Akcja uszyj maseczkę dla sąsiada w gminie Skawina – w tydzień stworzono ich ponad 23 tysiące

Akcja uszyj maseczkę dla sąsiada jest już na półmetku. Codziennie w gminie Skawina mieszkańcy własnoręcznie tworzą kilka tysięcy masek ochronnych, które trafiają do ich sąsiadów. W ciągu zaledwie tygodnia uszyto ich ponad 23 tysięcy – to połowa zaplanowanej liczby. Tak gmina radzi sobie z obowiązkiem zakrywania twarzy.

Akcja “uszyj maseczkę dla sąsiada” została zorganizowana przez burmistrza miasta i gminy Skawina, Norberta Rzepisko. Urząd zakupił materiały niezbędne do stworzenia ponad 40 tys. masek ochronnych wielokrotnego użytku. Na terenie całej gminy Skawiny wyznaczono specjalne punkty, w których mieszkańcy mogą odbierać pakiety do szycia, do tych miejsc mogą też przynosić gotowe maseczki. Działają w nich koordynatorzy, z którymi mieszkańcy chętni do szycia kontaktują się telefonicznie i umawiają na konkretne godziny odbioru i dostawy – dzięki temu uniknie się kolejek, które mogą być potencjalnym zagrożeniem. Urząd dba o to, by gotowe maski ochronne otrzymał każdy mieszkaniec.

– Maseczki trafiają do skrzynek pocztowych. To najbezpieczniejszy i pewny sposób, ponieważ nie wymaga kontaktu z drugim człowiekiem. W dystrybucję zaangażował się Urząd Miasta i Gminy w Skawinie, wolontariusze, a nawet druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych. Mieszkańcy gminy szyją w swoich domach, remizach, szkołach i przedszkolach. Są bardzo kreatywni i dobrze się przy tym bawią, maseczki mają różne wzory i kolory, zobaczymy na nich misie, słonie, a nawet koniki morskie. Niektóre z nich mają rozmiar dostosowany do dzieci i młodzieży – mówi burmistrz miasta i gminy Skawina, Norbert Rzepisko

Włodarz gminy przypomina też, by przed pierwszym użyciem wyprać maseczkę w temperaturze co najmniej 60 stopni. Jest ona wielokrotnego użytku, z wysokiej jakości materiałów, używana prawidłowo powinna wytrzymać długi czas. W akcję zaangażowali się mieszkańcy niemal wszystkich miejscowości w gminie Skawina. Maseczki codziennie trafiają do kolejnych skrzynek pocztowych.

Źródło: UMiG w Skawinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *