Będą wypłacane pieniądze za czas strajku nauczycieli w gminie Skawina? Jest projekt uchwały

W porządku obrad (pkt 18.) najbliższej zwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Skawinie 29 maja 2019 r. znalazł się m.in. projekt uchwały dotyczący podjęcia wszelkich prawnie dopuszczalnych działań, by za czas strajku zapłacić wynagrodzenie nauczycielom i innym pracownikom jednostek edukacyjnych. Autorem projektu Uchwały w sprawie ustalenia zaleceń i kierunków działań dla Burmistrza Miasta i Gminy Skawina dotyczących wypłacenia wynagrodzenia za okres strajku w oświacie wszystkim nauczycielom i innym pracownikom oświaty jest Klub Radnych Samorządni Razem a na sesji referować projekt będzie radny Marek Fugiel.

Przypomnijmy, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie wydała 9 kwietnia 2019 r. prawnie wiążący i oficjalny komunikat, z którego wynika, że strajkujący nauczyciele nie mogą otrzymać żadnego wynagrodzenia oraz być zmuszani do strajku.

RIO przywołała art. 23 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i wskazała, że w myśl jego wykładni “udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami przywołanej ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych, a w okresie strajku (…) pracownik zachowuje prawo do świadczenia z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnienia ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia”.

Więcej tu: https://twitter.com/makowski_m/status/1115639241374089216

Wyraźcie swoją opinię, co o tym pomyśle sądzicie:

 

Uchwała dostępna jest pod linkiem:

https://bip.malopolska.pl/api/files/2096565

3 response to "Będą wypłacane pieniądze za czas strajku nauczycieli w gminie Skawina? Jest projekt uchwały"

 1. Przez: Jan Zamieszczono: 27 maja 2019

  Mieli czas, żeby się uczyć w trakcie strajku i nadrabiać zaległości. W konsekwencji tego powinni mieć tylko lepsze oceny i brak problemów z egzaminami. W przeciwnym wypadku należy jasno powiedzieć, że to nieuki i żadne wyciąganie ocen na siłę im nie należy !

 2. Przez: Ma Zamieszczono: 27 maja 2019

  Czyli jak zwykły pracownik w fabryce będzie strajkował np. przez miesiąc to normalnie należy mu się pełna wypłata. Pozdrawiam radnych, którzy prowadzą firmy i zatrudniają pracowników.

 3. Przez: zbys Zamieszczono: 23 maja 2019

  Troszkę to jakieś jaja,,, Prawo jest dla wszystkich takie samo” można łączyć się, wspierać, lub ubolewać, ale pieniędzy nikt za to nie daję.
  Ciekawe co powiedzą rodzice których uczniowie mają słabsze oceny przez strajk, lub mieli problemy z egzaminami ….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *