Spotkanie przy stole: Skawiński Alarm Smogowy, przemysłowcy, radni i urzędnicy rozmawiali o zanieczyszczeniu powietrza

Budująco zakończyło się zainicjowane przez Skawiński Alarm Smogowy spotkanie wiceburmistrza Miasta i Gminy Skawina Norberta Rzepisko z Przewodniczącym Rady Miejskiej Witoldem Grabcem oraz radnymi, pracownikami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, przedstawicieli Skawińskiego Alarmu Smogowego oraz przedstawicieli kilkunastu największych zakładów przemysłowych usytuowanych w gminie Skawina. Spotkanie odbyło się w Pałacyku “Sokół”. 

fot. WItold Grabiec / Facebook

Lista reprezentantów zakładów przemysłowych zaproszonych na spotkanie, którego gospodarzem był wiceburmistrz Norbert Rzepisko:

1. Skanska S.A. Oddział Budownictwa Inżynieryjnego w Krakowie

2. Drewmet

3. REN-BET

4. Zakład Wodociągów i Kanalizacji

5. SMR POLSKA

6. Valeo Autosystemy Sp. z o.o.

7. Nicromet Sp. z o.o. Sp. k.

8. Bahlsen Polska Sp. z o.o. Sp. k.

9. CEZ Skawina S.A.

10. Boryszew S.A. Oddział Nowoczesne Produkty Aluminiowe Skawina

11. Dragon Poland Sp. z o.o. Sp. k.

12. GRANA Sp. z o.o.

13. VESUVIUS POLAND Sp. z o.o.

14. Lajkonik Snack Sp. z o.o.

===

– Dyskusja miała na celu podjęcie działań zmierzających do poprawy stanu powietrza oraz likwidacji uciążliwości zwanej potocznie odorem. Przedsiębiorcy zaakcentowali swoje działania w tym zakresie, inwestowanie w nowe, proekologiczne technologie i stałe monitorowanie wpływu na środowisko. Burmistrz Rzepisko podkreślił, że Skawina stara się być przyjazna inwestorom i inwestycjom, ale zaznaczył, że tego typu spotkania powinny być cykliczne, a ich celem należy uczynić rozwiązywanie problemów poprzez dialog. W jego opinii działania restrykcyjne powinny stanowić ostateczność. Przedstawiciele SAS stwierdzili, że za rozmowami powinny iść konkretne działania. Jednocześnie podkreślili swoje zaangażowanie w rozwiązanie problemu niskiej emisji oraz uciążliwego odoru, poprzez stałe, społeczne monitorowanie zjawisk – przekazał po spotkaniu Przewodniczący RM.

Z kolei Skawiński Alarm Smogowy na swoim profilu Facebookowym krótko przedstawił wyniki spotkania:

Rezultatem spotkania jest:
1. Uświadomienie problemu i działań podejmowanych przez mieszkańców i Gminę celem eliminacji ponadnormatywnej emisji pyłów i fetoru! SAS poinformował firmy o wystawieniu lokalnemu przemysłowi “żółtej kartki” przez stronę społeczną i zaapelował o pilne podjęcia działań naprawczych na zasadach dobrego sąsiedztwa.
Władze Gminy poinformowały o zakupie urządzeń do pomiaru szkodliwych substancji w powietrzu i ścisłej współpracy z WIOŚ, celem ich analizy i eliminacji źródeł.
2. Ustalono kolejne spotkanie monitorujace, najpóźniej za 6 miesięcy.
3.Wydział Ochrony Środowiska UM Skawina zobligował się do opracowania ilościowego ujęcia obciążenia ekologicznego Gminy z poszczególnych zakładów.
4. Ustalono podjęcie działań celem poprawy przepływu informacji między stronami.

Chcemy wierzyć, że jest to początek w drodze do wyeliminowania ponadnormatywnej emisji pyłów i fetoru z rodzimych zakładów oraz nowa era w monitorowaniu przemysłu przez władze Gminy.

Zanieczyszczenia przemysłu to drugie (po niskiej emisji z domowych palenisk), największe źródło substancji niebezpiecznych w powietrzu, dlatego tak bardzo angażujemy się w rozwiązanie tego problemu.

ZDJĘCIA ze spotkania przy “prostokątnym stole” opublikowane na profilu facebook Przewodniczącego RM:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *