Smog truje polskie dzieci… w przedszkolach

“POLSKIE PRZEDSZKOLA …. W SMOGU” to pierwszy raport Fundacji#13 i Greenpeace, którego autorzy porównali oficjalne dane publikowane przez Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska dotyczące stężeń zanieczyszczeń powietrza z rozmieszczeniem niemal 12 tysięcy przedszkoli w naszym kraju, w tym również przedszkoli z terenów Gminy Skawina. Wykazali, że ponad 60 proc. polskich przedszkoli położonych jest na terenach o jakości powietrza nie spełniającej obowiązujących w Polsce norm, zaś przekroczenia norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) występują w otoczeniu wszystkich przedszkoli.

Najważniejsze wyniki z badań, również dotyczące przedszkoli np. w Skawinie (wystarczy wybrać miejscowość / kod pocztowy), zostały zamieszczone tutaj: uwagasmog.pl.

Autorzy raportu ocenili też, jak stężenie smogu występujące w różnych miejscach kraju wpływa na zdrowie dzieci poniżej piątego roku życia. U małych dzieci oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko zachorowania np. na zapalenie płuc lub oskrzeli.

– W najbardziej zanieczyszczonych miejscach w Polsce ryzyko zakażenia dolnych dróg oddechowych, np. zapalenia płuc czy oskrzeli, rośnie u małych dzieci o ponad 25 proc. w skali roku. Ponadto epizody smogowe mogą zaostrzać objawy zapalenia płuc i powodować konieczność leczenia dziecka w szpitalu. Ryzyko hospitalizacji dzieci z zapaleniem płuc w dniu z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w roku rośnie o co najmniej 12 proc. Taka skala problemu dotyczy obszarów, na których znajduje się aż 1000 przedszkoli – powiedział Łukasz Adamkiewicz z Fundacji #13, współautor raportu.

Dzieci są grupą szczególnie narażoną na zanieczyszczenia powietrza, o czym mówi dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka, pulmonolog i internista z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

– Dzieci wdychają więcej zanieczyszczeń powietrza w przeliczeniu na masę ciała niż osoby dorosłe. Mają też nie w pełni wykształcony system odpornościowy, a ich płuca rosną i się rozwijają. Te czynniki w połączeniu z dużą aktywnością ruchową sprawiają, że podatność dzieci na zanieczyszczenia powietrza jest wyjątkowo duża – podkreślił dr hab. Tadeusz Zielonka. Ekspozycja na zanieczyszczone powietrze w młodym wieku może w późniejszym rozwoju skutkować przewlekłymi chorobami układu oddechowego i krążenia. Na szczęście badania prowadzone za granicą pokazują, że poprawa jakości powietrza prowadzi do poprawy zdrowia, dlatego tak ważne jest, aby rząd realizował obietnice w zakresie walki ze smogiem – dodał dr hab. Tadeusz Zielonka.

Do czasu realnej poprawy sytuacji rodzice małych dzieci mogą podjąć doraźne działania ograniczające ich kontakt ze smogiem. Po pierwsze warto monitorować jakość powietrza (np. używając jednej z dostępnych aplikacji na telefon np. GIOŚ lub sprawdzić umieszczone na przedszkolnej tablicy ogłoszeń buźki w różnych kolorach, wyrażające różne emocje). Dobrze jest się upewnić, czy przedszkole, do którego chodzi dziecko, również monitoruje jakość powietrza i unika wyprowadzania dzieci na zewnątrz w czasie wysokich stężeń zanieczyszczeń. Wiele placówek przedszkolnych ma świadomość istnienia problemu.

Po drugie warto upewnić się, czy wewnątrz danego przedszkola są lub planuje się w najbliższej przyszłości zamontować nowoczesne i wydajne oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA*Tego rodzaju urządzania nie rozwiążą problemu smogu, ale przyniosą ulgę dzieciom, szczególnie wrażliwym na zanieczyszczenie powietrza, znacząco zmniejszając poziom pyłów i innych związków (bakterie, roztocza itp.). Da im szansę oddychać zdrowym powietrzem (zwłaszcza alergikom) w trakcie ich kilkugodzinnego przebywania w przedszkolu.

* HEPA (ang. high efficiency particulate air filter) – wysokosprawny filtr powietrza służący do dezynfekcji powietrza. Filtry HEPA stosowane są w lożach, boksach, skrzynkach lub pomieszczeniach do pracy w środowisku jałowym. Są wykonane ze szkła spiekanego, zapewniają filtrację powietrza przez pory wielkości 0,3 µm. Zatrzymują większość (co najmniej 99,97%) zanieczyszczeń mechanicznych, większych niż 0,3 µm, a także: komórki grzybów, pierwotniaków i bakterii oraz większość wirusów. Filtry tego typu wykorzystywane są m.in. w odkurzaczach i oczyszczaczach powietrza.

Więcej na ten temat można posłuchać w audycji TOK FM – KLIKNIJ TUTAJ

W Gminie Skawina z tego rodzaju inicjatywą wystąpił Skawiński Alarm Smogowy wraz z lokalnymi społecznościami publicznych placówek opiekuńczo-oświatowymi. W ramach Budżetu Obywatelskiego 2018 dla Gminy Skawina (niedziela) zgłosił Projekt nr 13 dotyczący zakupu i montażu kilkudziesięciu nowoczesnych oczyszczaczy powietrza w świetlicach wszystkich 22 publicznych placówek przedszkolnych i szkół prowadzonych przez Gminę Skawina.

Na Projekt nr 13 Czyste powietrze w publicznych przedszkolach i szkołach z terenu Gminy Skawina można zagłosować do dnia 17 grudnia br. w sposób tradycyjny wrzucając kartę do głosowania do urn lub elektronicznie na stronie:

https://wspoldecydujemy.pl/urzad-miasta-i-gminy-w-skawinie/sondaz/budzet-obywatelski-gmina-skawina-2018

  1. Chcąc prawidłowo wybrać projekt (on-line) i oddać głos należy:
  2. Zaznaczyć projekt nr 13;
  3. Wpisać numer PESEL;
  4. Wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych;
  5. Kliknąć przycisk WYŚLIJ.

Po poprawnie oddanym głosie pojawi się na górze strony komunikat „Głos został oddany”.

Tradycyjnie (papierowo): Wrzucając kartę do głosowania, którą można pobrać tutaj:
https://drive.google.com/open?id=0ByxSfAqL21IVa1NHRHdNcmIzRXBTSkRCYU5YTk9DQmVMbVdj

i wrzucając do jednej z urn, których lokalizacje w Gminie można znaleźć tutaj:
https://drive.google.com/file/d/1SU8FFTKI92McE_L6nG77nvbcseubGU1c/view?usp=sharing

Pełna wersja raportu “POLSKIE PRZEDSZKOLA …. W SMOGU” dostępna jest tutaj:

http://www.greenpeace.org/poland/pl/press-centre/dokumenty-i-raporty/Raport-Polskie-przedszkola-w-smogu/

źródło: Facebook Skawińskiego Alarmu Smogowego

1 response to "Smog truje polskie dzieci… w przedszkolach"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *