13. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

watchdocsWATCH DOCS. Prawa Człowieka w filmie, to drugi co do wielkości festiwal filmów o prawach człowieka na świecie. Organizowany jest co roku w grudniu Warszawie przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy. Od 2003 roku w kilkudziesięciu miastach w Polsce, we współpracy z wieloma partner(k)ami – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi – organizowana jest jego objazdowa edycja.

W tym roku w Krakowie w dniach od 20 do 25 października odbędzie się już 13. edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. W jej trakcie zostanie zaprezentowanych kilkanaście starannie wyselekcjonowanych filmów dokumentalnych z całego świata, których tematem są szeroko rozumiane prawa człowieka.  Większość z nich obejrzeć można jedynie w trakcie festiwalu, nie są dostępne w szerokiej dystrybucji ani w internecie. W tym roku po raz pierwszy projekcje odbędą się też w Poroninie 21 października 2015 r.

Oprócz projekcji planowane się również wydarzenia towarzyszące: dyskusje z udziałem zaproszonych specjalistek_ów i publiczności, warsztaty poświęcone świadomej turystyce, a także spotkania z przedstawicielkami i przedstawicielami lokalnych organizacji pozarządowych oraz inicjatyw działających na rzecz praw człowieka.

Festiwal jest wydarzeniem skierowanym do szerokiego grona odbiorców_czyń. Daje okazję do refleksji nad tym w jaki sposób nasze codzienne życie jest związane z ideą praw człowieka, w jaki sposób łamanie praw innych ludzi wpływa na nasze życie, jaka jest sytuacja w innych zakątkach świata, ale także co możemy zrobić, jaką rolę każda osoba może odegrać w zmianie sytuacji – w naszym mieście, w kraju, na świecie.

Krakowską edycję festiwalu WATCH DOCS otworzy 20 października 2015 r. film Rodzeństwo jest na zawsze – ciepły film o bracie i siostrze żyjących w zgodzie z naturą w norweskiej wsi. Obraz dostał Nagrodę Publiczności na 13. MFF Watch Docs w Warszawie.

watchdocs

Wśród zaplanowanych paneli są o prawa kobiet, sytuacji w Syrii, systemie więziennym w Polsce, świadomej turystyce i aktualnych wyzwaniach Ukrainy. Ostatni panel jest współorganizowany z dwumiesięcznikiem Nowa Europa Wschodnia, a wśród zaproszonych osób jest m.in. znany publicysta i pisarz Ziemowit Szczerek.

W ramach festiwalu odbędzie się 22 października konferencja naukowa na Uniwersytetcie Pedagogicznym pt: Film jako narzędzie eduakcji antydyskryminacyjnej i eduakcji o prawach człowieka.

Nieodłącznym elementem festiwalu są warsztaty. W tym roku będzie można wziąć udział w zajęciach ze świadomej turystyki prowadzone przez Pawła Cywińskiego i Marysię Złonkiewicz zaangażowanych w projekt „Post-turysta”.

Zachęcamy osoby prowadzące zajęcia w szkołach i na uczelniach do uwzględnienia projekcji i innych wydarzeń festiwalowych w programach prowadzonych przez siebie zajęć.

Wstęp na wszystkie projekcje filmowe i imprezy towarzyszące jest bezpłatny!

Więcej informacji: http://www.facebook.com/WatchDocsKrakow i watchdocskrakow.pl

 

Organizatorzy główni: Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy

Organizatorki i organizatorzy lokalni Festiwalu:

Fundacja Autonomia (główna organizatorka lokalna)

Fundacji na Rzecz Różnorodności Społecznej

Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Kasprowicza w Poroninie

Katedra Mediów i Badań Kulturowych Uniwersytetu Pedagogicznego

Ośrodek Badań nad Mediami Uniwersytetu Pedagogicznego

 

Miejsca festiwalowe: Kino Paradox, Kino Sfinks, Uniwersytet Pedagogiczny, Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie

Mecenat: Miasto Stołeczne Warszawa, EEA GRANTS, Promowanie różnorodności kulturowej, MKiDN, Open Society Foundations,  Ambasada Królestwa Niderlandów

Partnerzy: Behlert & Behlert, FORTIMA, Biuro Podróży Reklamy

 

Patronaty medialne lokalne: etnosystem.pl, kulturatka.pl, Manko. Magazyn studencki, TVP Kraków

Współpraca: Nowa Europa Wschodnia

 

Kontakt do koordynatorki lokalnej:

Aga Molińska, Fundacja Autonomia; e-mail: a.molinska@autonomia.org.pl, tel.: 691 933 416

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *