Sprostowanie Wojewody Małopolskiego do artykułu: LIST CZYTELNIKA W SPRAWIE WYCIĘTEGO LASU NAPRZECIW ELEKTROWNI SKAWINA

Działając na podstawie przepisów Prawa prasowego, a szczególnie art. 31a oraz art. 32 publikujemy przesłane pocztą analogową dnia 16 lutego 2018 r. do naszej redakcji pismo z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie – sprostowanie z 9 lutego 2018 r. podpisane przez Wojewodę Małopolskiego Piotra Ćwika. Sprostowanie wraz z uzasadnieniem zostało nadane w placówce pocztowej dnia 14 lutego 2018 r. Odnosi się ono do artykułu z 4 lutego 2018 r. umieszczonego na naszym portalu z opublikowanym listem Czytelnika: LIST CZYTELNIKA W SPRAWIE WYCIĘTEGO LASU NAPRZECIW ELEKTROWNI SKAWINA (INFORMACJE, ZDJĘCIA, VIDEO, MAPY)

Treść nadesłanego w wersji papierowej sprostowania w dniu 16 lutego 2018 r. (wraz z uzasadnieniem):

Prawo prasowe:

Art. 31a. 1. Na wniosek zainteresowanej osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, redaktor naczelny właściwego dziennika lub czasopisma jest obowiązany opublikować bezpłatnie rzeczowe i odnoszące się do faktów sprostowanie nieścisłej lub nieprawdziwej wiadomości zawartej w materiale prasowym.

Art. 32. 1. Redaktor naczelny ma obowiązek opublikować sprostowanie:
1) w elektronicznej formie dziennika lub czasopisma, w której zamieszczono materiał prasowy będący przedmiotem sprostowania – w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania sprostowania

Art. 32. ust. 6. Tekst sprostowania nie może być komentowany w tym samym numerze, przekazie lub w elektronicznej formie dziennika lub czasopisma, tego samego dnia. Nie wyklucza to jednak prostej zapowiedzi polemiki lub wyjaśnień.

Komentarz redakcyjny:

Pismo ze “sprostowaniem” opublikowaliśmy dziś, mimo, że ostateczny termin publikacji sprostowania mija dopiero we wtorek o północy (zgodnie z ustawą Prawo prasowe mamy na to 3 dni robocze).

W najbliższym czasie przedstawimy Państwu odpowiedź redakcji na przesłane “sprostowanie” wojewody małopolskiego.

3 response to "Sprostowanie Wojewody Małopolskiego do artykułu: LIST CZYTELNIKA W SPRAWIE WYCIĘTEGO LASU NAPRZECIW ELEKTROWNI SKAWINA"

  1. Przez: HB Zamieszczono: 20 lutego 2018

    Np. Poczta Polska… to analogowa jest? Panie redaktorze skąd w głowie roją się takie określenia? Może warto napisać coś piórem od czasu do czasu za pomocą atramentu?

    • Przez: Redakcja Zamieszczono: 20 lutego 2018

      Szanowna/Szanowny HB

      Już odpowiadamy: określenie poczta analogowa w stosunku do listów papierowych nie jest czymś nowym i jest stosowana.
      “Informacja analogowa – informacja niezmieniona na postać cyfrową” i tu: “Dane analogowe w większości obecnie posiadają wartość archiwalną, ponieważ są to wszelkie dokumenty w zasobie – najczęściej papierowe, które nie są aktualizowane.” (http://www.geodezja.siemianowice.pl/o-zasobie/dokumenty/dane-analogowe.123/)

      Technika analogowa, analogowa technika zapisu tekstu, dźwięku i obrazu, zapis analogowy – metody i środki tradycyjne służące do wytwarzania, przetwarzania i przesyłania sygnałów analogowych (technika analogowa) oraz do ich rejestracji (zapis analogowy). Przekaz przetwarzany jest za pomocą sygnału elektrycznego, oddając częstość (frekwencję) zjawiska i natężenie zjawiska (np. jaskrawość, głośność) na zasadzie pełnej odpowiedniości. W wielu dziedzinach technika cyfrowa wywarła dziś niemal zupełnie technikę analogową. Należą do nich technika pomiarowa, telekomunikacja i używany na co dzień sprzęt elektroniczny domowego użytku (RTV, AGD). Samo określenie “analogowy” pojawiło się dopiero (jako antonim) po powstaniu technologii cyfrowe.” (https://encenc.pl/technika-analogowa/)

      Chociażby o takim pojęciu jak poczta/przesyłki analogowe mówi sam Paweł Usidus – prezes spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe:
      “Poczta jest przygotowana technologicznie, jak zapewnia rozmówca Jedynki, do tego, by stać się jednym z ważniejszych ogniw e-administracji.
      – Platforma Envelo jest gotowa obsłużyć już dzisiaj 40 mln obywateli, czyli właściwie całą naszą populację. Jest w stanie wysłać w ciągu jednego dnia ponad 1 mln e-dokumentów, po zeskalowaniu może nawet więcej, jeżeli będzie taka potrzeba. Ta platforma jest pocztą przyszłości, można za jej pomocą kupić elektroniczny znaczek, wysłać kartkę pocztową, list elektroniczny, który zostanie w sposób analogowy dostarczony, czy korespondencję, która zostanie zeskanowana, a następnie dostarczona na skrzynkę mailową. Te rozwiązanie już istnieją. Potrzebne są tylko rozwiązania prawne i decyzja, żeby jak najwięcej usług znalazło się w tym elektronicznym, cyfrowym obiegu – mówi Paweł Usidus.” (https://www.polskieradio.pl/42/5725/Artykul/1766032,Od-okienka-pocztowego-do-okienka-przegladarki-internetowej-Nadchodzi-cyfrowa-rewolucja-w-eadministracji)

      Ponadto: “W części kraju zwrotki będą dostarczane analogowo, czyli jak za króla Zygmunta Augusta, który “ustanowił stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń za pomocą poczty, czyli koni rozstawnych”. Od tego momentu datuje się powstanie w Polsce poczty.” (http://wyborcza.pl/1,155287,16046110,Sad_przyspieszy_elektronicznie__Nowy_system_zawiadamiania.html)

      Określenie to zresztą już na stronach Polonii funkcjonowało co najmniej 12 lat temu: https://www.polonia-it.org/modules/newbb/viewtopic.php?post_id=18993#forumpost18993
      Albo 10 lat temu na forum modelarzy: http://pfmrc.eu/index.php/topic/974-httpwwwhobbycitycom-ktos-zna/page-27
      Podobnie tu 3 lata temu na forum dla młodych rodziców: “Taka sytuacja. Nic co ludzkie, nie jest nam obce, rekrutacja do przedszkoli także. Wypełniamy formularz, czy co tam trzeba wypełnić, elektronicznie lub „analogowo”” (http://dzieciowo.pl/page/58?cat=-1)

      Mamy nadzieję, że wytłumaczylismy się Pani z użycia tego słowa/określenia dość jasno:-)
      PS.
      A pióro? atrament? – a i owszem – prosimy być o to spokojnym – od czasu do czasu podpisujemy odręcznie pisma/skargi/odwołania, gdy Burmistrz nie udostępnia nam informacji publicznej, o którą prosimy (niestety cyfryzacja nie dotarła jeszcze w 100% do sądów administracyjnych, ale i tu nastąpi zmiana).

  2. Przez: założyciel tematu Zamieszczono: 19 lutego 2018

    Ad1.Nic się nie rozsypuje, ponieważ sieci na południu kraju są silne, a elektrownia Skawina jest podparciem dla tego systemu. Budowa tej linii daje możliwość przesyłu energii z pominięciem czyli dyskwalifikacją naszej elektrowni w Skawinie. Bezrobocie itd…
    Ad2 Skoro wojewoda może się do tego odnieść, to dlaczego tego nie zrobił?
    Ad3 Umieszczenie czegokolwiek na którymś miejscu nie powoduje automatycznej akceptacji i możliwości odwołań.
    Ad4 Skoro wojewoda za nic nie odpowiada, to dlaczego musi złożyć swój podpis? Jakiś przymus? Jeżeli ma wątpliwości, to też musi podpisać?
    Ad5 . Jeżeli wojewoda nie ma podstaw prawnych, to jak temat go bulwersuje , może napisać swoją opinię i swój sprzeciw.
    Ad6 Zakres nie dotyczy bezpieczeństwa energetycznego tych mieszkańców ale wschodu polski czyli okolic Tarnowa.
    Ad7 Owszem została wskazana, ale nie bez sprzeciwu mieszkańców i właścicieli działek.
    Ad8 Zgoda marszałka i ministra nie uwzględniała racji mieszkańców.
    Ad9 Skoro decyzja jest tak ważna dla regionu, to żaden rządzący nie dookreślił, na jakich warunkach wydaje zezwolenie, tylko puścił inwestycję w samopas i oczekuje daniny od inwestora w swojej wypowiedzi.

    Całe sprostowanie jest nieudolnym usprawiedliwieniem. Nie ma nawet słowa czy była inna alternatywna lokalizacja tej linii. Wojewody nie obchodzi zieleń, smog . Podpis złożył bo musiał. Tak z tego wynika,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *