Finał Eksperymentu Łańcuchowego – 28 maja Kraków

Eksperyment Łańuchowy 2015 (2)W sobotę, 28 maja 2016 r., na terenie Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzony zostanie nietypowy i bardzo widowiskowy eksperyment. Blisko 100 niezwykle pomysłowych urządzeń z całej Polski zostanie połączonych w 1 łańcuch, aby przetransportować metalową kulkę. Wszystko to w ramach otwartego dla publiczności finału IV edycji „Eksperymentu Łańcuchowego”. Każdy będzie mógł oddać głos na swojego faworyta. Organizatorzy przygotowali też interaktywne doświadczenia, pokazy i szereg innych atrakcji dla całych rodzin.

Finał IV edycji „Eksperymentu Łańcuchowego” odbędzie się 28 maja w godz. 11:00 – 15:30 na terenie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego przy budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej  (ul. S. Łojasiewicza 11). Przez blisko 3 miesiące konstruktorzy – zarówno dzieci, jak i dorośli – pracowali nad urządzeniami, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych przetransportują metalową kulkę. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się ponad 140 drużyn z całej Polski, z czego na finał do Krakowa przyjedzie blisko 100 pięcioosobowych zespołów. Podczas imprezy wszystkie urządzenia połączone zostaną w jeden łańcuch i kilkukrotnie uruchomione. Wygrają konstruktorzy ogniw łańcucha, które liczbą wykorzystanych zjawisk oraz kreatywnością ich zastosowania zachwycą jurorów i publiczność. Nagrody przyznawane będą w kilku kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum i studia oraz rodziny.

Jak da Vinci budował most i czy możemy biegać po cieczy?

Celem całego przedsięwzięcia jest promocja praktycznego podejścia do nauki fizyki, która otacza nas na co dzień i jest czymś więcej, niż tylko zbiorem skomplikowanych i niezrozumiałych formuł. Podczas wydarzenia nie będzie więc miejsca na fizykę ubraną we wzory. Nie będzie też rozwiązywania szablonowych zadań. Zamiast tego organizatorzy przygotowali pełne niespodzianek doświadczenia, pokazy i konkursy. Każdy będzie mógł spróbować zbudować most w taki sposób, jak projektował go Leonardo da Vinci i dowiedzieć się, czy da się biegać po cieczy. O tym, że fizyka nie jest nudna, będzie można przekonać się też podczas interaktywnego wykładu dra Witolda Zawadzkiego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponadto na uczestników czekają pokazy kół naukowych, a głodni wiedzy będą mogli wymienić książki na specjalnej półce do bookcrossingu.

Konkurs organizowany jest przez Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie. Patronat honorowy nad IV edycją „Eksperymentu Łańcuchowego” objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Prezydent Miasta Krakowa prof. dr hab. Jacek Majchrowski, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow.

Harmonogram finału:

9:00 – 11:00 – rejestracja i ustawienie maszyn w łańcuch

11:00 – oficjalne rozpoczęcie

11:15 – 14:00 prezentacje drużyn oraz urządzeń, kilkukrotne uruchomienie łańcucha

14:15 – wykład dra Witolda Zawadzkiego

15:00 – wręczenie nagród, zakończenie finału.

Równolegle odbywać się będą pokazy i doświadczenia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Eksperyment Łańuchowy 2015 (2)

Eksperyment Łańuchowy 2015 (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *