Firma ze Skawiny laureatem programu „Doceń polskie”
ZPM Stanisław Dziewoński ze Skawiny jest jednym z laureatów audytu żywności Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Mięso wieprzowe tego producenta zostało nagrodzone certyfikatem „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT. Wyróżnienia nadane zostały na podstawie ocen przyznanych żywności przez ekspertów z branży spożywczej. Patronem honorowym programu „Doceń polskie” jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Podczas audytu, który miał miejsce 29 kwietnia 2015 r. w Czeladzi, specjaliści z branży spożywczej ocenili produkty biorące udział w programie i uhonorowali te wyróżniające się odpowiednim smakiem i wyglądem, a także ceną adekwatną do jakości. W gronie artykułów spożywczych, którym nadano prestiżowe certyfikaty „Doceń polskie” znalazły się wyroby firmy ze Skawiny. Godło promocyjne zdobyło Mięso wieprzowe polskiej produkcji w najwyższej klasie „S” z asortymentu tego wytwórcy. Wyrób otrzymał maksymalną liczbę punktów, dlatego przyznano mu także tytuł TOP PRODUKT.
– Do udziału w audycie kwalifikowane są tylko wyroby posiadające tzw. polski akcent, a więc takie, które powstają w Polsce, z krajowych składników lub na podstawie tradycyjnej, polskiej receptury. Podczas certyfikacji żywność jest oceniana przez Lożę Ekspertów, w której zasiadają specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w branży spożywczej – wyjaśnia Marek Bielski, twórca programu promocyjnego „Doceń polskie”. Przewodniczącym Loży Ekspertów jest Mirek Drewniak, mistrz kuchni, współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Klubu Szefów Kuchni.
– Każdy juror samodzielnie ocenia wszystkie artykuły spożywcze i przyznaje im punkty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Za każdy z wymienionych aspektów można otrzymać oceny w skali od 1 do 10. Certyfikat nadawany jest tylko tym wyrobom, które uzyskają minimum 7,5 punktu. Żywność z maksymalnymi notami jest nagradzana również tytułem TOP PRODUKT – dodaje M. Bielski.
Zgodnie z regulaminem programu, certyfikaty „Doceń polskie” są nadawane na 24 miesiące. Po upływie tego okresu producent, który nadal chce wykorzystywać godło w swoich działaniach promocyjnych jest zobowiązany dostarczyć żywność do ponownej oceny. Taki system przyznawania certyfikatów gwarantuje ich wiarygodność. – Od początku stawialiśmy i stawiamy na transparentność oraz sprawiedliwą ocenę dokonywaną przez niezależnych ekspertów, posiadających wiedzę oraz doświadczenie pozwalające im zweryfikować dostarczone próbki wyrobów. Warto wspomnieć o tym, że nie wszystkie zgłoszone produkty przechodzą pozytywnie certyfikację. Wyróżniane są tylko te najbardziej wartościowe. Godło „Doceń polskie” to dla producentów powód do dumy, a dla konsumentów – gwarancja właściwego wyboru przy robieniu zakupów – podkreśla twórca programu „Doceń polskie”.
Przedsięwzięcie mające na celu promowanie polskiej żywności i jej producentów jest realizowane od 2011. Od samego początku istnienia programu jego honorowym patronem jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie internetowej www.docenpolskie.pl, a także blogu programu dostępnym pod adresem www.blog.docenpolskie.pl.
* * *
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl
Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmuje się piątka specjalistów zawodowo związana z żywnością i technologią żywienia, która tworzy Lożę Ekspertów. Zasiada w niej m.in. reprezentant Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni.
Twórca programu „Doceń polskie” jest także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych. Celem projektu jest propagowanie wspólnego gotowania wśród pasjonatów kuchni, którzy swoją wiedzą i przepisami dzielą się w Internecie. Dzięki ogólnopolskiemu konkursowi, warsztatom i pokazom kulinarnym, blogerzy mają okazję do spotkań, poznawania nowych miejsc i produktów, wymiany doświadczeń, nauki oraz dobrej zabawy.
Tytuł TOP PRODUKT dla wieprzowiny
– Kierując się starym przysłowiem, które brzmi „Naród bez tradycji jest jak drzewo bez korzeni”, chciałem podtrzymywać dawne metody produkcji wędlin. Stąd, w 1994 r. otworzyłem własny zakład przetwórstwa mięsnego. Nazwałem go własnym imieniem i nazwiskiem, chcąc podkreślić, że sam kontroluję wysoką jakość i smak produkowanych wędlin – wyjaśnia właściciel Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Stanisław Dziewoński.
Siedziba firmy mieści się w Skawinie, która jest oddalona o ok. 20 km na południe od Krakowa. Siedem lat temu, w związku z narzuconymi przez Unię Europejską rygorystycznymi normami handlu, w zakładzie przeprowadzona została gruntowna modernizacja, której celem było sprostanie unijnym wymogom.
Przedsiębiorstwo prowadzi w niewielkiej ilości rozbiór polskiej wołowiny. Oferta wytwórcy obejmuje także tworzone wedle staropolskich przepisów tradycyjne szynki, wędzonki o wyjątkowym zapachu i smaku, kiełbasy cienkie i grube, a także sporządzane wedle oryginalnego przepisu salcesony, pieczenie, pasztety jak również kaszanki. Ich wędzenie odbywa się w piecach opalanych specjalnie dobranym do gatunku mięsa drewnem. Jak zaznacza producent, stosowana do wyrobu ilość substancji konserwujących zostaje ograniczona do minimum, a jakość i świeżość gotowych produktów poddawana jest regularnym kontrolom.
– Staramy się, by wędzonki i wędliny produkowane przez nasz zakład były zawsze najwyższej jakości. Prawdziwy smak ma dla nas pierwszorzędne znaczenie, bo dobrze wiemy, że tradycyjne wędliny są najsmaczniejsze – podkreślają przedstawiciele firmy.
Przede wszystkim jednak, firma prowadzi rozbiór mięsa wieprzowego w najwyższej klasie S.
W asortymencie istniejącego od ponad dwóch dekad zakładu, znajdziemy m.in. Mięso wieprzowe polskiej produkcji w najwyższej klasie „S”. Walory tego produktu potwierdzili członkowie Loży Ekspertów przyznając mu certyfikat „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT. Nadanie tego prestiżowego miana oznacza, że mięso wieprzowe zdobyło maksymalne noty za smak, wygląd oraz stosunek jakości do ceny. Wyniki certyfikacji dowodzą zatem, że nazwa wyrobu idealnie oddaje jego jakość.
Całkiem możliwe, że wyroby tej firmy są bardzo smaczne i zasługują na nagrodę, ale trzeba pamiętać, że takie konkursy polegają na tym, że za wszelakie tytuły i prawo do posługiwania się nimi (tu np. tylko na dwa lata) po prostu się płaci.