Gmina Skawina już po raz piąty dołącza do akcji Rowerowy Maj

Gmina Skawina już po raz piąty dołącza do akcji Rowerowy Maj. To największa w Polsce kampania promująca zrównoważoną mobilność wśród dzieci, młodzieży i ich rodziców. W trakcie akcji dzieci dojeżdżające na zajęcia na rowerem, hulajnogą lub na rolkach otrzymają naklejki za każdy przejazd do szkoły lub przedszkola. Pojawią się one w specjalnym dzienniczku. Najbardziej aktywne dzieci otrzymają nagrody indywidualne. Mimo pandemii Skawina nie rezygnuje z akcji i wychodzi naprzeciw tym uczniom, którzy z powodu obostrzeń uczą się w trybie zdalnym. Będą oni zbierali punkty nie za dojazd do szkoły, lecz za przejazdy rekreacyjne. Dzięki temu wszystkie dzieci niezależnie od sytuacji epidemiologicznej będą mogły bezpiecznie wziąć udział w akcji. W tegorocznej kampanii weźmie udział 11 placówek, co daje prawie 1600 uczestników.

W myśl przysłowia “czym skorupka za młodu” w Skawinie od lat kształtowane są nawyki dojeżdżania do celu rowerem, hulajnogą lub na rolkach. W gminie lat prowadzona jest akcja Rowerowy Maj, w której biorą udział szkoły podstawowe i przedszkola. W tym roku potrwa od 4 do 17 maja.

W trakcie akcji dzieci dojeżdżające na zajęcia na rowerem, hulajnogą lub na rolkach otrzymają naklejki za każdy przejazd do szkoły lub przedszkola. Pojawią się one w specjalnym dzienniczku. Najbardziej aktywne dzieci otrzymają nagrody indywidualne. Przedszkola i szkoły biorące udział w kampanii również otrzymają wyróżnienia.

Mimo pandemii Skawina nie rezygnuje z akcji i wychodzi naprzeciw tym uczniom, którzy z powodu obostrzeń uczą się w trybie zdalnym. Będą oni zbierali punkty nie za dojazd do szkoły, lecz za przejazdy rekreacyjne. Dzięki temu wszystkie dzieci niezależnie od sytuacji epidemiologicznej będą mogły bezpiecznie wziąć udział w akcji. W tegorocznej kampanii weźmie udział 11 placówek, co daje prawie 1600 uczestników.

Rowerowy Maj to nie jedyna akcja w Skawinie zachęcająca do rezygnacji z samochodów na rzecz bardziej ekologicznych form transportu. Władze gminy co roku dołączają do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Różne rowerowe zawody organizują kluby sportowe. Efekty tych działań już widać. Liczba rowerzystów w Skawinie stale rośnie, a mieszkańcy poznają lepiej zasady zrównoważonego transportu.

Rowerowy Maj 2021 jest szczególnie ważny. To świetna okazja dla uczniów i ich rodziców, by przetestować infrastrukturę rowerową, która systematycznie od lat powstaje na terenie całej gminy. Rowerzyści mogą skorzystać z 7-kilometrowej sieci ciągów pieszo-rowerowych – szerokich na 3 metry chodników dla pieszych i rowerzystów. Przebiegają one przez najważniejsze punkty w mieście. Dzięki temu rowerem można wygodnie dostać się na dworzec, do centrum, szkoły lub muzeum. 

W sumie w całej Skawinie znajduje się 16 kilometrów dedykowanej infrastruktury rowerowej. W planach jest dalszy rozwój zrównoważonego transportu. Już teraz trwa budowa 11-kilometrowej ścieżki rowerowej wzdłuż Kanału Łączańskiego. Pozwoli ona mieszkańcom zachodniej części gminy w wygodny i bezpieczny sposób dostać się do centrum. Dzięki ścieżce rowerzyści ominą niebezpieczną Drogę Krajową nr 44 i dostaną się do najczęściej wybieranych miejsc. Nowy szlak rowerowy będzie pełnił także funkcję rekreacyjną – stanie się częścią sieci Velo Małopolska oraz będzie łączył się z innymi trasami w ramach Skarbów Blisko Krakowa.

W planach są kolejne inwestycje rowerowe. Trwają prace nad zbudowaniem ciągów pieszo-rowerowych w sołectwach. Nowe ścieżki zyskają mieszkańcy Radziszowa, Woli Radziszowskiej i Rzozowa. Kolejne szlaki rowerowe będą prowadziły do kolejowych stacji przesiadkowych. Dzięki połączeniu roweru i pociągu mieszkańcy będą mogli dotrzeć np: do Krakowa bez konieczności korzystania z samochodu. Zaoszczędzą pieniądze i nie będą musieli tracić czasu i nerwów w korkach.

Źródło:

Gmina Skawina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *