Ekodoradca przypomina o zakazie spalania flotów i mułów węglowych oraz wilgotnego drewna i biomasy

Ekodoradca Gminy Skawina przypomina, że od dnia 1 lipca 2017 r. na terenie województwa małopolskiego obowiązuje przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego „Uchwała antysmogowa”. Oznacza ona zakaz stosowania (spalania) poniższych surowców: flotów i mułów węglowych (węgiel kamienny i brunatny o uziarnieniu od 0 do 3 mm) oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. Zarówno floty jak i muły są to najdrobniejsze frakcje węgla które są mało energetyczne i powodują dużą emisję szkodliwych pyłów. Można powiedzieć, że tyle, co wsypiemy do kotła, to tyle z niego wyciągniemy popiołu, a reszta  wyleci przez komin trując nas i naszych najbliższych sąsiadów.

Drewno nie sezonowane ma dużą wilgotność i energia, którą moglibyśmy uzyskać z jego spalenia zużywana jest głównie na odparowanie wilgoci. Sezonujmy więc drewno co najmniej 2 sezony, by mniej emitować zanieczyszczeń i mniej płacić za opał.

Chcesz wiedzieć więcej – http://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/

Od 1 lipca 2017 roku nowo instalowane kominki (również tzw. ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe czy popularne „kozy”) muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Dotyczy to również sytuacji instalowania kominka w istniejących budynkach np. w ramach wymiany na nowy.

Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Mieszkańcy mają 5,5 roku na wymianę tych kotłów.

To my decydujemy czym oddychamy i czym oddycha nasz sąsiad!

źródło:  http://www.tworzymyatmosfere.pl

Link do Uchwały: https://bip.malopolska.pl/umwm,a,1283900,uchwala-nr-xxxii45217-sejmiku-wojewodztwa-malopolskiego-z-dnia-23-styczna-2017-r-w-sprawie-wprowadze.html

 

1 response to "Ekodoradca przypomina o zakazie spalania flotów i mułów węglowych oraz wilgotnego drewna i biomasy"

  1. Przez: zadowolony niezwykle Zamieszczono: 1 września 2017

    a jak nie będzie mnie stać na wymianę po dupie dostanę i będę siedział w lodówce za to działacze sejmiku mieć będą solidną dietę, o jak ja Was żetę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *