka z wtórną emisją?
  2. Kiedy powstanie jakaś strona na temat atrakcji turystycznych w Skawinie?
  3. Czy możliwe jest opublikowanie informacji z kamer z monitoringu on-line jak to robi GDKiA czy Zarząd Dróg Wojewódzkich w Małopolsce?
  4. Po protestach mieszkańców Skawiny aby nie posypywać ulic popiołem ze szlaką,Gmina Skawina na podległych sobie drogach już tego nie robi.Pozostają jeszcze drogi powiatowe i wojewódzkie które są sypane mieszaniną popiołu szlaki piasku i soli.Każde auto rozwozi to po mieście a wiatr roznosi po okolicy.Drogi bez krawężnika są ustawowo nie sprzątane zamiatarkami(takie polecenie)a pozostałe możemy obserwować jak często są sprzątane np. most w Samborku i sąsiednie ulice czy rondo Żołnierzy Niezłomnych .Czy Burmistrz Skawiny na swoim terenie może to zatrzymać? Czy decyzje wydają w Krakowie?
  5. Jakie są plany w zakresie rozwijania zieleni w mieście? Ciągle wycinane są drzewa a sadzonych nowych nie widać
  6. Kiedy mieszkaniec wsi otrzyma nakaz podatkowy pocztą lub do swojej skrzynki jak to ma miejsce w przypadku właścicieli posiadających nieruchomości lub grunty rolne na terenie naszej gminy a zamieszkujących na terenie innych gmin? To nieprzyzwoite, aby samemu gonić do wydających, którym za wydawanie płacą! Bywają to niejednokrotnie osoby starsze!
    Potem te same starsze osoby muszą udać się na pocztę lub do banku by zapłacić. No to jak…wydawali i kasę brali, trzeba było do nich iść a potem ich nie ma? i trzeba do banku!?Nie każdy umie elektronicznie i ma konto!
    Cuś nie tak!
  7. Witam Panie Burmistrzu!
    Martwi mnie rozwoj SAG.  Bo o ile SOG zagospodarowano po nieczynnym od dawna wysypisku Elektrowni Skawina, to już Sterfe Aktywnosci Gospodarczej rozszerza sie o kolejne tereny które przecież nie miały nic wspolnego ze zdegradownym terenem, a raczej malowniczo położonym terenem którego tłem jest Tyniecki Park Krajobrazowy!!!

Mam pytanie wobec tego jak daleko posunie sie rozwój tej strefy?? i dlaczego nie stawia sie w Skawinie na zrownoważony rozwoj skoro powstaja strefy gospodarcze ,to dlaczego równowaznie nie powstanie jakis park badz inne tego typu projekty, własnie na tym obszarze który jest idealnym miejscem na rekreacje??!!!

Prosze Panie burmistrzu i Pana zastepcy o przeanalizowanie i przyjżenie sie blizej tematowi, bo za kilkanascie lat nie pozostanie już nic w Skawinie tylko wyschniety skrawek parku w centrum a ludzie bedą umierac w smogu.

z wyrazami szacunku

Wasz wyborca

8. Kto wymyślił nazwę końcowego przystanku autobusu 253: Radziszów Pętla? Wszędzie autobusy kończą bieg na pętlach ale tylko 253 informuje o tym w podświetlonej tablicy. A tymczasem podróżni pytają, gdzie w Radziszowie jest szpital dla dzieci lub jak dawniej nazywano… sanatorium?

A może napis powinien informować: Radziszów, uszkodzony most!

Pozdrawiam!

=====

Pytania te zostały opublikowane w artykule: www.infoskawina.pl/pierwszy-zestaw-pytan-ze-strony-mieszkancow-burmistrza-tura-luty/

I tura odpowiedzi Burmistrza z dnia 14 marca 2017 r. na pytania przesłane 26 lutego 2017 r.:

Niestety kolejny raz odpowiedź pisemna z Urzędu mimo, że e-mailem, to nadeszła w wersji obrazkowej – zamiast cyfrowo przeszukiwalnej. Dlatego bezużyteczne są linki zamieszczone w treści pisma, bo nie będziecie mogli ich skopiować za pomocą myszki komputerowej. Nie wiemy kiedy osoba, która przesyła odpowiedź z Urzędu zrozumie, by przesyłać odpowiedzi w wersji cyfrowo przeszukiwalnej – tak jak wiele razy o to prosiliśmy, wyjaśnialiśmy, obiecywano nam poprawę w tej kwestii, ale dalej jak grochem o ścianę… według nas to już po prostu złośliwość, bo nie możemy tego inaczej traktować… A wiemy, że da się to zrobić, bo w styczniu br. takie pismo z Urzędu w wersji cyfrowo przeszukiwalnej nam jednak przesłano (zob. Odpowiedź Urzędu Miasta i Gminy Skawina na nasz wniosek o zakup pyłomierzy w gminie i informowanie mieszkańców o smogu)

KLIKNIJ TUTAJ – PDF

 

=====

Przypominamy, że w akcji możecie Państwo zadawać pytania dotyczące pracy i organizacji urzędu, planów, problemów, a także strategii rozwoju gminy, sołectw, kwestii dotyczących oświaty, stanu infrastruktury, wydatków gminy, itp. czyli dotyczących dowolnej sfery działalności Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, Urzędu oraz Gminy.

Może być to dobry sposób na komunikację między mieszkańcami a władzą, jednocześnie pozwoli on włodarzom na poznanie największych bolączek mieszkańców gminy Skawina.

Zapraszamy i zachęcamy do przesyłania kolejnych pytań na adres:  redakcja@infoskawina.pl

Nie wymagamy podawania pełnych danych osobowych i takich też nie będziemy nikomu przekazywać, ani publikować na stronie. Wystarczy samo imię czy nick/pseudonim.

Można też zadawać pytania w komentarzach poniżej.

Zapraszamy!

6 response to "Prezentujemy odpowiedzi Burmistrza Skawiny na Wasze pytania zadane w ramach akcji “Zapytaj Burmistrza” [I tura – luty 2017]"

  1. Przez: jarosław Zamieszczono: 1 kwietnia 2017

    Usługi publiczne na wysokim poziomie, zapewne nie chodzi o transport zbiorowy, opiekę zdrowotną 🙂 Ile kosztowało przygotowanie terenów pod inwestycje np. budowa dróg, jakie koszty ponosimy w związku z utrzymaniem tych dróg? Ile kosztowało uzbrojenie terenu w media? Kilkadziesiąt hektarów wyciętych samosiejek, zaiste nie ma wpływu na środowisko, zamiana łąk na beton również. Raczej trudno o rekreację na betonie w zanieczyszczonym środowisku. Edukacja ekologiczna spóźniona o dwa pokolenia, nie obejmowała budowniczych miasta. Niestety istnieje raczej niewielka szansa, by miasto przestało być traktowane jak surowiec, który trzeba eksploatować.

  2. Przez: pytanie 3 do Burmistrza Zamieszczono: 17 marca 2017

    W bieżącym roku w ramach rekompensaty zostanie nasadzone AŻ 60 sztuk drzew. Ile (proszę podać konkretną liczbę) wycięto drzew w 2016 roku oraz od stycznia do marca w 2017r?

    • Przez: czytelnik Zamieszczono: 31 marca 2017

      Kilka tysięcy rocznie wycinanych drzew i posadzenie sześćdziesięciu “badylaków” tak właśnie wygląda rekompensata i dbałość o zieleń w gminie. Beton i wyspa ciepła, brak inwentaryzacji drzew, planów nasadzeń. Resztki trawników zalewane betonem i wykładane kostką Bauma. Wiele drzew można posadzić przy szkołach ale wolą te miejsca przeznaczyć na kolejne parkingi dla samochodów.

  3. Przez: pytanie 2 do Burmistrza Zamieszczono: 17 marca 2017

    zamiatarko-polewaczka 1 szt. ,zraszaczki 2 szt., zraszanie szybko wysycha i dalej się kurzy
    naukowcy z AGH dowiedli, że tylko częste mycie ulic zapobiega emisji wtórnej PM10 i PM2,5.

    Czy w ramach walki ze smogiem ( w okresie letnim niestety też jest źle z powodu nadmiernej ilości ozonu) Urząd zakupi jeszcze ze dwie zamiatarko-polewaczki? – Czy w 2017r obcięto budżet gminny na ochronę środowiska?

  4. Przez: M. Zamieszczono: 15 marca 2017

    Aż nie wierzę, że będący na “wiecznych wakacjach” burmistrz coś zrobił. Przecież spychotechnikę ma opanowaną do perfekcji.

    • Przez: olo Zamieszczono: 1 kwietnia 2017

      Wierzysz w to co piszesz, od pisania są nadworni pisarze, mają to opanowane do perfekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *