Analiza finansowo-organizacyjna oświaty w Gminie Skawina. Gdzie szukać oszczędności?

W Biuletynie Informacji Publicznej opublikowano kilka dni temu dokument o nazwie: “Analiza finansowo-organizacyjna oświaty (audyt oświaty)”. Jest to – jak twierdzi opis – dokument o charakterze diagnostycznym. Obejmuje badanie funkcjonowania sieci szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zlokalizowanych na terenie gminy pod kątem ekonomiki oraz potencjału i rezerw tkwiących w gminnym systemie oświaty. Fundamentalnym celem dokumentu jest przedstawienie niezależnej, eksperckiej odpowiedzi na pytanie, w jakim kierunku zmierza obecny model organizacji systemu oświaty i jakie zmiany są niezbędne, by zracjonalizować finansowanie sieci placówek oświatowych i tym samym obniżyć zaangażowanie własne gminy. Podkreślić należy, że przeprowadzone analizy oraz rekomendowane zmiany są w pełni autonomiczne i nie uwzględniają uwarunkowań społeczno-politycznych w gminie. W podsumowaniu zaproponowano również warianty likwidacji, przekazania czy łączenia szkół, co miałoby dać w sumie oszczędności rzędu kilkunastu/kilkudziesięciu milionów złotych rocznie.

“W następnej kolejności prowadzona jest analiza systemu edukacji w jst pod kątem jakości kształcenia, oferty edukacyjnej oraz badanie opinii społeczności lokalnej – konsultacje społeczne. Po przeprowadzeniu wszystkich etapów możliwe jest zaproponowanie w strategii szerszych i długookresowych kierunków zarządzania oświatą, koniecznych działań naprawczych oraz źródeł pozyskiwania funduszy na ich realizację. Po podjęciu decyzji, co do wyboru wariantu/wariantów reorganizacji zaproponowanych w „Analizie finansowo-organizacyjnej oświaty w Gminie Skawina” istnieje możliwość opracowania dodatkowej ekspertyzy (poza niniejszym dokumentem) przedstawiającej szczegółowe wyliczenie oszczędności oraz opisanie procedur niezbędnych do przeprowadzenia, w celu wdrożenia zaplanowanych zmian na najbliższe lata.” – czytamy na wstępie analizy.

Nie będziemy w tym miejscu rozkładać na czynniki pierwsze tego stosunkowo obszernego dokumentu (to może zrobić każdy z Was, po swojemu), ale zacytujemy tylko fragmenty podsumowujące określone części audytu, w tym te, które mówią o łączeniu, przekazaniu lub likwidacji szkół. Oto one:

Źródło dokumentu: BIP Gminy Skawina

48 response to "Analiza finansowo-organizacyjna oświaty w Gminie Skawina. Gdzie szukać oszczędności?"

 1. Przez: Juras Zamieszczono: 31 stycznia 2020

  Witam
  z tego co mozna sobie posłuchać na nagraniu z sesji
  to w tym roku niema tematu likwidacji SP2.
  Ale trzeba sie tym interesować i być czujnym

 2. Przez: Net Zamieszczono: 31 stycznia 2020

  Narazie nic nie jest przesądzone . Szkołę w Pozowicach trzeba zlikwidować- ok 30 osób w szkole – masakra.
  Co do SP2 , były strajki nauczycieli i to nie pomogło. Myślicie że jak rodziców zastrajkują to coś się zmieni?

 3. Przez: Jarosław Zamieszczono: 30 stycznia 2020

  No i Banda Pisowców na wczorajszej sesji musiała odszczekać swoje zakusy na likwidacje SP2 .

  niekompetencja ustawiony audyt ,
  Niestety poległa szkoła w Pozowicach wykończyła ją reforma dobrej zmiany

 4. Przez: andrzej Zamieszczono: 25 stycznia 2020

  Do MA: Szkoda dyskusji, nie ogarniasz sarkazmu i ironii.
  A Putin to twój idol?

 5. Przez: Ktoś Zamieszczono: 24 stycznia 2020

  Ludzie. Co ma być to będzie. Jeśli będzie SP2 zlikwidowana i weźmie ją powiat to przeżyją wszyscy. Pomyślcie np. co się dzieje w szkole podstawowej w Woli Radziszowskiej. Poziom nauki spadł a nauczyciele sobie nie radzą a przecież nowa kadra kierownicza….

 6. Przez: Ma Zamieszczono: 24 stycznia 2020

  Interpretację oczywiście.

 7. Przez: Ma Zamieszczono: 24 stycznia 2020

  A z interpretacją uważaj. Prezydent Rosji też ma swoją interwencję historii kto wywołał 2 wojnę światową.

 8. Przez: Ma Zamieszczono: 24 stycznia 2020

  Do Andrzej. Oczywiście poszukam sobie w BIPie przetargu na budowę szkoły finansowanej przez prywatną instytucję(parafię) a może jeszcze na budowę mojego domu w Karkonoszach. Masz dowody czy nie? Inaczej dyskusja jest bezprzedmiotowa lub jak wolisz napuszczasz ludzi na Kościół i insynyujesz nieprawdę.

 9. Przez: andrzej Zamieszczono: 24 stycznia 2020

  Do MA: Polska to kraj transparentny gdzie dane o wszystkich przetargach znajdziesz w ogólnodostępnych biuletynach więc dobrze poszukaj. A co do wolności to każdy w tym kraju (jeszcze) ma prawo do własnej interpretacji w ramach obowiązującego prawa..

 10. Przez: Jola Zamieszczono: 24 stycznia 2020

  A zapraszam wszystkich na sesję rady 29.01.2020 pałacyk Sokół

 11. Przez: JOLA Zamieszczono: 24 stycznia 2020

  Drogi HISTORYKU

  A ja wiem ze to bedzie juz tylko pasmo zwycięstw jak bitwa pod Borodino, bitwa pod Wagram, bitwa pod Frydlandem
  i wiele innych

  jeszcze raz napisze NIC O NAS BEZ NAS !!!!
  i raz jeszcze zapraszam tłumnie kazdego komu zależy na przyszłości naszych dzieci nie tylko z SP2 ale z wszystkich szkół niestety zakusy na oszczędzanie w tym obszarze są duże, Eduka cja to kula u nogi naszego Magistratu tutaj nie widać wymiernych efektów natychmiastowo. A to jst inwestycja w naszą przyszłość

 12. Przez: Historyk Zamieszczono: 24 stycznia 2020

  PRZEZ: JOLA Zamieszczono: 23 stycznia 2020
  Bitwa wygrana ale nie wojna.
  Bądźmy czujni zapraszam wszystkich na sesję rady 29.01.2020 pałacyk Sokół.
  Nic o nas bez nas!!!!!!!

  Droga Jolu owszem, Napoleon też wygrywał bitwy. Sprawa SP2 to właśnie napoleońska bitwa. Finalnie będzie upadek wielkiej armii, Watrloo, Elba.

 13. Przez: Ma Zamieszczono: 24 stycznia 2020

  Do Andrzej. Właśnie religia to wolność każda jedna. Ale dalej nie podajesz dowodów na finansowanie budowy szkoły. Czyżbyś ich nie miał?

 14. Przez: Ma Zamieszczono: 24 stycznia 2020

  Do Andrzej. Tak myślałem że nie pomożesz.

 15. Przez: andrzej Zamieszczono: 24 stycznia 2020

  Do MA; Sam możesz to sprawdzić, nie napuszczam nikogo na kościół, sami robią to znakomicie. A poza tym jestem wolnym człowiekiem, również od religii.

 16. Przez: KOMENT Zamieszczono: 23 stycznia 2020

  Ale SP2 już się nie uratuje . Jeśli jest taka decyzja Gminy i Powiatu to cóż można poradzić.

 17. Przez: jola Zamieszczono: 23 stycznia 2020

  Bitwa wygrana ale nie wojna.
  Bądźmy czujni zapraszam wszystkich na sesję rady 29.01.2020 pałacyk Sokół.
  Nic o nas bez nas!!!!!!!

 18. Przez: Ma Zamieszczono: 23 stycznia 2020

  Albo w rankingu Perspektywy Marek. Mam dwie córki jedna chodzi do sp2 a druga do zsk i poziom w zsk jest co najmniej taki sam jak nie wyższy niż w 2. Poza tym dyskusja jest odnośnie ratowania sp2 a nie poziomu katolika czy fanaberii proboszcza.

 19. Przez: Ma Zamieszczono: 23 stycznia 2020

  Albo w rankingu Perspektywy Marek. Po co piszesz brednie. Mam dwie córki jedna chodzi do sp2 a druga do zsk i poziom w zsk jest co najmniej taki sam jak nie wyższy.

 20. Przez: KOMENT Zamieszczono: 23 stycznia 2020

  Do KACHA : owszem , 6 jest też dobra. Zapewne będzie też remont 2 . Plusem jest Hala na zajęcia wf, gdzie nie trzeba wychodzić ze szkoły, jest bezpieczniej . Wtedy cały budynek LO i szkola byłyby powiatu.

 21. Przez: Marek Zamieszczono: 23 stycznia 2020

  Powstanie Szkoły Katolickej to zwykła fanaberia włodarza dolnej parafii. Moim zdniem długofalowo skazany na porażkę biorąc pod uwage laicyzacje społeczeństwa. A dzień dzisiejszy bardzo marniutki poziom edukacje tej szkoły co mozna zobaczyć w wynikach testów od gimnazjalnych do obecnie klas ósmych.

 22. Przez: Ma Zamieszczono: 23 stycznia 2020

  Do Andrzej. Jak sprawdziłeś to napisz i poprzyj dowodem a nie pisz głupot. Nie dajesz nie zazdrość i nie napuszczaj innych na Kościół.

 23. Przez: kacha Zamieszczono: 23 stycznia 2020

  do KOMENT: co za brednie, faktycznie SP2 jest wręcz idealna na szkołę specjalną gdzie chodzą dzieci z wadami rozwojowymi. Świetnie będzie im się biegać po starych schodach i bez windy 🙂 do integracji jest przystosowana SP6 i tam powinna być szkoła SOSW!

 24. Przez: andrzej Zamieszczono: 23 stycznia 2020

  Do MA:, Sprawdź udział własny kościoła w budowę tej szkoły. Zdziwisz się kto tę budowę sfinansował.

 25. Przez: Ma Zamieszczono: 23 stycznia 2020

  Po za tym plac pod szkołę jest przekazany miastu w spadku a nie powiatowi.

 26. Przez: Koment Zamieszczono: 23 stycznia 2020

  Szkola nr 3 jest większa niż szkola nr 2. Nie wiem o co całe zamieszanie. Są szkoły które potrzebują nowego lokum – SOSW w Skawinie. Nic się nie stanie jeśli dzieci rozdzieli się do 3 i 6. A dzieci z integracji powinny być w szkole specjalnej . Wiemy dobrze jak wyglada integracja w dzisiejszych czasach. Nauczyciel skupia się na pelnosprawnych uczniach a nauczyciel wspomagający opiekuje się niepełnosprawnymi. Klasa jednym słowem – podzielona . Tak jest niestety. Dzieci powinny być w mniejszych klasach, gdzie tempo pracy jest dostosowane do nich .

 27. Przez: Ma Zamieszczono: 23 stycznia 2020

  Szkoły katolickiej lub jak ktoś woli wyznaniowej nie wybudowało miasto.

 28. Przez: patyczak Zamieszczono: 23 stycznia 2020

  KACHA: oflagować szkołę, zawołać TVN, protestować.

 29. Przez: kacha Zamieszczono: 22 stycznia 2020

  Musimy walczyć o szkołę! Udostępniajcie artykuł, żeby jak najwięcej ludzi o tym wiedziało. A jak trzeba będzie to i na ulice wyjdziemy w obronie szkoły!

 30. Przez: Rodzić Zamieszczono: 22 stycznia 2020

  Drodzy rodzice nie dajmy sie sprezentować naszym dzieciom nauki na dwie zmiany, nie fundujmy im dojscia do szkoły wzdłuz najbardziej ruchliwej ulicy w miescie. Nie pozwólny na nauke w nieremontowanej od kilkunastu lat szkolnych salach nie pozwólmy na traumę związaną podziałem klas zmiana miejsca nauki i nauczyciei i wychowawców , nie dajmy sie podzielić i skłócić.
  Musimy sie przeciwstawić aby szkoła nie szkoła została zlikwidowana a budynek sprzedany lub oddany Powiatowi Krakowskiemu
  Zainteresujcie sie losami i przyszłoscią Waszych dzieci
  Nasza szkoła ma ponad 80 lat jest najstarszą szkoła w miescie z doskonałymi nauczycielami doskonałymi tradycjami , lokalizacją
  WALCZMY o edukacje naszych dzieci

  Rodzić

 31. Przez: joanna_ch Zamieszczono: 22 stycznia 2020

  rodzice, nauczyciele, uczniowie: 23.01 jest posiedzenie komisji edukacji umig. ruszcie 4 litery i idźcie.

 32. Przez: Michał Zamieszczono: 22 stycznia 2020

  Szkoła nr 2 przetrwała drugą Wojne Światową czasy komunizmu a dobra zmiana ją wykończy

  Sami chodzilismy do tej szkoły wyuczyło sie w niej wile pokoleń nasi rodzice my nasze dzieci
  trzeba zawalczyć o kawał historii a nie przygladać sie jak na naszych oczach dla interesów władzy likwiduje sie najstarsza w gminie i miescie szkołę

 33. Przez: Joanna Zamieszczono: 22 stycznia 2020

  Przecież tu chodzi o budynek który zajmuje teraz Szkoła nr 2
  w Powiacie głośno sie mówi ze chcą tam ulokować swoja plcówke oświatową

  DOBRA ZMIANA BRAWO!!!!

 34. Przez: maciej Zamieszczono: 22 stycznia 2020

  Szkoła nr 3 około 140 uczniów śzkoła nr 2 około 650 ucznów łączące te dwie szkoły bedzie ścisk brak sal i dalej nauka do 16 nastej

  i co to wszystko w ramach poprawy jakości edukacjii

  to bez sensu

  czemu nik nie chce łączyć Szkły nr 6 z nr 3 to ma uzasadnienie w ilosci ucznów i komfortu nauki

 35. Przez: Andrzej Zamieszczono: 22 stycznia 2020

  Do PATYCZAK: To nie jest hejt , to tylko stwierdzenie faktu. A że chodzi o kasę to widać, słychać i czuć.

 36. Przez: patyczak Zamieszczono: 22 stycznia 2020

  Szkoła wyznaniowa? I po co taki hejt? A że niepotrzebna to już inna bajka. Dlaczego? Kasa misiu, kasa…

 37. Przez: andrzej Zamieszczono: 21 stycznia 2020

  Szanowni Państwo. Zagłębiłem się bardziej w te wyliczenia i wychodzi na to, że SP2 MUSI zostać zlikwidowana. Nie po to przecież wybudowano w Skawinie nową szkołę wyznaniową aby stała pusta. Brawo Norbert, Witek et consortes.. A my barany dalej dajemy się strzyc.

 38. Przez: Halina B. Zamieszczono: 21 stycznia 2020

  DO ARKUSZ: to jest temat, który już w audycie został spłycony i to chyba celowo żeby zleceniodawca (urząd i wydział edukacji) nie dostał po uszach.

 39. Przez: Gimbus Zamieszczono: 20 stycznia 2020

  Do ELIASZA. 12 PLN i budżet przez “rz” . Zaiste musisz wrócić do podstawówki.

 40. Przez: eliasz Zamieszczono: 20 stycznia 2020

  Na obsługe samego Urzędu Miasta i Gmimy w budrzecie zapisane jest prawie 12 pln

  likwidacja szkoły nr 2 przniesie zysk około 300 tyś

  moze oszczędnosci należy zacząć od siebie drogi Panie Burmistrzu

  czy dobra zmina polega na likwidacji szkół

 41. Przez: Arkusz... Zamieszczono: 20 stycznia 2020

  …organizacyjny szkoły to podstawa. Jak widać z tego raportu TOTALNIE lekceważony przez gminę, wydział edukacji urzędu i niestety przez dyrektorów. Tu trzeba zacząć!

 42. Przez: andrzej Zamieszczono: 19 stycznia 2020

  A gdzie wyliczenie władz ile kosztuje we wszystkich szkołach nauka religii?

 43. Przez: Artur Zamieszczono: 17 stycznia 2020

  Norbert i Witek to nauczyciele. ONI się znają i wiedzą wszystko dobrze. 😉

 44. Przez: MAGDA Zamieszczono: 16 stycznia 2020

  Czyli SP 2 zostaje pusta ? Tyłu nauczycieli do zwolnienia? Przez wiele lat było okej i co się nagle stało? Gmina zubożała?

 45. Przez: Delfin Zamieszczono: 16 stycznia 2020

  Nikt nie komentuje? Rodzice? Nauczyciele?

 46. Przez: Halina B. Zamieszczono: 16 stycznia 2020

  No to po SP2. Grono szuka już pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *