7. Skawińska Rowerowa Masa Krytyczna (ZDJĘCIA)

SONY DSCW sobotę, 23 kwietnia 2016 r., z Rynku w Skawinie ruszyła 7. Skawińska Rowerowa Masa Krytyczna. Ulicami miasta przejechało 80 uczestników. Poniżej prezentujemy fotorelację z tego wydarzenia, o akcji opowiada również organizator Masy, pan Roman Gdula z Rowerowej Skawiny. Zapraszamy do lektury!

Redaktor naczelny portalu InfoSkawina: To już 7 masa, czy w tym roku masa miała szczególny charakter?

Roman Gdula z Rowerowej Skawiny: Naszym przejazdem i posadzeniem symbolicznego drzewa w Parku Jana Pawła II postanowiliśmy uczcić obchodzony w 160 krajach Światowy Dzień Ziemi. W tym roku organizatorzy obchodów zwracają rządzącym i społeczeństwom uwagę na problem niskiej emisji. Rower jest bardzo ekologicznym środkiem transportu i warto z niego korzystać na co dzień. Drzewa pomagają w walce z skutkami zanieczyszczeń, to naturalni odtruwacze. Ograniczenie ich wycinki i zwiększenie nasadzeń może mam wszystkim pomóc. Szczególnie miasta potrzebują zieleni, bo w miastach kumuluje się wszystko co pogarsza stan powietrza, paleniska domowe, przemysł, olbrzymi ruch samochodowy.

SONY DSC

Bierzemy udział w akcji Fundacji Ekologicznej Arka rowerpomaga.pl ; cel szczegółowy „Jeżdżę z Rowerową Skawiną”. Przejechane przez nas kilometry pomogą dzieciom z domów dziecka i świetlic środowiskowych otrzymać wymarzony rower od sponsorów akcji.

SONY DSC

MH: Gmina Skawina liczy ponad 40 tys mieszkańców. Czy łatwo jest zorganizować masę, w której uczestniczy ponad 80 uczestników?

RG: Rowerowa Masa Krytyczna jest zgromadzeniem publicznym, więc wymaga zgłoszenia.

Nie jest to skomplikowane, wymaga jednak od organizatora poczynania szeregu ustaleń, które decydują o bezpieczeństwie uczestników, przygotowania informacji do propagowania wydarzenia.

W naszych zgromadzeniach uczestniczą całe rodziny, jest dużo dzieci i młodzieży, dlatego szczególnie zwracamy uwagę na bezpieczeństwo. Trasę zabezpiecza Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna i porządkowi Rowerowej Skawiny.

Sam wybór trasy, unikanie dróg o dużym natężeniu ruchu, wybór dnia przejazdu, ukształtowania terenu, pomaga wszystkim dotrzeć bezpiecznie do celu.

SONY DSC

MH: Czy planowane są masy również w sołectwach (przebieg trasy)?

RG: W Masie Krytycznej organizowanej na terenie miasta Skawina biorą udział mieszkańcy sołectw, chcemy by integrowała mieszkańców całej gminy, by mieszkańcy mogli nawiązywać nowe znajomości, umawiać się na wspólne wycieczki rowerowe. Jakiś czas temu zaproponowaliśmy rowerzystom sołectw by zgłaszali swe kandydatury na ambasadorów grupy Rowerowa Skawina.

Rowerzyści doskonale znają na swoim terenie trasy przejazdu, skróty pozwalające omijać ruchliwe drogi, utrudnienia w terenie i mogliby się tą wiedzą podzielić z innymi mieszkańcami naszej gminy oraz turystami. Zgłosiło się kilku rowerzystów i dzielą się tą posiadaną wiedzą, czekamy na kolejnych obeznanych z terenem, na którym mieszkają.

Sołectwa są celem naszych wycieczek, ale ze względu na małą możliwość wyboru dróg alternatywnych zarówno dla rowerzystów jak i kierowców, długość trasy, nie planujemy organizowania przejazdów rowerami w tak licznej grupie.

ZDJĘCIA Jarosława Karasińskiego:

1 response to "7. Skawińska Rowerowa Masa Krytyczna (ZDJĘCIA)"

  1. Przez: Kiler Zamieszczono: 14 maja 2019

    Na polecenie pana Gduli zniszczone zostały chodniki z kostki brukowej i zastapione paskudnym betonem, dzieci w szkołach są przekupywane punktami i nagrodami za dojeżdżanie do szkoły rowerami lub hulajnogami, nawet w deszczu, trzeba blokować ulice – pomimo że te paskudne betony zamiast kostki miały służyć rowerzystom, a ja ciągle obserwuję jak zachowują się rowerzyści, łamią wszelkie przepisy: przejżdżają przez przejścia, jeżdżą po zmroku bez oświetlenia, jeżdżą chodnikami lub ulicą, a jak samochody maja czerwone światło to wjeżdżają na chodnik i przejeżdżają przez przejście dla pieszych i wiele innych. Zamiast zainwestować w budowę parkingów i rozwiązań drogowych które poprawią infrastrukturę parkingową, drogową, a za tym bezpieczeństwo, urząd inwestuje w to co można robić po rozwiązaniu najbardziej nie cierpiących zwłoki problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *