Zakaz instalowania pyłowych źródeł ciepła – apel Skawińskiego Alarmu Smogowego do Premiera RP i władz samorządowych

Zakaz instalowania pyłowych źródeł ciepła w nowo powstających budynkach i budynkach zakupionych na rynku wtórnym – to postulat Skawińskiego Alarmu Smogowego zawarty w apelu przesłanym do Premiera RP oraz władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

Ruch Społeczny Mieszkańców Miasta i Gminy Skawina Skawiński Alarm Smogowy wystosował list do Prezesa Rady Ministrów i m.in. miejscowych władz samorządowych w reakcji na przygotowany i ogłoszony program termomodernizacji domów najuboższych rodzin w gminie Skawina. Pisaliśmy o tym programie w artykule z dnia 22 lutego br. (https://www.infoskawina.pl/rzad-zaczyna-program-termomodernizacji-poziomie-lokalnym-poczatek-gmina-skawina/ ).

W apelu przesłanym m.in. do naszej redakcji, Skawiński Alarm Smogowy dziękuje Premierowi RP oraz Wiceministrowi za to, że w pilotażu programu znalazła się Gmina Skawina – dwunaste wg rankingu Światowej Organizacji Zdrowia najbardziej zanieczyszczone miejsce w Europie.

Działacze społeczni SAS zwracają jednak uwagę, że konieczne są dalej idące kroki.

„Nie możemy wydawać wielomilionowych środków publicznych na termomodernizację najuboższych domostw, a z drugiej strony wciąż pozwalać tym, których na to niezaprzeczalnie stać; tym, którzy budują nowe domy lub kupują je na rynku wtórnym, na bezrefleksyjne podejście do efektywności energetycznej budynków oraz na instalacje przestarzałych, pyłowych źródeł ciepła” – podkreśla SAS w opublikowanym apelu.

Według SAS, konieczne jest pilne ustanowienie zakazu instalowania pyłowych źródeł ciepła w nowo powstających budynkach i w budynkach zakupionych na rynku wtórnym (jeśli w dniu zakupu nie znajduje się tam źródło ciepła dopuszczone uchwałą antysmogową dla Małopolski).

Chcemy by Sejmik Wojewódzki wprowadził bardziej restrykcyjną uchwałę antysmogową dla Skawiny, która zakazywałaby instalacji “pyłowych źródeł ciepła”, czyli pieców na paliwa stałe (węgiel, ekogroszek, drewno itd.) kominków i innych urządzeń grzewczych na tego typu paliwo. Kopciuszki, nawet jeśli pylą mniej niż kopciuchy, za 10-15 lat będą problemem dla drugiego pokolenia Alarmów Smogowych – uważamy, że wydawanie publicznych pieniędzy na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła i wpuszczanie drugą stroną kolejnych “kopciuchów” jest pozbawione sensu – stwierdza Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego

Dodaje również, że tzw. nowoczesne kotły też emitują szkodliwe substancje, często więcej, niż podaje producent na podstawie testów w warunkach laboratoryjnych, a z biegiem lat i starzeniem się urządzenia (w tym w wyniku niewłaściwej, byle jakiej eksploatacji) sytuacja jeszcze się pogarsza.

Dlatego w gminach objętych klęską smogu, jak gmina Skawina, kluczowe jest wprowadzenie zakazu instalacji jakichkolwiek źródeł ciepła na paliwa stałe, przynajmniej dla budynków nowych, remontowanych i zmieniających właściciela – dodaje Kurlit.

Takie obostrzenia powinny – zdaniem działaczy SAS – dotyczyć także budynków przebudowywanych, modernizowanych, remontowanych, które wymagają pozwolenia na budowę (wymagana wymiana instalacji i źródeł ciepła).

„Problem pojawiania się nowych pyłowych źródeł ciepła, także w nowopowstających, nowoczesnych budynkach, budzi naszą rozpacz i obnaża bezsilność samorządów” – pisze dalej SAS do premiera.

„Nie uda się wygrać ze smogiem, jeśli wyeliminowane wielkim nakładem pracy i środków „kopciuchy” zostaną zastąpione „kopciuszkami”, które jeśli nie będą problemem w dniu ich instalacji (a bardzo często są), staną się nim za kilka lat wskutek spadku sprawności” – zaznacza w piśmie.

Na swoim profilu facebookowym Skawiński Alarm Smogowy również opublikował komentarz do tego apelu, w którym zaznacza, że:

Jeśli zamierzasz budować dom w naszej Gminie, już na etapie projektu zadbaj o zgodność systemu ogrzewania z wymogami uchwały antysmogowej dla Małopolski ORAZ Z OKOLICZNOŚCIAMI, KTÓRE ZAPEWNIŁY NASZEJ GMINIE 12. MIEJSCE W NIECHLUBNYM RANKINGU NAJBARDZIEJ ZANIECZYSZCZONYCH MIAST EUROPY!

Pełna treść apelu, skierowanego nie tylko do Premiera i wiceministra, ale również m.in. do wojewody, marszałka, Prezydenta Miasta Krakowa oraz radnych różnych szczebli samorządowych dostępna jest pod adresem:

https://drive.google.com/file/d/1i_OOf_FBwG8aEOhktgkSsc4fphkrbVjC/view

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *