Blokada drogi w Jaśkowicach – podziękowania Komitetu “Bezpieczna Droga 44” i podsumowanie akcji

___IMGP0800Społeczny Komitet Budowy Chodników „BEZPIECZNA DROGA 44” składa serdeczne podziękowania wszystkim mieszkańcom za liczne i aktywne uczestniczenie w zgromadzeniu publicznym w miejscowości Jaśkowice w dniu 6 maja 2015 roku.

W szczególny sposób pragniemy podziękować Panu Burmistrzowi Pawłowi Kolasie, Panu Przewodniczącemu Rady Miejskiej Witoldowi Grabcowi, Radnym Naszej Gminy: Panu Ryszardowi Majdzikowi, Panu Łukaszowi Raczkowskiemu, a także Panu Komendantowi Policji w Skawinie Grzegorzowi Hajto oraz wszystkim funkcjonariuszom, którzy dbali o bezpieczeństwo osób uczestniczących w zgromadzeniu publicznym.

Z poważaniem

Przewodniczący Społecznego Komitetu: Marcin Pacułt

V-ce przewodnicząca Społecznego Komitetu: Ewa Masłowska

Członkowie:

Elżbieta Czopek

Piotr Ćwik

Grażyna Koń

Anna Kowalczyk

Marta Lelek

Violetta Łędzka

Dorota Pawłowska

Janina Rączka

Mirosław Śliwa

Danuta Tylec

Fot: Andrzej Morek / nadesłane przez Społeczny Komitet Budowy Chodników


Podsumowanie blokady w Jaśkowicach:

6 maja 2015 r. odbyła się blokada drogi krajowej 44 w Jaśkowicach. Protest zorganizował Społeczny Komitet Budowy Chodników “Bezpieczna Droga 44”, który działa od 10 lat, a w 2013 r. wobec braku reakcji władz dróg krajowych zintensyfikował swoje działania.

W zgromadzeniu publicznym w Jaśkowicach uczestniczyli licznie zarówno mieszkańcy, jak i przedstawiciele władz, którzy działają na rzecz budowy chodników w porozumieniu z Komitetem „Bezpieczna Droga 44” (m.in. Poseł RP Piotr Ćwik, Przewodniczący Rady Miejskiej Witold Grabiec, Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Paweł Kolasa).

Blokadę z 6 maja 2015 r. poprzedziła akcja wywieszania biało – czarnych transparentów na ogrodzeniach domostw położonych wzdłuż drogi 44. „PROTEST – Chcemy chodników”, „Żądamy bezpiecznej drogi 44 dla naszych dzieci”, „Ilu jeszcze musi nas zginąć, aby powstały chodniki…?” – takie napisy oglądają użytkownicy przejeżdżający codziennie przez sołectwa drogą 44. Mieszkańcy sołectw od Skawiny do Jaśkowic (Borek Szlachecki, Facimiech, Zelczyna, Wielkie Drogi, Jaśkowice), a także miasta Skawiny (Osiedle Przemysłowe) od lat walczą o budowę chodników wzdłuż drogi 44 w ich miejscowościach.

Brak chodników stanowi ogromne zagrożenie dla pieszych uczestników ruchu, mieszkańcy obawiają się o bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci. Przejeżdżające masowo samochody ciężarowe (według Komitetu., który dwukrotnie prowadził liczenie ciężarówek, ilość samochodów ciężarowych na tym odcinku drogi 44 tranzytowej w stronę Śląska wzrosła w ciągu roku o 50 procent) i osobowe nie stosują się do przepisowej prędkości (50 km/ha), co dodatkowo wzmaga ryzyko wypadku. Na kierowane wielokrotnie zapytania i pisma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie odpowiada, że brakuje pieniędzy na budowę chodników.

Tymczasem, jak wyliczył Komitet, potrzebnych jest około 7.5 mln zł na wybudowanie chodników. Budżet GDDKiA to 18,7 mld zł. To jest banalna kwota dla GDDKiA, a dla mieszkańców jest to priorytet w poprawie bezpieczeństwa. Również interpelacje sejmowe – w sprawę zaangażowany jest poseł PiS Piotr Ćwik – pozostają bez reakcji. Gmina od wielu lat prowadziła działania i podejmowała inicjatywy – bezskutecznie – zmierzające do przyspieszenia budowy (m.in. propozycję współpracy gminy z GDDKiA).

Czytaj również: Kilkadziesiąt milionów złotych na nagrody dla pracowników GDDKiA oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju -> Protest w sprawie poprawy bezpieczeństwa przy drodze krajowej nr 44

Zdesperowani mieszkańcy wyszli więc na drogę w Jaśkowicach z biało – czerwonymi flagami, a także czarnymi – przewiązanymi żałobnymi kokardami. Od godziny 11 do 12 maszerowali po przejściu dla pieszych w centrum wsi.

To była dopiero pierwsza blokada. W najbliższych tygodniach planowane są dalsze blokady w kolejnych miejscowościach:

*  13.05.2015 r. w godzinach 14:00-15:00 w Zelczynie

*  20.05.2015 r. w godzinach 14:00-15:00 w Wielkich Drogach

*  26.05.2015 r. w godzinach 14:00-15:00 w Borku Szlacheckim

*   3.06.2015 r. w godzinach 14:00-15:00 w Skawinie ul. Piłsudskiego (os. Przemysłowe).

W trakcie blokady nad bezpieczeństwem czuwała policja, która wskazała również alternatywne objazdy.

Zobacz także:

https://soundcloud.com/user313336188/blokada-jaskowice

O braku chodników przy DK nr 44 w TVP Kraków

Dnia 6 maja 2015 r. odbędzie się blokada drogi krajowej nr 44 w Jaśkowicach

Bezpieczna Droga 44

2 response to "Blokada drogi w Jaśkowicach – podziękowania Komitetu “Bezpieczna Droga 44” i podsumowanie akcji"

  1. Przez: blok2 Zamieszczono: 9 maja 2015

    Następna blokada
    13.05.2015 r. w godzinach 14:00-15:00 w Zelczynie
    Przybywajcie mieszkańcy nie oglądając się na to z kim przyjdzie Wam po przejściu maszerować. Chyba,że chcecie do końca życia wszędzie dojeżdżać samochodem nawet kilkaset metrów. Na wieść, że w Skawinie jest obwodnica, zwalą się na drogę kolejne tysiące samochodów. Wiele osób nie udźwignie finansowo ciągłego jeżdżenia samochodem i posiadania kilku w gospodarstwie domowym, tak właśnie kolejne rządy i decydenci doprowadzają do wykluczenia społecznego znacznej części społeczeństwa, nie pozostawiając wyboru środka transportu. Nogi to najstarszy środek transportu, wasze podatki w imię świętej przepustowości idą na nakładki, bo ważniejsze od życia niechronionych są zawieszenia w samochodach.

  2. Przez: JC Zamieszczono: 9 maja 2015

    Jako niechroniony użytkownik DK44 chciałem podziękować wszystkim tym mieszkańcom którzy przyszli i zamanifestowali. Ci którzy zostali wymienieni, raczej na co dzień nie doświadczają problemów związanych z brakiem chodników przy tej drodze, no może zdejmują nogę z gazu widząc pieszego. Co do determinacji w zwalczaniu patologi braku chodników mam poważne zastrzeżenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *