Będzie się działo. Rusza VII Skawińska Rowerowa Masa Krytyczna

_Plakat drzewoZ okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi grupa Rowerowa Skawina znów wyruszy na VII już Rowerową Masę Krytyczną. Dziennik/portal “InfoSkawina” jest oficjalnym patronem medialnym tego corocznego wydarzenia.

22 kwietnia 2016 roku na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. To coroczna akcja mająca na celu propagowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców naszej planety.

Rower nie szkodzi Ziemi – rower nie emituje spalin, które zanieczyszczają powietrze, zatruwają glebę i wodę. Chcemy promować wśród mieszkańców kulturę rowerową.

Chcemy, by coraz więcej osób wybierało dwa kółka, co przełoży się na komfort życia obecnych i następnych pokoleń.

Zwiększenie udziału rowerowego w transporcie pozwoli zmniejszyć niską emisji, szczególnie w mieście.

W dniu 23 kwietnia 2016 roku o godzinie 17.00 z Rynku w Skawinie wyruszą rowerzyści trasą prowadzącą ulicami miasta.

Trasa przejazdu: ul Pokoju, Krakowska, Jagielnia, Łanowa, Wiklinowa, Sadowa, M. Kopernika, Ogrody, Marii Skłodowskiej-Curie, Monte Cassino, Jana Pawła II, T. Kościuszki, Żwirki i Wigury, M. Kublińskiego, Błonia Skawińskie, M. Kublińskiego, Żwirki i Wigury, Marii Konopnickiej,
Rynek.

Zobacz trasę:

Trasa_Rowerowa_Skawina

Źródło: Mapa Traseo

Trasa liczy 8500 m, rowerzyści pokonają ten dystans w ok. godzinę. W Parku Jana Pawła II grupa rowerzystów zatrzyma się i posadzi drzewo. Drzewa są naturalnymi odtruwaczami powietrza, chcemy by w mieście było ich jak najwięcej.

Każde drzewko po posadzeniu trzeba podlać, zabierzcie do bidonów trochę wody dla naszego drzewka.
Przejazd będzie odbywał się w ruchu ogólnym, trasa przejazdu będzie zabezpieczana. Rower powinien posiadać wymagane prawem wyposażenie, nie zapomnijcie zabrać oświetlenia.

_Plakat drzewo
facebook-beta-08-535x535.jpgLink do wydarzenia na Facebooku – dołącz, zaproś znajomych, rodzinę, przyjaciół!

 

___

Rowerowa Skawina bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Rower Pomaga” (http://rowerpomaga.pl/) i zachęca do udziału w niej wszystkich mieszkańców naszej gminy oraz gości.
Akcja trwa do 31 października 2016 r., a jej inicjatorzy postawili sobie cel jednego miliona wspólnie przejechanych kilometrów, co pozwoli sfinansować zakup 50 rowerów dla dzieci.
Zachęcamy do dodawania przejechanych rowerem kilometrów z zaznaczeniem celu szczegółowego  – „Jeżdżę z Rowerową Skawiną”  http://rowerpomaga.pl/ile-przejechalismy
Cały czas funkcjonuje specjalny kalkulator który pokazuje o ile kg zostało ograniczone CO2.

Warto zrobić coś dla naszej małej ojczyzny. Dołącz do nas.

A tak wyglądała Masa Krytyczna w Skawinie rok temu:

VI Skawińska Rowerowa Masa Krytyczna


11 response to "Będzie się działo. Rusza VII Skawińska Rowerowa Masa Krytyczna"

 1. Przez: pepe Zamieszczono: 13 kwietnia 2016

  Chętnie był popedałował, ale złodzieje ukradli mi rower. Policja szybko umorzyła sprawę. Może pójdę, popatrzę i zobaczę swój rower u nowego właściciela.

 2. Przez: rudi Zamieszczono: 13 kwietnia 2016

  W Parku Jana Pawła II grupa rowerzystów zatrzyma się i posadzi drzewo. Drzewa są naturalnymi odtruwaczami powietrza, chcemy by w mieście było ich jak najwięcej.

  Rowerzyści! jedno drzewo, ta bardzo mało, wandale go połamią, albo bedzie w lecie upał i po prostu uschnie, albo z powodu zanieczyszczenia gleby bedzie rosło rachitycznie.
  Jak jest taka akcja, a Masa Krytyczna to jest coś! – to posadźcie kilka – kilkanaście brzóz/drzewek, część sie przyjmie i może za lat wiele przydadzą sie do walki ze smogiem.

  W Skawinie powietrze niezbyt nadaje się do uprawiania sportu -nie zapomnijcie o maskach antysmogowych

  • Przez: rowerzysta Zamieszczono: 13 kwietnia 2016

   Muszę cię rudi pocieszyć, drzewko będzie rosło w miłym otoczeniu, kilkudziesięciu nowo posadzonych. W parku posadzono również krzewy ozdobne, to rekompensata za wycinane. Będziemy podlewać te drzewka, na wandali nie mamy wpływu. Może dojdę do wniosku, że cieniu lepiej się przesiaduje w upalne dni lata.
   To nie ilość sadzonek ogranicza, tylko czas jaki możemy poświęcić podczas przejazdu rowerami.

 3. Przez: obowiązki Zamieszczono: 13 kwietnia 2016

  Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (tekst jednolity, DzU z 2015r., poz. 305). Zgodnie z § 53. 1. rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:
  – z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
  – z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  – w kierunkowskazy, jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu,
  – co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
  – w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
  Zgodnie z tym przepisem dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru i wózka rowerowego były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy.
  http://www.rp.pl/Konsumenci/304109995-Obowiazkowe-wyposazenie-roweru.html#ap-1

 4. Przez: rolkarz Zamieszczono: 12 kwietnia 2016

  Kiedy taki przejazd w Skawinie?
  W czwartek 21 kwietnia odbędzie się pierwszy w tym roku nocny przejazd rolkarski ulicami Krakowa. Początek na Błoniach o 19:30, zakończenie około godziny 22. Trasa będzie podana wkrótce, rolkarze będą jechać ulicami, które na ten moment zostaną wyłączone z ruchu samochodowego.
  Dajcie rolkarzom równe asfaltowe chodniki

  Krakowskie rolkarstwo jest dziś na tym samym etapie, na jakim byli rowerzyści we wczesnych latach 90-tych.
  http://porteuropa.eu/krakow/aktywny-krakow/5578-rolkarze-wyjada-na-ulice

 5. Przez: HB Zamieszczono: 12 kwietnia 2016

  To jest masa krytyczna? Raczej bezkrytyczna, bez kamizelek, bez świateł, bez kasków, bez odblasków, jeżdżąca po chodnikach pomiędzy pieszymi, pod prąd na drogach jednokierunkowych, na podwójnym gazie, itd….
  Ten tłum trzeba edukować i przywrócić obowiązkowe karty rowerowe. Minimum wiedzy z zakresu prawa o ruchu drogowym to cel, któremu powinni się poświęcić. A tak to tylko zasilą statystyki ofiar. Prosić trzeba policję aby sprawdziła tych masowców jak ruszą. Wyposażenie rowerów, trzeźwość.. wynik może być ciekawy.

  • Przez: cyklista Zamieszczono: 12 kwietnia 2016

   Prowokator ja proponuję sprawdzić trzeźwość dzieci które będą brały udział w przejeździe.
   Myślałem, że wiosną alergię ma się na pylenie traw a tu proszę na rowerzystów również.

   • Przez: the.pooh Zamieszczono: 13 kwietnia 2016

    Prowokator? A może ktoś kto dużo jeździ i widział już niejedno na drodze. Ja przejeżdżam dziennie 200-250 km i włosy dęba stają jak o zmroku niefrasobliwa masa rowerowa śmiga bez świateł, odblasków i obowiązkowym czarnym stroju. Nie mają szans.

    • Przez: statystyka Zamieszczono: 13 kwietnia 2016

     To nie jest masa tylko samobójcy. Statystyczny procent tych którzy giną pod kołami samochodów. Najczęstszą przyczyną wypadków jest nieudzielenie pierwszeństwa, potrącenie podczas wyprzedzania na skutek nie zachowania przewidzianych przepisami odległości. Warto sięgnąć do statystyk wypadkowości i nie powielać mitów. Zanotowany wzrost wypadków to niecałe 3% przy wzroście ruchu rowerowego np w Gdańsku o 44%. Pod uwagą należy brać również znaczny wzrost ilości samochodów na drogach.
     http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/malopolska/a/po-malopolsce-jezdzi-coraz-wiecej-aut,9869963/

 6. Przez: RS Zamieszczono: 12 kwietnia 2016

  Dzięki życzliwości Komisariatu Policji w Skawinie, po powrocie z trasy VII Rowerowej Masy Krytycznej na płytę Rynku, będzie możliwość oznakowania roweru. Niezbędne jest posiadanie dowodu tożsamości i wypełnienie Karty Rejestracyjnej. Jeśli posiadacie fakturę zakupu, paragon, umowę kupna możecie je również okazać podczas znakowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *