Do jakiego kręgu kulturowego należy Polska?

calendrio-750005-mKultura polityczna to jeden z najsłabszych punktów polskiej transformacji. Małe grzeszki latami uchodzą politykom, urzędnikom, społecznikom. Potem nagle pojawia się skandal, ktoś zostaje przykładnie ukarany, komuś innemu się upiecze. Ale każdą jakościową zmianę trzeba wypracowywać z mozołem.

Dlaczego tak jest? Czy zależy to od jakości ludzi czy jakości otoczenia w jakim działają? Nieoczekiwanie odpowiedzi na to pytanie dostarczyła nam była Minister Infrastruktury i Rozwoju – Elżbieta Bieńkowska, a obecna komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MSP.

W lipcu 2014 roku zapytaliśmy Panią Minister o jej kalendarz lub informację na temat odbytych spotkań, ich dat i uczestników. Nie dostaliśmy tej informacji, a w zeszłym tygodniu (4 grudnia 2014 r.) Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że winna być udostępniona. Prawie pół roku czekania, koszty nasze i koszty podatnika.

1300 kilometrów na zachód. Bruksela. Zapytanie wysłaliśmy 9 grudnia 2014 roku, a odpowiedź dostaliśmy następnego dnia. Brzmiała ona: Kalendarz Minister Bieńkowskiej jest publikowany w każdy piątek na kolejny tydzień, na podanej stronie internetowej: http://europa.eu/rapid/press-release_CLDR-14-2404_en.htm

Powiało Europą….

Katarzyna Batko-Tołuć
Źródło:
Przedruk artykułu dzięki uprzejmości Sieć Obywatelska Watchdog Polska.
===
Czy kalendarz spotkań (kiedy i z kim) Burmistrza Miasta i Gminy Skawina również powinien być dostępny publicznie dla mieszkańców?
_

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *