Rząd zaczyna program termomodernizacji na poziomie lokalnym. Na początek: gmina Skawina!

Jak wiemy, Skawina to jedno z 33 polskich miejscowości znajdujących się w pierwszej pięćdziesiątce najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej, według zestawienia Światowej Organizacji Zdrowia. Dlatego podpisano porozumienie z władzami tego samorządu – mówił Piotr Woźny – wiceminister przedsiębiorczości i technologii. Rząd chce też pomagać pozostałym 32 samorządom z listy – deklarował Piotr Woźny. Na początek rząd chce zawrzeć porozumienie z 22 z nich – tymi, które liczą do 100 tysięcy mieszkańców. Rząd ma środki na przeprowadzenie termomodernizacji domów najuboższych mieszkańców tych miejscowości.

Z raportu WHO wynika, że najbardziej zanieczyszczone polskie miejscowości to między innymi: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Godów i Kraków. Skawina znalazła się na 9. miejscu, a pierwszą dziesiątkę zamyka Nowy Sącz.

Realizacja pilotażowego program termomodernizacji dla 22 gmin, w których mieszka 770 tys. osób, będzie kosztowała ok. 750 mln zł – powiedział dziś na konferencji prasowej wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny.

– Zaczynamy od programu skierowanego do tych mniej zamożnych osób, mniej zamożnych Polaków. Zaczynamy od pilotażu, bardzo zaawansowanego w 22 gminach z 33 z listy Światowej Organizacji Zdrowia. To jest około 15-16 tys. domów, w których mieszkają ci mniej zamożni (…). Taki program będzie kosztował około 750 mln zł – powiedział. Wyjaśnił, że w tych 22 miastach mieszka 770 tys. osób.

– Po przeprowadzeniu tego pilotażu będziemy w stanie szacować koszty tej operacji na terenie całej Polski – oświadczył. Wyjaśnił, że np. w umowie z gminą Skawina, która podlega pilotażowi zapisano, że 70 proc. kwoty wyłoży rząd, a 30 proc. samorząd.

 

 

– Musimy sprawdzić, na ile władze innych samorządów są skłonne do współpracy z nami i wtedy będziemy w stanie podać, po pierwsze – realne koszty przeprowadzenia całej operacji, po drugie – ile to będzie kosztowało podatników – poinformował.

Pełne nagranie TVP Info z konferencji prasowej dostępne pod linkiem (od 14. minuty wiceminister kieruje podziękowania dla Skawińskiego i Polskiego Alarmu Smogowego, na scenę zaproszony został również wiceburmistrz Skawiny Tomasz Ożóg):

Przypomnijmy, że w Programie Walki ze Smogiem zainicjowanym przez Skawiński Alarm Smogowy wraz z Urzędem Miasta i Gminy w Skawinie oraz w kierunkach działań wyznaczonych przez Radę Miejską w Skawinie dla Burmistrza w zakresie ochrony ‘zatrutego’ powietrza znalazł się punkt dotyczący nie tylko zacieśnienia wpółpracy samorządu i rządu RP ale także właśnie termomodernizacji domów i pomocy finansowej zwłaszcza tym najbiedniejszym, których po prostu na wymianę pieca czy ocieplenie domu najzwyczajniej nie stać:

Ponadto podkreśla się, że w przypadku budynków nieztermomodernizowanych, których właścicieli nie stać finansowo na inwestycję obejmującą kompleksową modernizację i wymianę źródła ciepła, dopuszczalnym rozwiązaniem jest montaż kotła na paliwo stałe lub biomasę spełniającego normy ekoprojektu. Zalecanym rozwiązaniem jest natomiast wcześniejsza termomodernizacja budynku, która ze względu na niski status materialny wybranych mieszkańców, bywa nieosiągalna. Dlatego PWS zakłada i kładzie nacisk na działania zmierzające do uzyskania wsparcia Rządu RP poprzez uruchomienie programu osłonowego dla najuboższych. (str. 7 PWS).

Działanie nr 14. Zwrócenie się władz Gminy Skawina do Rządu RP w celu:

1. Dofinansowania działań w ramach kompleksowego programu walki ze smogiem, szczególnie programów osłonowych dla najuboższych.

2. Wprowadzenie ulg podatkowych na zakup bezpyłowych źródeł ciepła oraz wymaganych przez nie paliw.

3. Pilnego ustanowienia norm jakości dla paliw stałych, aby można było skutecznie wyeliminować odpad węglowy z obrotu (str. 25 PWS).

Więcej tutaj:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wozny-Chcemy-zakonczyc-walke-ze-smogiem-do-2027-r-4077542.html

http://forsal.pl/artykuly/1106369,norma-jakosci-paliw-i-termomodernizacja-domow-do-2027-r-mamy-wygrac-walke-ze-smogiem.html

http://wgospodarce.pl/informacje/46657-rusza-rzadowy-program-termomodernizacji-smog-stop

AKTUALIZACJA (27 lutego 2018 r.):

Program “Ruszamy z termomodernizacją”, który pilotażowo ma objąć 22 miasta w całej Polsce, w naszym regionie będzie na początek realizowany w Skawinie. Mieście, które od roku prowadzi własny program ”Stop smogowi”.

Źródło: TVP Kraków

8 response to "Rząd zaczyna program termomodernizacji na poziomie lokalnym. Na początek: gmina Skawina!"

  1. Przez: czytelnik Zamieszczono: 23 lutego 2018

    To dziś temat w mediach
    Zaczynamy od Skawiny, mamy ją prześwietloną, zdiagnozowaną” – powiedział Woźny.

    Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/poranna-rozmowa/news-minister-od-smogu-nie-zakazemy-wjazdu-samochodow-do-centrow-,nId,2548962#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
    Pilot oblatywacz to ryzykowne zajęcie. Tylko kompleksowe podejście do tematu; zieleń w mieście, dobry transport zbiorowy obejmujący całą gminę, pełna kontrola wkładu przemysłu, ograniczenie tranzytu ciężarówek i zmiana upodobań mieszkańców do przemieszczania się wszędzie własnym samochodem obok wymiany kopciuchów i ocieplania budynków może dać efekt.

  2. Przez: Ewa Zamieszczono: 23 lutego 2018

    W mojej okolicy są domy ocieplone, a zakopcają pół wsi, to nie jest konstruktywna walka ze smogiem.

    • Przez: laboratorium Zamieszczono: 23 lutego 2018

      Dom na miarę potrzeb, samochód na miarę potrzeb. Większość ludzi nie stać na utrzymanie tego co wybudowali lub odziedziczyli po poprzednim pokoleniu. Dom miał być wielopokoleniowy i miał zatrzymać dzieci przy rodzicach, życie pokazało zgoła coś odmiennego. Podobnie jest z samochodem służącym jako środek transportu do codziennych podróży. Prawie 90 % na drogach to single o dziwo nie w smartach i maluchach, tylko samochodach przeznaczonych do przewożenia kilku osób. W domku na peryferiach miasta po kilka samochodów, na ich utrzymanie idą duże pieniądze więc nic dziwnego, że nie starcza kasy na dobrej jakości opał. Zobaczymy jakie kryteria będą decydować o dofinansowaniu ubogich z naszych podatków, ich prywatnych własności i na jakiej zasadzie to się będzie odbywało.

      • Przez: ps Zamieszczono: 23 lutego 2018

        Program zakłada wsparcie finansowe gospodarstw domowych o dochodach poniżej minimum socjalnego korzystających z paliw stałych dla potrzeb ogrzewania – powiedział Piotr Woźny.

  3. Przez: policzmy Zamieszczono: 22 lutego 2018

    W umowie z gminą Skawina, która podlega pilotażowi zapisano, że 70 proc. kwoty wyłoży rząd, a 30 proc. samorząd. Może około 50.000 tys/dom, czyli 100 domów to 5 mln, dla rządu 70 % tej kwoty to grosze ale nie dla samorządu który musi wysupłać to 30% (zwiększyć deficyt). Odpowiednio więcej gdyby to było 500 domów.

    • Przez: Redakcja Zamieszczono: 22 lutego 2018

      O szczegóły dotyczące tego dokumentu zapytaliśmy już Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Czekamy na odpowiedź, którą z pewnością przedstawimy Czytelnikom. Pozdrawiamy!

      • Przez: policzmy Zamieszczono: 22 lutego 2018

        Redakcjo 1000 domów to 50 milionów, udział gminy to 30% z tej kwoty. To po 5 milionów z budżetu gminy przez trzy lata.

    • Przez: ps Zamieszczono: 23 lutego 2018

      Zostanie w niej uruchomione „Laboratorium Skawina”, gdzie ocieplone zostaną wszystkie budynki zamieszkałe przez osoby mniej zamożne. Koszt tej operacji ma w 70 procentach pokryć rząd, w 20 proc. samorząd wojewódzki, zaś w 10 procentach gmina.
      portalsamorzadowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *