Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzi rejestry zawartych umów. Niestety tylko w wersji papierowej. Zawnioskowaliśmy o ich przesłanie oraz publikację

jawnosc_sprzyja_kfr9To, jak ważne jest by mieszkańcy gminy wiedzieli ile i na co przeznaczane są gminne środki publiczne, chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jakiś czas temu zawnioskowaliśmy do Urzędu Miasta i Gminy Skawina o przesłanie rejestru umów jakie prowadzi urząd, ale Burmistrz Miasta i Gminy Pan Adam Najder nie był skłonny przesłać go nam w wersji elektronicznej, a jedynie papierowej. Nie udostępnił również konkretnych kwot przyporządkowanych każdej pozycji w rejestrach, co czyni przedmiotowe rejestry de facto bezwartościowymi.

Udało nam się uzyskać jedynie nieprzeszukiwalną wersję (skan pdf) rejestrów za lata 2012 i 2013 bez kwot, o czym pisaliśmy w artykule Centralny Rejestr Umów za rok 2012 i 2013 UMiG Skawina UDOSTĘPNIONY dzięki portalowi InfoSkawina!

Wobec powyższego zasadnym stało się złożenie skargi na bezczynność burmistrza do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie (vide: Skarga na bezczynność Burmistrza Miasta i Gminy Skawina skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie). O dalszym ciągu tej sprawy będziemy Państwa informować.

Mając na uwadze fakt, jak ważne są jawne rejestry umów w gminie, w dniu wczorajszym, tj. 8 maja 2014 r., redakcja portalu “InfoSkawina” złożyła do Centrum Kultury i Sportu w Skawinie wniosek o publikację w BIP lub przesłanie e-mailem rejestrów umów, jakie to Centrum prowadzi, czyli:

1) rejestru umów z osobami prawnymi

2) rejestru umów o dzieło i umów zlecenia z osobami fizycznymi

Jak wyjaśnił nam w e-mailowej korespondencji z dnia 25 kwietnia 2014 r. Dyrektor CKiS Pan Janusz Bysina:

W związku z coraz szerszym zainteresowaniem obywateli Polski dostępem do danych publicznych przygotowujemy się do wprowadzenia elektronicznego rejestru umów, niezależnie od papierowego. W okresie wakacyjnym tego roku ustalimy zasady tworzenia rejestrów łącznie z włączeniem ich do obiegu dokumentów Centrum. Rejestry w formie elektronicznej będziemy prowadzić od 1 stycznia roku 2015.

W pełni popierając to stanowisko, oczekujemy skanów prowadzonych przez CKiS rejestrów umów.

O sprawie będziemy Państwa na bieżąco informować.

Wykaz podmiotów dysponujących środkami publicznymi, które opublikowały rejestry umów, znajduje się na stronie:

Rejestry umów w Polsce

Tylko w ostatnim czasie rejestry umów opublikowały takie małopolskie gminy jak Tomice, Świątniki Górne, Andrychów i Wieliczka.

Na stronie infoskawina.pl od dziś dostępna jest mini-sonda, w której pytamy Was o to:

Czy rejestry umów zawierane przez UMiG Skawina i jego jednostki organizacyjne powinny być upublicznione w BIP?

Zapraszamy już teraz do głosowania!

Zobacz także:

Centralny Rejestr Umów za rok 2012 i 2013 UMiG Skawina UDOSTĘPNIONY dzięki portalowi InfoSkawina!

Skarga na bezczynność Burmistrza Miasta i Gminy Skawina skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *