Debata społeczna zwolenników i przeciwników Olimpiady Zimowej w Krakowie 2022 r.

_IMG_2949Wczoraj na stadionie Cracovii przy ul. Kałuży 1 w Krakowie odbyła się zorganizowana przez Korporację Samorządową im. J. Dietla debata społeczna na temat organizacji zimowych igrzysk w Krakowie w roku 2022. Przedstawiciele inicjatyw społecznych “Kraków wart jest igrzysk” i “Kraków przeciw igrzyskom” wymieniali swoje argumenty na temat plusów i minusów pomysłu. Niestety, na debatę nie przybył nikt ze strony Urzędu Miasta Krakowa ani zaproszona na tę debatę członkini komitetu organizacyjnego Jagna Marczułajtis. Przybyła natomiast parlamentarzystka Anna Grodzka.

Uczestnicy debaty podkreślali, że decydenci podejmując jakiekolwiek działania w sprawie organizacji Igrzysk powinni dążyć do większej przejrzystości.

– Chodzi o to, by władze miasta nie stwarzały atmosfery tajemnicy wokół starań o igrzyska – podkreślił Tomasz Leśniak z “Kraków przeciw igrzyskom”.

Wtórował mu Sebastian Piekarek z inicjatywy “Kraków wart jest igrzysk”: – Dobrze byłoby poznać szczegółowe dane – i to, jakie kroki miasto w najbliższym czasie zamierza podjąć.

W dyskusji prowadzonej przez radnego Sławomira Ptaszkiewicza przeciwnicy organizacji Igrzysk mówili o ogromnych i ukrywanych przed społeczeństwem kosztach imprezy, oraz o ważniejszych potrzebach społeczeństwa; ci, którzy są “za”, podkreślali pozytywny aspekt olimpiady, w tym przede wszystkim rozwój infrastruktury ale i sposób na promocję miasta, regionu i kraju.

Dyskusja nabrała tempa i rozszerzyła się o inne tematy.

Kraków od lat boryka z problemem lokatorskim, wiem, bo sama uczestniczę w obradach okrągłego stołu mieszkaniowego. Miasto nie ma też istotnej polityki rozwoju mieszkalnictwa. Tymczasem duma Krakowa ma polegać na tym, że będziemy mieć igrzyska – oburzała się posłanka, twierdząc, że Kraków powinien inaczej rozkładać priorytety.

Zwolennicy igrzysk natomiast odpowiadali: – Nie miejmy złudzeń. Państwo i tak wyda te pieniądze, tyle że popłyną one do województw mających lepszy lobbing, np. do dolnośląskiego.

Leśniak podkreślał, że: – Obydwie strony chcą rozwoju miasta. Widzimy jednak ten rozwój inaczej. Według nas, olimpiada nie będzie do niego impulsem.

Piekarek dowodził natomiast tego, iż – To nie jest tak, że my widzimy tylko plusy, widzimy też minusy. Tych plusów jest jednak więcej…

Cały zapis debaty można obejrzeć w materiale video zarejestrowanym przez nasz portal:

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=MYTVBkUdznY”]

A co Państwo sądzą na temat planów organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2022?

Zapraszamy do dyskusji.

2 response to "Debata społeczna zwolenników i przeciwników Olimpiady Zimowej w Krakowie 2022 r."

  1. Przez: józef Zamieszczono: 4 grudnia 2013

    Jestem przeciwny organizowaniu tej imprezy, to pogrąży finansowo nie tylko Kraków. Jest tysiąc ważniejszych spraw niż Igrzyska w Małopolsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *