Aktualny stan oraz plany rozbudowy sieci kanalizacyjnej w gminie Skawina

Po części w wyniku listu Czytelniczki, który dotarł do naszej redakcji miesiąc temu i został wysłany do Burmistrza (a do dziś nie otrzymaliśmy na niego odpowiedzi), zapytaliśmy Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Skawinie o kwestie planów/strategii rozwoju sieci kanalizacyjnej w gminie Skawina na następne 5 lat; gdzie w pierwszej kolejności będzie realizowana rozbudowa sieci kanalizacyjnej? która część miasta, które sołectwa? a które już są skanalizowane? Odpowiedzi Prezesa spółki prezentujemy poniżej.

Na pierwsze zapytanie z 18 marca 2018 r.: o udostępnienie planów/strategii rozwoju sieci kanalizacyjnej w gminie Skawina na następne 5 lat oraz o to, gdzie w pierwszej kolejności będzie realizowana rozbudowa sieci kanalizacyjnej? Która część miasta, które sołectwa?

odpowiedź otrzymaliśmy 10 dni później. 

Dzień dobry.
W odpowiedzi na Państwa zapytanie z dnia 18 marca 2018r. przesyłamy w załączeniu skan dokumentu dot: planów i strategii rozwoju sieci kanalizacyjnej w gminie Skawina.
 
Uprzejmie proszę o potwierdzenie otrzymania niniejszego maila.
Z wyrazami szacunku 
Justyna Gałdyszyńska
Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. 
ul. Radziszowska 11 
32-050 Skawina
Oto skan pisma:
 
Tego samego dnia (28 marca 2018 r.) poprosiliśmy jeszcze o doprecyzowanie:
 
Które sołectwa w gminie Skawina są już skanalizowane?

Kiedy (w jakich latach) planowane jest skanalizowanie tych sołectw, które nie są jeszcze skanalizowane?

W skład Gminy Skawina wchodzi 16 sołectw. Te już skanalizowane zaznaczyliśmy na zielono, a te które nie są, a będą kanalizowane w najbliższych 3 latach – na niebiesko. Na czerwono zaznaczone zostały sołectwa, które w najbliższych latach nie są planowane do skanalizowania.

Borek Szlachecki
Facimiech
Gołuchowice
Grabie
Jaśkowice (część)
Jurczyce
Kopanka
Krzęcin
Ochodza
Polanka Hallera 
Pozowice
Radziszów
Rzozów
Wola Radziszowska
Wielkie Drogi
Zelczyna

W niedawno przeprowadzonym Rankingu Gmin Małopolski 2017, który prowadzi Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji, na 179 małopolskich samorządów w pierwszej „10” znalazło się aż pięć z powiatu krakowskiego. W tym Gmina Skawina!

W dodatku w jednym z artykułów Dziennika Polskiego napisano, że „zalety Skawiny zamykającej pierwszą dziesiątkę gmin w rankingu MISTiA to spore dochody własne i duża liczba podmiotów gospodarczych”. Z drugiej strony, niskie saldo migracji na 1000 mieszkańców.

W tym samym materiale prasowym opublikowano wypowiedź burmistrza Skawiny Pawła Kolasy:

– Jedno wiąże się z drugim. Stwarzamy warunki do osiedlania się firm w strefach gospodarczych. Przybywają inwestorzy, zatrudniają pracowników. Mamy dochody z podatków od firm i mieszkańców, a potem dla nich inwestujemy. (źródło: http://www.dziennikpolski24.pl/region/region-podkrakowski/a/powiat-krakowski-gminy-przyciagaja-nowych-mieszkancow,12641360/)

Liczymy na te inwestycje i chcielibyśmy, by jedna z najbogatszych gmin w Małopolsce nie wstydziła się już brakiem kanalizacji nie tylko w tych wsiach, ale i w ponad dwudziestotysięcznym mieście.

Ale na to – jak widać – przyjdzie mieszkańcom jeszcze poczekać.

Zobacz także:

List Czytelniczki portalu dotyczący braku kanalizacji w całości gminy Skawina

1 response to "Aktualny stan oraz plany rozbudowy sieci kanalizacyjnej w gminie Skawina"

  1. Przez: karol1 Zamieszczono: 16 kwietnia 2018

    Jak wynika z zamieszczonego pisma dokończenie kanalizacji na Łanowej nie znalazło się w planie realizacji na lata 2018-2019. A i w latach 2018-2021 nie wiadomo czy się znajdzie.
    Tak więc pozostaje nam wąchanie ścieków, które wieczorami spływają rowem, ot taka kanalizacja ogólnospławna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *