Do 2030 r. ludność Skawiny spadnie o 0,2%. List Czytelnika i wykresy demograficzne dotyczące gminy Skawina

Prezentujemy list Czytelnika przesłany do redakcji portalu oraz Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, za co dziękujemy! Mieszkaniec wskazuje, że liczba ludności Skawiny do 2030 r. (według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego) spadnie o 0,2%, przy jednoczesnym wzroście ludności Zielonek o 27%, Mogilan o prawie 17%, a Wieliczki o ponad 15%. Prosi jednocześnie Urząd o informację, czy w urzędzie miasta ktokolwiek analizował/analizuje powyższe dane i wyciąga z tego jakieś wnioski? Czy prowadzone są jakiekolwiek działania zmierzające do poprawy sytuacji? Co się dzieje z rządowym programem Mieszkanie+? Czy po początkowej euforii związanej z tym programem nastąpił krach i zapomniano o nim? Przypomina w liście, że nowi mieszkańcy to nowi podatnicy, a więc większe wpływy do budżetu gminy(…). Całość listu i graficzny obraz demografii “skawińskiej” prezentujemy Państwu poniżej.

List Czytelnika przesłany do redakcji portalu infoskawina.pl 11 grudnia 2018 r.:

dzień dobry!
analiza danych Banku Danych Lokalnych GUS wskazuje, że liczba mieszkańców Krakowa od 2009 r. rośnie średnio o około 0,19 % rocznie, co daje około 1400 osób na rok. Równocześnie relatywnie wysoko rośnie liczba mieszkańców gmin sąsiednich, tworzących tzw. Krakowski Obszar Funkcjonalny (KrOF). Największy wzrost w okresie 2003 – 2017 notują gminy położone na północ od Krakowa – Zielonki (wzrost o 47,5%), Michałowice (40%) i Wielka Wieś (33%) a nawet Zabierzów (20%). Duży wzrost notują również gminy na południu i wschodzie – Mogilany (30,5%), Niepołomice (29,0%) i Wieliczka (25,5%).
Na drugim biegunie jest Skawina, w której w tym samym okresie (2003-2017) liczba mieszkańców wzrosła tylko o 5,3%.
Również prognozy GUS nie są pomyślne dla Skawiny – według ich prognoz do 2030 r. liczba ludności w Zielonkach wzrośnie o kolejne 27%, maleńkich Mogilan o 16,5%, Wieliczki o 15,5% a Skawiny spadnie o 0,2%. Należy podkreślić, że w 2030 r. będziemy też mieli najwyższy w całym KrOF wskaźnik obciążenia demograficznego.
W ramach dostępu do informacji publicznej proszę więc o informację, czy w urzędzie miasta ktokolwiek analizował/analizuje powyższe dane i wyciąga z tego jakieś wnioski? Czy prowadzone są jakiekolwiek działania zmierzające do poprawy sytuacji? Co się dzieje z rządowym programem Mieszkanie+? Czy po początkowej euforii związanej z tym programem nastąpił krach i zapomniano o nim?
Przypominam, że nowi mieszkańcy to nowi podatnicy, a więc większe wpływy do budżetu gminy, a ja ciągle tylko słyszę, że gmina nie ma pieniędzy na zwiększenie liczby kursów komunikacji zbiorowej czy też na budowę ciągu pieszo-rowerowego w Rzozowie.

=====
Graficzne przedstawienie oficjalnych danych dotyczących liczby mieszkańców sołectw i miasta w gminie Skawina:

Źródło:
BIP Gminy Skawina, Bank Danych Lokalnych GUS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *