Ekointerwencja – w jednym miejscu można zgłosić wszystkie przypadki łamania przepisów antysmogowych

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM) poinformował o włączeniu mieszkańców do walki ze smogiem. Za pomocą elektronicznego formularza Ekointerwencji, dostępnego na stronie https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja mieszkańcy mogą zgłaszać przypadki spalania odpadów, eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej oraz sprzedaży węgla złej jakości.

Jak podaje UMWM, formularz ma usprawnić przepływ informacji między mieszkańcami a podmiotami kompetentnymi w zakresie prowadzenia kontroli w zakresie przestrzegania przepisów z zakresu ochrony środowiska.

Uruchomione narzędzie ma zapewnić, że każde zgłoszenie, które zostanie przesłane za pomocą Ekointerwencji zostanie automatycznie przekierowywane do właściwego organu, który zajmie się jego weryfikacją.

Formularz Ekointerwencja:

https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja

Formularz ma pozwolić mieszkańcom na zgłaszanie w jednym miejscu wszelkich przypadków łamania przepisów mających zapewnić ochronę środowiska, niezależnie od miejsca ich pobytu. By zgłosić naruszenie przepisów nie trzeba będzie szukać aktualnych danych kontaktowych do konkretnego organu. Urząd marszałkowski wskazuje, że zgłoszeń można dokonywać anonimowo.

Poprawa stanu środowiska, a w szczególności jakości powietrza jest jednym z naszych priorytetów. Udostępniamy mieszkańcom Małopolski formularz Ekointerwencji, ponieważ chcemy, by włączyli się do walki ze smogiem. Wierzymy, że dzięki temu rozwiązaniu informowanie o zagrożeniach dla środowiska będzie dużo łatwiejsze. Uruchomienie formularza ułatwi także pracę organów kontrolnych, których działania będą bardziej skuteczne – powiedział Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa.

Jeszcze w tym roku ma powstać specjalna aplikacja mobilna i system monitorowania zgłoszeń na mapie województwa. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli mieć pewność, że każda Ekointerwencja zostanie zweryfikowana.

Uruchomienie formularza Ekointerwencji to jeden z elementów projektu EkoMałopolska. Jego celem jest mobilizacja mieszkańców regionu i samorządów do aktywniejszej walki o czyste powietrze. Do wstępnych założeń projektu należy m.in. wsparcie gmin ekspercką wiedzą ekodoradców oraz przygotowanie rankingu, za pomocą którego będzie można zbadać skuteczność danej gminy w zakresie ochrony środowiska.

Źródło: www.malopolska.pl

1 response to "Ekointerwencja – w jednym miejscu można zgłosić wszystkie przypadki łamania przepisów antysmogowych"

 1. Przez: ja Zamieszczono: 1 kwietnia 2019

  Bardzo chwali się kolejny sposób na zgłoszenie spalania ale co z tymi dziesiatkami tysiecy pojazdów, które od dzisiaj trują mieszkańców Skawiny?
  Zwłaszcza ulic: Krakowskiej, Mickiewicza, Piłsudskiego.
  Skawina “stanęła” na 3 tygodnie i nie, nie jest to chory żart.
  Czy naprawdę nie ma sposobu na uruchomienie choćby jednego pasa obwodnicy albo zbudowanie tymczasowego pasa z płyt betonowych?
  Decydentom polecam wycieczkę w godzinach rannych i popołudniowych od ulicy Piłsudskiego po Krakowską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *