„Zdecydowaliśmy się na śledzenie wyjeżdżających z Clifa ciężarówek. Ale to nie pierwszy raz, gdy obserwowaliśmy transporty. Już na zdjęciach sprzed 3,5 roku można zobaczyć załadunek ciężarówki w niepołomickiej wówczas siedzibie firmy. Według dokumentów były to niegroźne odpady z budowy. W rzeczywistości przewożono zawierające lakiery i benzynę toksyczne substancje. W nocy ciężarówki pozbyły się ładunku wysypując odpady do wykopu na terenie należącym do gminy Zabrze. Inspekcja środowiska zawiadomiła prokuraturę informując o zagrożeniu. Ta jednak odmówiła wszczęcia śledztwa.” – czytamy w artykule z materiałem VIDEO na stronie TVN „UWAGA”. 

Wstrząsający materiał video ukazał się wczoraj w TVN. Dziś o 19:50 na kanale będzie ukazana kolejna część reportażu o nielegalnym składowisku niebezpiecznych odpadów.

„Nielegalne mieszanie odpadów, zakopywanie w ziemi farb i lakierów. Firma, która się tego dopuszcza, to potentat na małopolskim rynku zbierania odpadów niebezpiecznych… Szokujące wyniki dziennikarskiego śledztwa!”

(…)

„Troje naszych reporterów śledziło ciężarówki, które wyjeżdżały ze skawińskiej firmy Clif. To potentat na małopolskim rynku zbierania odpadów niebezpiecznych. Z ostatnich danych wynika, że roczne przychody spółki to około 12 milionów złotych. Odpady zwożone są z zakładów zbrojeniowych, hut a także od producentów farb i lakierów. Problemy związane z firmą  rozpoczęły się już osiem lat temu. Wtedy mieściła się w podkrakowskich Niepołomicach.

(…)

– Każda kontrola w tej spółce kończyła się protokołem, w którym wymienione były nieprawidłowości. Po każdej kontroli, kierowaliśmy też wniosek do sądu o ukaranie, albo kierowaliśmy wniosek do prokuratury o ściganie. Ta spółka nie postępuje zgodnie z pozwoleniami – mówi Paweł Ciećko, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie.

Inspekcja środowiska zawiadomiła prokuraturę informując o zagrożeniu. Ta jednak odmówiła wszczęcia śledztwa.

– Teren, na którym zakopano odpady, jest terenem poprzemysłowym, zdegradowanym, bez szaty roślinnej, a przede wszystkim z daleka od siedzib ludzkich – argumentował decyzję Krzysztof Garbala, Prokuratura Rejonowa w Zabrzu.

(…)

– Postępowanie karne rządzi się określonymi regułami. Samo oświadczenie czy wskazanie na określony podmiot, bez innego materiału dowodowego, nie pozwala na czynienie ustaleń, że akurat źródłem pochodzenia tych materiałów był ten podmiot a nie inny – tłumaczy  Sebastian Kiciński, Prokuratura Rejonowa w Wadowicach.

(…)

„- Ta spółka, postępując w ten sposób z odpadami, sprawia zagrożenie dla samego środowiska. Nie mam tutaj wątpliwości. Jeżeli dostanie się to poprzez wody gruntowe do naszego organizmu, naraża nas zwyczajnie na utratę zdrowia – mówi Paweł Ciećko.

O tym, gdzie zaprowadził naszych dziennikarzy GPS i do kogo należy nielegalne wysypisko odpadów w Uwadze w czwartek wieczorem.”

Materiał TVN UWAGA – pierwsza część:

Źródło:
TVN UWAGA – To zagraża środowisku i zdrowiu!

Zobacz także:

II część programu TVN UWAGA – materiał VIDEO o firmie w Skawinie. Toksyczne odpady wylewają się na DK nr 44 w gminie Skawina

oraz:

Mieszkańcy gminy Skawina protestują przeciwko rozpoczęciu składowania niebezpiecznych odpadów w Skawinie (AKTUALIZACJA)