Będzie zakaz instalowania w nowopowstających budynkach palenisk na paliwa stałe w gminie Skawina? Radni zdecydowali

Rada Miejska w Skawinie na wczorajszej sesji zatwierdziła uchwałę kierunkową otwierając tym samym kolejny etap walki ze smogiem. To bowiem pierwsza z podkrakowskich gmin, która zdecydowała się na przyjęcie uchwały zakazującej montaż i stosowanie pieców na paliwa stałe, czyli węgiel i drzewo w nowych budynkach. Precedensowa decyzji Rady Miejskiej w Skawinie, która poleca Burmistrzowi zwrócić się do Sejmiku Województwa Małopolskiego z wnioskiem o wprowadzenie na terenie Gminy Skawina zakazu instalowania w nowopowstających budynkach źródeł energii na paliwa stałe co ma uszczelnić system wykorzystywania publicznych pieniędzy do walki ze smogiem.

Jak tłumaczy Skawiński Alarm Smogowy, z jednej strony Gminy oferują mieszkańcom dotacje na wymiany kopciuchów, z drugiej dopuszczają możliwość instalowania pieców, których już niedługo zabroni uchwała antysmogowa, w nowych, dopiero co projektowanych budynkach. Zdarza się, że osoby budujące nowe domy zgłaszają się po dotacje na wymianę pieców jeszcze nim na dobre się do nich wprowadzą.
 
– Oto, po niezliczonych latach niedostrzegania i bagatelizowania problemu trującego powietrza,w naszej położonej w smogowej niecce gminie, przychodzi czas kluczowych decyzji dla powodzenia walki ze smogiem w gminie Skawina, którą rozpoczęliśmy wspólnie dwa lata temu. Mówimy o tym, by w nowoprojektowanych domach, budowanych przez ludzi których stać na to, bo i tak muszą tworzyć system grzewczy, wyeliminować kotły na paliwa stałe. Chodzi o to, żeby kiedyś zakończyć ten dramat tysięcy mieszkańców gminy Skawina, jakim jest ciężki smog w sezonie grzewczym, który nie pozwala im wychodzić z domów – powiedział Łukasz Kurlit z SAS.
 
Wczorajsza decyzja radnych Rady Miejskiej w Skawinie – jako pierwsza na terenie tzw. smogowego obwarzanka podkrakowskiego – zbliżyła się do eliminacji tej szkodliwej i kosztownej niedoskonałości programów walki ze smogiem – napisał SAS.
 
“W celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i na środowisko, Rada Miejska w Skawinie akceptuje i popiera działania zmierzające do wprowadzenia w granicach administracyjnych Gminy Skawina ograniczeń w postaci (…) zakazu montażu i stosowania w nowych budynkach oddanych do użytkowania, po przyjęciu odpowiednich regulacji stosowania instalacji [na paliwa stałe]” – tak zaczyna się przyjęta zdecydowaną większością głosów (przy jednym wstrzymującym się) uchwała intencyjna Rady Miejskiej. 
 
Nagranie VIDEO z dyskusji i głosowania ukaże się wkrótce na kanale YouTube Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie – udostępnimy je również w tym artykule.

Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, by władze Gminy Skawina zwróciły się z prośbą do Sejmiku Wojewódzkiego o dalsze procedowanie sprawy i wprowadzenie stosownych zmian w prawie miejscowy, bo tylko radni wojewódzcy mają władzę o tym zdecydować.

Jak stwierdził burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko – Uchwała jest intencyjna. Do wprowadzania tego typu zakazów kompetencje ma Sejmik Wojewódzki, który podejmował już dla Krakowa uchwały zakazujące palenie w piecach. Wystąpię o podjęcie również dla naszej gminy uchwały zakazującej montażu pieców, które powodują zanieczyszczenie powietrza.
 
Przedstawiciele alarmu smogowego z niepokojem przyjęli natomiast informacje, że radni przegłosowali poprawkę, zezwalającą na montaż kominków. Choć odbyło się to przy wielu głosach wstrzymujących, które zdecydowały o ostatecznym wyniku głosowania.

Zbyt dobrze wiemy, jak obecnie wyglądają praktyki (oraz przewody kominowe) niektórych posiadaczy kominków, żebyśmy odpuścili dyskusję tych spraw w Sejmiku Wojewódzkim. Choć jednocześnie cieszymy się, że do tej dyskusji dojdzie! – skonstatował przedstawiciel SAS.

Władze skawińskie zaznaczają, że walka ze smogiem w tej gminie jest intensywna.

– Wymieniamy setki pieców rocznie. Do końca tego roku będziemy mieli wymienione już około 1200 pieców. Szacujemy, że przez kolejne trzy lata pozbędziemy się kopciuchów – mówi burmistrz Rzepisko.

Według danych Ministerstwa Energii za rok 2018, gmina Skawina ma bardziej rozbudowaną sieć gazową niż Kraków. Gminie Skawina jest w 83,32 procentach zgazyfikowana, a Kraków a w 77,81 procentach.

– To prawda, że mamy ponad 80 procent zgazyfikowanego terenu gminy, ale w niektórych miejscowościach gazociągu nie mamy – zaznacza burmistrz.

Z drugiej strony eksperci powtarzają, że w przypadku miejsc gdzie sieci brak, istnieją również inne możliwości jak choćby zamontowanie pompy ciepła, ogrzewania elektrycznego (w tym podłogowego), lub też zbiornika na gaz (czy to zakopanego w ziemi, czy napowierzchniowego. (https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/8207-czym-ogrzewac-dom-wszystkie-rozwiazania-dostepne-na-rynku).
 
Źródło: Skawiński Alarm Smogowy, Dziennik Polski
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *