Ewakuacja skawińskiego gimnazjum nr 1 z powodu rozpylenia gazu pieprzowego

gaz-obronny-pieprzowy-ko_428Ewakuacja prawie 700 osób, praca wielu służb na miejscu: 5 zespołów karetek pogotowia, śmigłowiec LPR, 11 radiowozów Policji, 8 jednostek straży pożarnej (w tym jedna ratownictwa chemiczna). Wszystko to przez nieodpowiedzialne zachowanie dwóch nastolatków, którzy 22 maja 2014 r. w jednym z gimnazjów w Skawinie rozpylili gaz pieprzowy. Rozpylenie gazu przed salą gimnastyczną w szkole spowodowało, że kilkunastu uczniów znajdujących się na korytarzu poczuło się na tyle źle – że konieczne było udzielenie pomocy medycznej, 12 osób przetransportowano do szpitala (pięć z nich pozostało na obserwacji).

Po udzieleniu pomocy medycznej poszkodowanym zbadano rozpyloną w szkole substancję i ustalono winnych sprowadzenia zagrożenia dla zdrowia wielu osób – dwóch nastolatków, uczniów tej szkoły (jeden z nich ukończył 17 lat, zatem będzie mógł odpowiadać jak osoba dorosła).

Policjanci z komisariatu w Skawinie zebrany w tej sprawie materiał przekażą do prokuratury i sądu – 17 latek usłyszy dzisiaj zarzuty, nieletni odpowie przed sądem rodzinnym i nieletnich.

UZUPEŁNIENIE MATERIAŁU:

– był to gaz pieprzowy – policja odnalazła wyrzucony pojemnik, został on zabezpieczony (pojemniki takie są w ofercie sklepów internetowych),
– gaz został rozpylony w pomieszczeniach lekcyjnych i rozprzestrzenił się na korytarze gimnazjum,
– sprawcy zostali zatrzymani około godziny 13.00. Są to młodzi mieszkańcy gminy Skawina, uczniowie Gimnazjum nr 1. Jeden z zatrzymanych skończył 17 lat, drugi skończy w tym roku,
– sprawa nieletniego skierowana zostanie do Sądu Rodzinnego, będzie odpowiadał na podstawie ustawy o nieletnich,
– sprawca, który ukończył 17 lat odpowiadał będzie przed Sądem Karnym, zostanie mu przedstawiony zarzut popełnienia przestępstwa z art. 160 kodeksu karnego, które jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3,
– w działaniach udział brali policjanci ze Skawiny, Świątnik Górnych oraz Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, Straż Miejska Skawiny, Straż Pożarna z Krakowa i ze Skawiny, Pogotowie Ratunkowe, w tym śmigłowiec LPR.

 

Prokurator Rejonowy w Wieliczce w dniu 23 maja 2014 roku zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji wobec sprawcy rozpylenia gazu pieprzowego w dniu 22 maja 2014 r. w Gimnazjum nr 1 w Skawinie.

Źródło:
KPP w Krakowie / Grzegorz Hajto – KP w Skawinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *