Apel Skawińskiego Alarmu Smogowego o poparcie uchwały zakazującej montaż w nowych domach pieców na paliwa stałe

Skawiński Alarm Smogowy wystosował wczoraj do radnych Rady Miejskiej w Skawinie apel o poparcie projektu uchwały zakazującej montowania pieców na paliwa stałe w nowych domach powstających w gminie Skawina. Najbliższa sesja z pierwszym czytaniem projektowanej uchwały odbędzie się już jutro. Jak zachowają się wybrani przez Was radni? Zobaczycie już wkrótce podczas pierwszego czytania tego projektu uchwały, a tymczasem zapraszamy do lektury przedmiotowego apelu SAS.

SAS na swoim profilu facebookowym napisał wczoraj:

RADNI ZDECYDUJĄ, CZY GMINA SKAWINA PRZENIESIE SIĘ W CZASIE!

W związku z pierwszym czytaniem projektu uchwały zakazującej montowania XIX-wiecznych pieców na paliwa stałe w XXI-wiecznych, NOWYCH domach powstających w naszej Gminie, zwróciliśmy się do Radnych z apelem o poparcie projektu uchwały w proponowanym brzmieniu.

Zwracamy w nim uwagę, że programy socjalne i osłonowe, takie jak dotacje na wymianę domowego paleniska, działają tylko wtedy, gdy środki kierowane są do potrzebujących, a nie do osób, które – choć stać je na wybudowanie DOMU OD PODSTAW – zaraz po odebraniu budowy ustawiają się w kolejce po dotację na wymianę *przestarzałego* pieca! Tak, to się dzieje w naszej Gminie – i w wielu innych, zwłaszcza tam, gdzie sezon zimowy przynosi katastrofę ekologiczną na niewyobrażalną skalę.

TREŚĆ APELU skierowana oficjalnie do radnych RM w Skawinie:

Szanowni Państwo Radne i Radni Miasta i Gminy Skawina,

w związku z włączeniem do porządku obrad IV zwyczajnej sesji Rady Miasta i Gminy Skawiny pierwszego czytania uchwały w sprawie akceptacji dla działań zmierzających do wprowadzenia zakazu montażu źródeł ciepła na paliwa stałe w nowych budynkach oddawanych do użytkowania w Gminie Skawina zwracamy się do Państwa z apelem o wyrażenie poparcia dla ww. uchwały w proponowanym brzmieniu

W ciągu ostatnich dwóch lat udało się – staraniem mieszkańców, Radnych Gminy Skawina, Burmistrza i Urzędu – drastycznie zwiększyć nakłady na wymianę przestarzałych palenisk domowych, czyli głównych źródeł smogu – klęski, która spada na nas wyłącznie w sezonie grzewczym. Dotacje dla rodzin, które bez nich nie są w stanie zmodernizować domowego źródła ciepła, to kluczowy element strategii zawartej w Programie Walki ze Smogiem w Gminie Skawina. Zdecydowana i bezkompromisowa postawa lokalnych władz sprawiła, że to właśnie w naszej Gminie Rząd RP uruchomił pilotażowy program osłonowy dla najuboższych (tzw. Laboratorium Skawina), a Skawina stała się wzorem skutecznych działań, zmierzających do redukcji zanieczyszczeń pochodzących z niskiej emisji.

Niestety, każdy program socjalny jest skazany na porażkę, jeśli nie towarzyszą mu zabezpieczenia przed nadużyciami. W przypadku walki z niską emisją takim nadużyciem jest – częste w naszej Gminie! – instalowanie w nowych, pod każdym innym względem nowoczesnych domach źródeł ciepła, zasilanych spalaniem paliw stałych. Bardzo często właściciele takich domów, zaraz po odebraniu budowy, zgłaszają się do Urzędu Miasta i Gminy po dotację na wymianę paleniska. Uważamy, iż Rada Miasta i Gminy Skawina winna wraz z nami stanowczo przeciwstawić się tej nieuczciwej praktyce, która prowadzi do trwonienia publicznych pieniędzy i kierowania ich nie tam, gdzie naprawdę są potrzebne, ale do osób wystarczająco zamożnych, by zbudować od podstaw nowy dom, co dopiero uwzględnić w planach budowy nowoczesne, czyste palenisko.

Obecna technologia pozwala na zaprojektowanie domów niskoenergetycznych (o pasywny i aktywnych nie wspominając), których utrzymanie jest o wiele tańsze, niż tradycyjnych, dominujących u nas budynków. Źródła ciepła zasilane paliwami stałymi są droższe w eksploatacji, o wiele bardziej uciążliwe w obsłudze oraz toksyczne dla użytkowników i ich sąsiadów, jeśli nie od razu, to na pewno w perspektywie kilku lat. Ogólnodostępne alternatywy dla pieców na paliwa stałe – tańsze w utrzymaniu, bezpieczniejsze i o wiele łatwiejsze w obsłudze – nie tylko opłacają się pojedynczym inwestorom, ale przede wszystkim są niezbędne dla zmniejszenia rozmiarów klęski smogu, której ofiarą każdego roku pada ponad 45 000 Polek i Polaków!

Prosimy Państwa o poparcie projektu uchwały, zmierzającej do wyrugowania XIX-wiecznych rozwiązań z XXI-wiecznej Gminy Skawiny. Poza zyskiem dla środowiska i naszego zdrowia, głosowanie za przyjęciem uchwały będzie potwierdzeniem deklarowanych przez Państwa zobowiązań w zakresie mądrego i odpowiedzialnego gospodarowania naszymi wspólnymi pieniędzmi. Nie stać nas na pozorowane działania i półśrodki, na co zwracali uwagę mieszkańcy naszej Gminy, którzy licznie poparli uchwałę w trakcie konsultacji społecznych.

Prosimy, by opowiedzieli się Państwo za rozwiązywaniem problemów, a nie za ich wypieraniem.

Z poważaniem,

Skawiński Alarm Smogowy

_____

Całość apelu na Facebook SAS

Treść projektu uchwały w BIP (pkt 8 w załącznikach na dole): https://bip.malopolska.pl/umigskawina,a,1548939,iv-zwyczajna-sesja-rady-miejskiej-w-skawinie.html

AKTUALIZACJA (3 lutego 2019 r.):

Fragment sesji RM w Skawinie z 30 stycznia 2019 r., na której decydowano w pierwszym czytaniu o kształcie projektu uchwały:

1 response to "Apel Skawińskiego Alarmu Smogowego o poparcie uchwały zakazującej montaż w nowych domach pieców na paliwa stałe"

  1. Przez: HAHAHA Zamieszczono: 1 lutego 2019

    Czyli cały ten SAS mieszka w blokach…i palą weglem w EC Skawina… też zamknąć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *