Aktualny stan oraz plany rozbudowy sieci kanalizacyjnej w gminie Skawina

Po części w wyniku listu Czytelniczki, który dotarł do naszej redakcji miesiąc temu i został wysłany do Burmistrza (a do dziś nie otrzymaliśmy na niego odpowiedzi), zapytaliśmy Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Skawinie o kwestie planów/strategii rozwoju sieci kanalizacyjnej w gminie Skawina na następne 5 lat; gdzie w pierwszej kolejności będzie realizowana rozbudowa sieci kanalizacyjnej? która część miasta, które sołectwa? a które już są skanalizowane? Odpowiedzi Prezesa spółki prezentujemy poniżej.

Na pierwsze zapytanie z 18 marca 2018 r.: o udostępnienie planów/strategii rozwoju sieci kanalizacyjnej w gminie Skawina na następne 5 lat oraz o to, gdzie w pierwszej kolejności będzie realizowana rozbudowa sieci kanalizacyjnej? Która część miasta, które sołectwa?

odpowiedź otrzymaliśmy 10 dni później. 

Dzień dobry.
W odpowiedzi na Państwa zapytanie z dnia 18 marca 2018r. przesyłamy w załączeniu skan dokumentu dot: planów i strategii rozwoju sieci kanalizacyjnej w gminie Skawina.
 
Uprzejmie proszę o potwierdzenie otrzymania niniejszego maila.
Z wyrazami szacunku 
Justyna Gałdyszyńska
Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. 
ul. Radziszowska 11 
32-050 Skawina
Oto skan pisma:
 
Tego samego dnia (28 marca 2018 r.) poprosiliśmy jeszcze o doprecyzowanie:
 
Które sołectwa w gminie Skawina są już skanalizowane?

Kiedy (w jakich latach) planowane jest skanalizowanie tych sołectw, które nie są jeszcze skanalizowane?

W skład Gminy Skawina wchodzi 16 sołectw. Te już skanalizowane zaznaczyliśmy na zielono, a te które nie są, a będą kanalizowane w najbliższych 3 latach – na niebiesko. Na czerwono zaznaczone zostały sołectwa, które w najbliższych latach nie są planowane do skanalizowania.

Borek Szlachecki
Facimiech
Gołuchowice
Grabie
Jaśkowice (część)
Jurczyce
Kopanka
Krzęcin
Ochodza
Polanka Hallera 
Pozowice
Radziszów
Rzozów
Wola Radziszowska
Wielkie Drogi
Zelczyna

W niedawno przeprowadzonym Rankingu Gmin Małopolski 2017, który prowadzi Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji, na 179 małopolskich samorządów w pierwszej „10” znalazło się aż pięć z powiatu krakowskiego. W tym Gmina Skawina!

W dodatku w jednym z artykułów Dziennika Polskiego napisano, że „zalety Skawiny zamykającej pierwszą dziesiątkę gmin w rankingu MISTiA to spore dochody własne i duża liczba podmiotów gospodarczych”. Z drugiej strony, niskie saldo migracji na 1000 mieszkańców.

W tym samym materiale prasowym opublikowano wypowiedź burmistrza Skawiny Pawła Kolasy:

– Jedno wiąże się z drugim. Stwarzamy warunki do osiedlania się firm w strefach gospodarczych. Przybywają inwestorzy, zatrudniają pracowników. Mamy dochody z podatków od firm i mieszkańców, a potem dla nich inwestujemy. (źródło: http://www.dziennikpolski24.pl/region/region-podkrakowski/a/powiat-krakowski-gminy-przyciagaja-nowych-mieszkancow,12641360/)

Liczymy na te inwestycje i chcielibyśmy, by jedna z najbogatszych gmin w Małopolsce nie wstydziła się już brakiem kanalizacji nie tylko w tych wsiach, ale i w ponad dwudziestotysięcznym mieście.

Ale na to – jak widać – przyjdzie mieszkańcom jeszcze poczekać.

Zobacz także:

List Czytelniczki portalu dotyczący braku kanalizacji w całości gminy Skawina

1 response to "Aktualny stan oraz plany rozbudowy sieci kanalizacyjnej w gminie Skawina"

  1. Przez: karol1 Zamieszczono: 16 kwietnia 2018

    Jak wynika z zamieszczonego pisma dokończenie kanalizacji na Łanowej nie znalazło się w planie realizacji na lata 2018-2019. A i w latach 2018-2021 nie wiadomo czy się znajdzie.
    Tak więc pozostaje nam wąchanie ścieków, które wieczorami spływają rowem, ot taka kanalizacja ogólnospławna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *