Akcja Straży Granicznej w Skawinie (VIDEO, ZDJĘCIA)

[AKTUALIZACJA 28 marca 2018 r.] Dziś w godzinach porannych specjalnie uzbrojona Straż Graniczna przeprowadziła interwencję na ulicy Konstytucji 3 Maja w Skawinie. Próbowaliśmy się dowiedzieć od rzecznika karpackiego oddziału Straży Granicznej czego dotyczyła ta akcja funkcjonariuszy SG, którzy przyjechali nieoznakowanymi samochodami. Niestety jak nam odpowiedział rzecznik – na razie nie udziela w tej sprawie żadnych informacji. Zdjęcia poniżej pochodzą od jednego z naszych Czytelników.

Cytat odpowiedzi rzecznika prasowego SG z 11 marca 2018 r.  (g. 11:16):

Dzień dobry,
Na chwilę obecną nie udzielamy żadnych informacji.
Pozdrawiam

fot. Czytelnik InfoSkawiny

AKTUALIZACJA (28 marca 2018 r.):

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji, przy wsparciu EUROPOL-u rozbili grupę przestępczą zajmującą się produkcją, przemytem narkotyków i ich dystrybucją na terenie Polski.

Szacuje się, że członkowie grupy tylko przez 1,5 roku mogli przemycić do Polski z krajów Europy Zachodniej ponad 15 ton marihuany oraz wyprodukować i wprowadzić na rynek 300 kg amfetaminy. Łącznie w sprawie zatrzymano 17 osób, które następnie zostały aresztowane. Większość podejrzanych jest powiązana ze środowiskiem pseudokibiców.

Śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem, produkcją i sprzedażą narkotyków, prowadzone jest wspólnie przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu i policjantów z Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie.

Z ustaleń śledczych wynika, że zorganizowana grupa mogła działać od 2015 roku. Wszystko wskazuje na to, że z Europy Zachodniej do Polski przemycana była marihuana, która następnie trafiała do odbiorców na terenie Małopolski i Śląska. W kraju produkowano narkotyki syntetyczne, a następnie wywożono je na zachód Europy. Śledczy ustalili także, że członkowie grupy mają powiązania ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie grupy mogli dokonać co najmniej 150 wewnątrzwspólnotowych transakcji narkotykowych, w wyniku których do Polski trafiło 15 ton marihuany. Grupa dodatkowo trudniła się produkcją i dystrybucją amfetaminy. Szacuje się, że wprowadziła na polski rynek ponad 300 kg „białego proszku”.  

Pierwsze działania przeprowadzono w lipcu 2017 r., podczas ich realizacji zatrzymano na gorącym uczynku 3 podejrzanych o przemyt środków odurzających z Niemiec do Polski. Zabezpieczono wtedy 123 kg marihuany oraz inne narkotyki, warte ponad 3,5 mln zł.

Prowadzone pod nadzorem prokuratora przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz funkcjonariuszy Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji czynności, dały podstawę do przeprowadzenia w dniach 11-12 marca 2018 r. kolejnych czynności procesowych. Funkcjonariusze współdziałających w śledztwie służb, jednocześnie weszli do siedmiu obiektów na terenie Krakowa oraz miejscowości pobliskich.

W trakcie przeszukań znaleziono i zabezpieczono: maczety, komputery, laptopy, telefony komórkowe oraz różnego rodzaju dokumenty, zatrzymano i przedstawiono akty oskarżenia 14 nowym podejrzanym. Usłyszeli oni zarzuty m.in. kierowania i udziału w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych, przemytu 15 ton marihuany oraz wyprodukowania nie mniej niż 300 kilogramów amfetaminy oraz udziału w obrocie ww. środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi. Wszystkie zatrzymane osoby zostały tymczasowo aresztowane, ponadto 3 kolejne osoby, są aktualnie poszukiwane listami gończymi.

Czarnorynkowa wartość przemyconych na teren Polski 15 ton marihuany szacowana jest na kwotę 250 milionów zł (cena sprzedaży hurtowej) lub 440 milionów zł (cena sprzedaży detalicznej). Natomiast czarnorynkowa wartość wyprodukowanej i wprowadzonej do obrotu amfetaminy szacowana jest na kwotę 3 milionów zł (cena sprzedaży hurtowej) lub 9 milionów zł (cena sprzedaży detalicznej).

Łącznie w tej sprawie zatrzymano 17 osób, zabezpieczono 200 kg marihuany. Na poczet przyszłych kar śledczy zabezpieczyli mienie ruchome i nie ruchome oraz pieniądze w różnej walucie, o łącznej wartości przekraczającej milion złotych. 

Okoliczności działania zorganizowanej grupy przestępczej nadal są wyjaśniane przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu i policjantów Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie. 

Poniżej prezentujemy osoby poszukiwane na podstawie listów gończych wystawionych przez prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie (kliknij w link):

Źródło: http://www.karpacki.strazgraniczna.pl/ko/aktualnosci/27034,Karpacki-Oddzial-Strazy-Granicznej-CBSP-i-Prokuratura-Krajowa-rozbili-grupe-ktor.html

 

2 response to "Akcja Straży Granicznej w Skawinie (VIDEO, ZDJĘCIA)"

  1. Przez: czytelnik Zamieszczono: 16 marca 2018

    jesli pukaniem mozna nazwać zniszczone drzwi tarasowe,kpina?

  2. Przez: Czytelnik Zamieszczono: 11 marca 2018

    Dziś pracowali przy ul. Łanowej w Skawinie. Zielone ludziki w kominiarkach zapukały do jednego z domów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *