Apelujemy o ostrożną jazdę podczas trudnych zimowych warunków drogowych

Zimowa aura to trudny czas dla uczestników ruchu drogowego – tak kierujących jak i pieszych.  Zmieniające się warunki atmosferyczne mają wpływ na kierowanie pojazdem. Mokra i śliska nawierzchnia niejednokrotnie pokryta śniegiem powoduje wydłużenie drogi hamowania. Z tego powodu należy zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu, a przed skrzyżowaniem wcześniej niż zwykle rozpocząć proces zatrzymywania i sygnalizowania manewrów.

Bezpieczna odległość

Szanujmy przepisy ruchu drogowego. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości jazdy do panujących warunków na drodze, czyli o tzw. PRĘDKOŚCI BEZPIECZNEJ, która  w trudnych warunkach pogodowych często jest prędkością niższą niż wynika to ze znaków drogowych.  

Większą ostrożność należy zachować w obszarach górskich gdzie ze względu na ukształtowanie terenu jazda jest utrudniona.

Piesi

Ze szczególną prośbą zwracamy się do pieszych – najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo. Każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, by stać się bardziej widocznym dla kierującego.

Elementami odblaskowymi mogą być opaski, kamizelki oraz przedmioty doczepiane do ubrania. Należy je umieszczać na wysokości kolan, łokci, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój – bez odblasku jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów, co pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Kierujących samochodami PROSIMY, aby bacznie obserwowali drogę i zwracali szczególną uwagę zwłaszcza na pieszych, którzy w okresie ciemnych poranków i wcześnie zapadającego zmroku, a nie posiadający elementu odblaskowego, są niewidoczni.

Opony zimowe

Przy okazji przypominamy, że w 26 krajach Europy jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa. W Polsce takiego nakazu nie ma, ale zmieniły się przepisy w tym roku i kto to nie założył opon zimowych, a spowoduje kolizję może nie otrzymać odszkodowania.

Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo na drodze!

Źródło: KPP Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *