34. rocznica katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej

Dziś mija kolejna rocznica katastrofy czarnobylskiej. Dokładnie 34 lata temu, 25 kwietnia 1986 o godzinie 23:23 czasu polskiego (UTC+2) a 26 kwietnia 1:23 czasu moskiewskiego (UTC+4) doszło do jednej z największych katastrof w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Razem z katastrofą w elektrowni jądrowej Fukushima I została zakwalifikowana do siódmego, najwyższego stopnia w skali INES.

Wypadek jądrowy miał miejsce w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. W wyniku awarii przy przegrzaniu się rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. W wyniku całkowitego zniszczenia reaktora skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km² terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób.

Oryginalna zachowana rozmowa dyspozytorów straży pożarnej w Czarnobylu bezpośrednio po wypadku:

Interesujące filmy o katastrofie, nadludzki wysiłek, by zapobiec jak najszerszym skutkom katastrofy, a także o życiu w mieście Prypeć jeszcze przed katastrofą, możecie zobaczyć w galerii zdjęć, czy filmów na stronie www.czarnobyl.pl

https://czarnobyl.pl/filmy

Jednocześnie warto zapoznać się z kilkuodcinkowym dobrze ocenianym przez krytyków serialem o katastrofie Czarnobylu zaprezentowany w roku 2019 w HBO.

Inne materiały:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *