Gmina Skawina w ramach pilotażu otrzyma dwa samochody elektryczne do użytkowania na dwa lata [PRIMA APRILIS]

[PRIMA APRILIS] Dzięki współpracy podjętej między firmą VOLVO a Gminą Skawiną, ta ostatnia otrzyma na okres 24 miesięcy do użytkowania dwa samochody elektryczne. Będzie je chciała wykorzystać jako samochody służbowe Urzędu, w tym będą przeznaczone dla Straży Miejskiej (w ramach ekopatrolu) oraz wykorzystywane w jednostkach tj. np. Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Umowę pilotażową podpisano dwa dni temu w krakowskim salonie Volvo.

Rzecznik prasowy Miasta i Gminy Skawina w komunikacie zaznaczył, że Gmina stawia na elektromobilność oraz ekonomię i ekologię (zobacz artykuł: INFORMACJA O MARCE I MODELU, KOSZTACH PALIWA, USŁUG SERWISOWYCH FLOTY SAMOCHODOWEJ URZĘDU MIASTA I GMINY W SKAWINIE), dlatego jest to pomysł, który być może w przyszłości zaowocuje tym, że cała flota należąca do Urzędu czy jednostek gminnych (organizacyjnych i spółek) zostanie przestawiona na tor elektryczny.

Planowane są również instalacje kilku punktów ładowania (ogólnodostępnych), w tym m.in. na parkingu przy Dworcu PKP w Skawinie. Odpowiednia dokumentacja została już przygotowana. Potem nastąpi odbiór Urzędu Dozoru Technicznego. Pisaliśmy o tym w artykule sprzed paru miesięcy: 

Co dalej z rozwojem elektromobilności w gminie Skawina? Kiedy powstaną stacje ładowania “elektryków”?

Modelem, który Gmina Skawina otrzyma w ramach pilotażu od Volvo będzie XC40.

Auto jest wyposażone w litowo-jonowe akumulatory znane z modeli hybrydowych.

XC40 Recharge oferuje napęd na cztery koła, a jego dwa silniki generują łączną moc 408 KM. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 4,9 sekundy. Pojemność akumulatora wynosi 78 kWh. Zasięg pojazdu, homologowany według zasad WLTP, wynosi ok. 400 km. Ładowanie akumulatora do 80% pojemności za pomocą szybkiej ładowarki DC  zajmuje 40 minut. Samochód jest kompatybilny ze złączem CCS i został przystosowany do uzupełniania energii z mocą 150 kW.

W ciągu najbliższych pięciu lat Volvo Cars zamierza wprowadzić całkowicie elektryczną odmianę każdego oferowanego modelu. Firma dąży do tego, by  w 2025 r. pojazdy w pełni elektryczne stanowiły połowę jej sprzedaży. Drugą połowę mają stanowić hybrydy. Nazwa Recharge będzie zarezerwowana dla wszystkich samochodów ładowanych z gniazdka – tzw. całkowicie elektrycznych oraz hybryd plug-in.

Rzecznik prasowy Miasta i Gminy Skawina wskazał, że:

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie z wielkim optymizmem podchodzi do kwestii elektromobilności i chcemy podejmować kroki mające na celu zachęcenie mieszkańców do rezygnacji z pojazdów spalinowych na rzecz elektrycznych. Zdajemy sobie sprawę, że w tej kwestii kluczowe jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury dedykowanej pojazdom elektrycznym, której kluczowym elementem są stacje ładowania. Dlatego oprócz działań na rzecz powstania stacji na parkingach przy Ajce, Parku Miejskim oraz Hali Widowiskowo-Sportowej, przygotowano infrastrukturę dla 4 stacji ładowania pojazdów elektrycznych na Park&Ride przy Dworcu „Biblioteka Skawina”. Obsłużą one w przyszłości 8 pojazdów. Stacje w tej lokalizacji powstaną, gdy zakończy się okres trwałości projektu – ta inwestycja została w dużym stopniu dofinansowana ze środków zewnętrznych i w tym momencie Park&Ride nie może być poddawany znaczącym modyfikacjom.

Samochody mają być przede wszystkim użytkowane w ramach codziennych obowiązków służbowych, gdy nie wymaga to dalekich podróży, zatem przede wszystkim do tras w obrębie gminy, czy do sąsiednich miejscowości w celach służbowych (np. Kraków). W planach skorzystać z nich głównie ma Straż Miejska (ale również urzędnicy z działu inwestycji), Wydział Ochrony Powietrza Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, ewentualnie do monitoringu sieci – Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Skawinie.

Pierwsza dostawa nastąpić ma w ciągu 2-3 tygodni. 

Komentarz redakcyjny:

Coraz więcej samorządów gminnych stara się korzystać z samochodów elektrycznych u siebie i zmieniać flotę spalinową w akumulatorową. Kraków, niedawno Brzeg, czy Gogolin (Ośrodek zdrowia).

Na “elektryki” przechodzi również Policja czy samorządy województw (marszałkowie).

Czy u nas po okresie pilotażu, gmina również zakupi “elektryki”?

AKTUALIZACJA 2 KWIETNIA 2021 r.:

Wczorajsza informacja była primaaprilisowym żartem, jednak wcale nie musi być. To od władz samorządowych, które wybraliśmy w wyborach, zależy czy gmina będzie bardziej oszczędna i ekologiczna.

Wspierajmy ją w tym!

3 response to "Gmina Skawina w ramach pilotażu otrzyma dwa samochody elektryczne do użytkowania na dwa lata [PRIMA APRILIS]"

  1. Przez: Xyz Zamieszczono: 10 kwietnia 2021

    Nie ważne czy to zart primaaprilisowy czy nie. PP napisał (niestety) prawdę. Miasto schodzi na psy….

  2. Przez: primaaprilis Zamieszczono: 2 kwietnia 2021

    Prima Aprilis 🙂

  3. Przez: Pp Zamieszczono: 1 kwietnia 2021

    Pomyśl może j dobry tym bardziej że samochody mają być przekazane “za darmo” (przynajmniej tak to rozumiem). Szkoda za poza tym (no i oczywiście ścieżkami rowerowymi) z głównymi powodami zanieczyszczenia w Skawinie niewiele się robi. Mam na myśli zanieczyszczenia z duzych zakładów a przede wszystkim śmog z kopciuchow. Niby jakieś programy ekk mamy ale co złego jak efektów nie widać. Wystarczy przejść przez miasto w godzinach popołudniowych j wieczornych. Nie ma znaczeniaczy to Rynek u inna cześć miasta. Wszędzie śmierdzi j nie da się oddychać. To Miasto schodzi na psy….. potrzebni są rzadzacy, korzy naprawdę wezmą się do roboty. Obecni nie robią nic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *