Znowu czarny dym z komina Elektrociepłowni w Skawinie (ZDJĘCIA)

_20161115_132115Mieszkaniec Skawiny przesłał do naszej redakcji zdjęcia czarnego dymu z jednego z kominów elektrociepłowni w Skawinie widoczny 15 listopada 2016 r. Przesłał również kopię maila, którego wysłał do Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie z prośbą “o zbadanie sprawy celem ustalenia czy elektrownia nie dopuszcza się szkodliwej emisji zanieczyszczeń do atmosfery i informacje zwrotną o podjęciu w/w działania.”

O podobnej sytuacji pisaliśmy w lipcu br.: Mieszkańcy alarmują. Czarny dym unosił się z komina elektrociepłowni w Skawinie.

Wówczas: zdaniem właściciela, firmy Cez Polska, dym wywołał nowy kocioł, który od rana był rozpalany w elektrociepłowni. (…) Chmura, którą można było zobaczyć nad kominem to zdaniem właściciela elektrociepłowni tylko chwilowy problem. Jak twierdzi firma Cez Polska, to standardowa procedura i środowisko na tym nie ucierpi. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska potwierdza wersje przedstawioną przez władze firmy.

Mieszkaniec w skierowanym do Urzędu mailu napisał m.in.:

“W załączeniu przesyłam zdjęcia kominów elektrowni Skawina zrobione dzisiaj tj.15.11.2016 godzina 12:20.Widać na nim czarny gęsty dym wydobywajacy się ze starego (srodkowego) komina elektrowni,który wg. mojej wiedzy nie powinien być uzywany.

O podobnych przypadkach słyszałem już od mieszkańców miasta, jeden przypadek został opisany w wakacyjnej gazecie Skawinskiej,tlumaczony przez elektrownię jako rozruch.”

Zdjęcie mieszkańca:

_20161115_132115

Skierowaliśmy już w tej sprawie zapytanie również do elektrociepłowni – czekamy na odpowiedź.

AKTUALIZACJA (17 listopada br.):

Jak nas w rozmowie telefonicznej poinformował przedstawiciel Cez Polska, właściciela elektrociepłowni, to nie była awaria a standardowa praca elektrociepłowni, przy obniżeniu temperatury powietrza.

O uruchomieniu pieca oraz turbiny powiadomione były wszystkie zobowiązane do tego instytucje i urzędy (w tym WIOŚ Kraków). Spółka otrzymała odpowiednie pozwolenia na użycie ciężkiego oleju opałowego na czas uruchomienia kotła. 

“To standardowa procedura rozpalania kotła i uruchomienia turbiny. Działo się to w wyniku dużego zapotrzebowania sieci ciepłowniczych w Skawinie i Krakowie ze względu na niskie temperatury na zewnątrz” – tłumaczył przedstawiciel elektrociepłowni też w Radio Kraków.

Przedstawiciel CEZ Polska porównał trochę rozpalanie kotła do odpalania pod dłuższym postoju większego samochodu z silnikiem diesla, z którego rury wydechowej na początku również wydobywa się ciemniejszy dym.

Nie udało się z kolei uzyskać odpowiedzi od przedstawiciela CEZ POLSKA czy Urząd Miasta i Gminy w Skawinie został o tym fakcie poinformowany i czy nie mógł wcześniej takiego komunikatu zamieścić na swojej stronie internetowej, by mieszkańcy nie czuli się zaniepokojeni.

Jako redakcja zaproponowaliśmy to firmie, i być może w przyszłości takie komunikaty będą się pojawiać.

Dla nas byłoby to standardem, zwłaszcza, że już któryś raz opisywane są takie zdarzenia w mediach.

4 response to "Znowu czarny dym z komina Elektrociepłowni w Skawinie (ZDJĘCIA)"

 1. Przez: Sambo Zamieszczono: 21 listopada 2016

  juz to widze ze to była standardowa procedura, pewnie znowu dali ciała i teraz staraja sie to ukryc, przeciez nie przyznaja sie do awarii zeby paniki nie bylo

 2. Przez: sk Zamieszczono: 18 listopada 2016

  Francja zamyka wszystkie elektrownie węglowe do 2023 r. Francja jest i pozostaje pionierem, Wielka Brytania postawił sobie podobny cel. 2025 r.
  23 tysiące zgonów rocznie w Europie, tyle przypisuje się energetyce węglowej.
  Świadome umniejszanie wkładu elektrociepłowni w zanieczyszczenie powietrza w naszym otoczeniu.

 3. Przez: smog Zamieszczono: 17 listopada 2016

  CEZ funduje urządzenia do ćwiczeń w plenerze. Jest się czym zaciągnąć ćwicząc, również za ich sprawą. 🙂
  Powinni sponsorować maski przeciwpyłowe.

 4. Przez: paweł Zamieszczono: 16 listopada 2016

  A miała być taka nowoczesna z blokami gazowymi 🙂
  Przepraszamy mieszkańców Krakowa, tym razem poszło do nich. KAS nie porusza tak drażliwych tematów, wąska specjalizacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *