Druga skarga na bezczynność Burmistrza Miasta i Gminy Skawina

__IMG_8993Szanowni Czytelnicy, kolejny raz dziennik “InfoSkawina” zmuszony jest walczyć dla mieszkańców o informacje publiczne z Urzędu Miasta i Gminy Skawina przed sądem. Z przykrością przyznajemy, że Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Pan Adam Najder nie uznaje faktu, iż prasa potrzebuje do realizacji stawianych przed nią zadań informacji, których urząd jest w posiadaniu. Dziennik “InfoSkawina” miesiąc temu złożył do urzędu wniosek o udostępnienie informacji, następnie ponowił go, ale urząd na wniosek (jeden i drugi) w ogóle nie odpowiedział. Urząd nie wydaje się uznawać zapisów Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, ustawy Prawo prasowe, ani ustawy o dostępie do informacji publicznej. Burmistrz na nasze wnioski po prostu nie odpowiedział. Dlatego też koniecznym stało się skierowanie skargi na bezczynność burmistrza do sądu.

Podobnie jak w przypadku pierwszej skargi z początku kwietnia 2014 r. (vide: Skarga na bezczynność Burmistrza Miasta i Gminy Skawina skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie oraz Po rozprawie w WSA w Krakowie w sprawie rejestru umów: Burmistrz Skawiny ma udostępnić wartości umów), skarga na bezczynność złożona została (za pośrednictwem Urzędu Miasta i Gminy Skawina) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

Skąd skarga?

Wnioskiem z dnia 4 czerwca 2014 r.  skierowana drogą elektroniczną (e-mail) do Urzędu Miasta i Gminy Skawina została prośba o udostępnienie informacji publicznej w zakresie:

1) harmonogram roczny Sesji Rady Miejskiej w Skawinie (w BIP ostatni z nich dotyczy roku 2012…), lub wskazanie bezpośredniego odnośnika w BIP, gdzie ta informacja się znajduje

2) harmonogram prac wszystkich komisji Rady Miejskiej w Skawinie (obecnie brak w BIP) dotyczący nadchodzących spotkań każdej z komisji, lub wskazanie bezpośredniego odnośnika w BIP, gdzie ta informacja się znajduje

3) protokoły z posiedzeń wszystkich komisji Rady Miejskiej w Skawinie (obecnie brak w BIP) sporządzone od stycznia 2011 r. do dnia odpowiedzi na wniosek, lub wskazanie bezpośredniego odnośnika w BIP, gdzie ta informacja się znajduje

Mając na uwadze doniosłość tych informacji dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców gminy Skawina, uprzejmie proszę o udostępnienie tych danych w miarę możliwości w krótkim okresie czasu.

 

Określiliśmy, że informacje należy przesłać na adres e-mail.

Wobec braku jakiejkolwiek odpowiedzi, dnia 12 czerwca 2014 roku ponowiliśmy swój wniosek o udostępnienie przedmiotowej informacji publicznej.

Do dnia wniesienia skargi (3 lipca 2014 r.) organ wcale nie odpowiedział na wniosek o udostępnienie informacji publicznej; ani pierwszy, ani drugi (ponowienie).

Należy zauważyć, że za wniosek pisemny uznaje się również przesłanie zapytania pocztą elektroniczną i to nawet gdy do jej autoryzacji nie zostanie użyty podpis elektroniczny (wyrok NSA – I OSK 1277/08).

Ponadto skarga na bezczynność w przedmiocie informacji publicznej nie musi być poprzedzona żadnym środkiem zaskarżenia, w tym wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa (I OSK 646/10 – Postanowienie NSA; I OSK 1048/11 – Wyrok NSA; I OSK 601/05 – Wyrok NSA).

Co mówi Konstytucja RP na temat informacji publicznej i jej udostępniania?

Art. 61. Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne.(…)

Prawo prasowe stanowi w tym duchu, że:

Art 1. Prasa, zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności wypowiedzi i urzeczywistnia prawo obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej.

Z kolei Ustawa o dostępie do informacji publicznej stwierdza kategorycznie, że:

Art 1. 1. Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach i w trybie określonych w niniejszej ustawie.

Art. 2. 1. Każdemu przysługuje, z zastrzeżeniem art. 5, prawo dostępu do informacji publicznej, zwane dalej “prawem do informacji publicznej.

W tych okolicznościach skarga stała się konieczna i uzasadniona.

__IMG_8994

Termin na przekazanie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego na bezczynność organu wynosi 15 dni od otrzymania skargi.

 

Zobacz także:

Po rozprawie w WSA w Krakowie w sprawie rejestru umów: Burmistrz Skawiny ma udostępnić wartości umów

Skarga na bezczynność Burmistrza Miasta i Gminy Skawina skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie

___

 

10 response to "Druga skarga na bezczynność Burmistrza Miasta i Gminy Skawina"

 1. Przez: mieszkaniec Zamieszczono: 23 lipca 2014

  Nie dziwię się w ogóle temu co słyszę. Jakiś czas temu pisałam do Urzędu w prośbą o udostępnienie mi pewnych informacji. Chodziło o drobne rzeczy na temat dofinansowań Unijnych i projektów realizowanych w gminie z dofinansowań. Pierwszy raz zadzwoniłam. Pytałam z kim mogę rozmawiać w tej sprawie. Powiedziano mi na recepcji że mam napisać pismo bądź maila i do 30 dni mają mi ustawowo odpisać. Do tej pory nikt mi nic nie odpisał.Podobnie rzecz ma się do innych skarg. Kiedy złoży się skargę na jakiś Urząd np. MGOPS w Skawinie, a konkretnie na Panią “KIEROWNIK” zostaje to zamiatane pod dywan i załatwiane w koleżeńskim gronie. Może potrzebna jest interwencja kogoś ważniejszego…

 2. Przez: @duszek Zamieszczono: 8 lipca 2014

  Już kiedyś “afera” pgm pokazała gdzie “miasto” ma mieszkańców… Najgorsze jest w tym to, że tylko mała garstka wzięła sprawy we własne ręce. Reszta mieszkańców tańczy w chocholim tańcu, który prowadzi urząd, a przygrywa im zespół muzyków z RM. Smutne..

 3. Przez: anonim Zamieszczono: 8 lipca 2014

  ogólnie nasz urząd miasta ma głęboko w dupie wszelkie zapytania mieszkańców i przedsiębiorców… już chyba 3 raz wysyłałem zapytania mailowo i 2 pisemnie o jedna sprawę.. i chyba nigdy nikt mi nie odpisze…

 4. Przez: abc Zamieszczono: 7 lipca 2014

  Nie zdziwiłbym się gdyby jego ekscelencja pan Najder po wyborach wyprowadziłby się z naszych okolic 🙂 Nawet bym to zalecał.

 5. Przez: magik Zamieszczono: 4 lipca 2014

  Burmistrz ma swoje prawo jak i z nami zgalszalismy u nas na budynku sprawe do samepidu zostala uciszona,jak dzieciom mozna bylo zrobic swietlice na baraku bez zaplecza sanitarnego,pozatym jak ludzie nie maja miec dlugow na barakach gdy czynsz 4 osobowej rodziny przekracza 800 zl jak na holetach luksosowych a nie w takich warunkach.zostala wprowadzona na budynek nowa pani bo miala klopoty na mieszkaniu z czynszem ktory miala w granicy 500zl,za 5 osob u nas ma czynsz 900 zl ponad czy to nie paranoja?

 6. Przez: jarek Zamieszczono: 4 lipca 2014

  Czy ten człowiek stoi ponad prawem? Jak można oczekiwać od podległych mu pracowników innego zachowania, przyzwoitego załatwiania spraw w terminie.

 7. Przez: Mieszkanka Zamieszczono: 4 lipca 2014

  Nasz pan burmistrz ma wszystko i wszystkich głęboko w …poważaniu…. On tylko przyjmuje do wiadomości… Grunt mu sie pali pod nogami wiec w następnych wyborach już nie startuje, mam nadzieje ze ktoś w końcu zrobi porządek w tym urzędzie !

  • Przez: o^o Zamieszczono: 7 lipca 2014

   nie mów hop… jak nie przeskoczysz 🙂 Start ponowny daje mu kolejny czas na “nietykalność”. Nie wątpię, że będzie korzystał z wyborczego daru niebios.. bo wszak tylko krowa zdania nie zmienia..

 8. Przez: Adam D. Zamieszczono: 4 lipca 2014

  Mieszkańcy/-ki Skawiny,
  Czy wstydzicie się takiego Burmistrza, który za nic ma sobie prawo?

 9. Przez: głos Zamieszczono: 4 lipca 2014

  Brak słów na taką postawę jaką prezentuje włodarz miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *