13 dowodów rejestracyjnych odebranych w ramach policyjnej akcji „SMOG” w powiecie krakowskim

12 grudnia 2019 r. na terenie powiatu krakowskiego policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, w ramach ogólnopolskich działań kontrolno-prewencyjnych, przeprowadzili akcję pod kryptonimem „SMOG”. Akcja głównie miała na celu eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny wskazywał na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co ma wpływ na zwiększoną emisję spalin.

Podczas działań, w powiecie krakowskim, policjanci skontrolowali 76 pojazdów, z czego aż 13 kierującym odebrano dowody rejestracyjne, wobec stwierdzenia nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdów, którymi się poruszali. Ponadto mundurowi ujawnili 60 wykroczeń w ruchu drogowym, za które zostały wyciągnięte adekwatne do przewinień konsekwencje prawne.

Przypominamy!

Ustawa Prawo o ruchu drogowym stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Ustawa ta określa również, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku policjant nie może zezwolić na używanie pojazdu przez kierującego.

Źródło: KPP w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *