Czy gmina Skawina ma wystarczającą ilość ławek?

“Czy w polskich miastach jest za mało miejsc do siedzenia? SEEDiA (polski startup) przeanalizowała dane dotyczące miejskiej infrastruktury wybranych miast oraz demografii i prognoz dotyczących starzenia się społeczeństwa. Wnioski są zaskakujące – w wielu polskich miastach nie ma na czym siedzieć. W Warszawie Polski na tysiąc mieszkańców przypada tylko 2,5 ławki!”

Raport marki SEEDiA oparty został na informacjach pochodzących od Zarządów Zielni Miejskiej poszczególnych miast. Pozostała część tego typu infrastruktury jest zarządzana przez Zarządy Dróg Miejskich, czy spółdzielnie mieszkaniowe, jednak w większości miast to „zieleń miejska” dysponuje zdecydowanie największą liczbą ławek. Dodatkowe stoją one najczęściej na miejskich skwerach i w parkach, więc mają charakter rekreacyjny. A takie ujęcie tematu jest dla twórców raportu najważniejsze.

Polskie perełki

SEEDiA uzyskała informacje dotyczące liczby ławek z kilkunastu polskich miast. Spośród miast, które udzieliły odpowiedzi najlepszą sytuację mają Kraków, Katowice i Rzeszów. W stolicy Małopolski ZZM zarządza pond 7400 ławek, w Katowicach 3000, a w Rzeszowie ponad 1700. To sporo, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, co obrazuje powyższy wykres.

 


9000 ławek w Central Parku

Na początek kilka ciekawostek. Władze Frankfurtu nad Menem w najbliższym czasie wydadzą 800 tys. euro na doposażenie miasta w nowe ławki. Miasto, którego liczba ludności wynosi nieco ponad 700 tys. uznało, że ich 7000 ławek (czyli 10 ławek na 1000 mieszkańców) to za mało. W Steglitz-Zehlendorf, jednym z okręgów Berlina, który liczy 302 tys. mieszkańców znajduje się 3000 tys. ławek – tylko o 1400 ławek mniej niż w stolicy Polski, która ma pięciokrotnie większą powierzchnię i pięciokrotnie większą liczbę mieszkańców.

W Nowym Jorku, w samym tylko Central Parku, którego powierzchnia wynosi 3,41 km. kw. znajduje się ponad 9 tys. ławek. W stolicy Polski, która zajmuje 517 tys km. kw. jest ich zaledwie 4,4 tys.  Oczywiście – porównanie Warszawy do najbardziej znanego na świecie parku nie jest idealne, jednak w Warszawie znajduje się wiele pięknych parków, które nie zaspakajają zapotrzebowania na miejsca do siedzenia. Okazuje się, że problem jest szerszy, dotyczy wielu polskich miast, w wziąwszy pod uwagę dane demograficzne wniosek jest jeden. W Polsce jest zdecydowanie za mało ławek!

(…)

Mieszkańcy chcą ławek

Mieszkańcy miast, bardzo chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu – w parkach, na skwerkach, przy fontannach. Dotyczy to zarówno rodzin z dziećmi, osób starszych, ale także młodzieży. Ławka to w końcu miejsce „socializujace”: miejsce spotkań z przyjaciółmi, poznawania nowych ludzi, karmienia gołębi, spacerów z psem, obserwacji otoczenia, czy romantycznych chwil. Ławka, to tradycyjny mebel miejski, który cieszy się niesłabnąca popularnością. Coraz częściej w ramach rozpisywanych budżetów partycypacyjnych mieszkańcy wskazują właśnie  ławki jako swoje główne potrzeby. Zwłaszcza, że dostępne dziś meble miejskie oferują  nie tylko tradycyjne funkcjonalności… Wiele miast, także w Polsce, rozwijać się chce w duchu smart cities. Jednym z elementów tej filozofii są inteligentne, ekologiczne meble miejskie. Przykładem są ławki SEEDiA, która spełnia wszystkie „socjalizujące” cele tradycyjnej ławki, a ponadto wyposażona w fotowoltaiczne panele umożliwia ładowanie smartfonów, oferuje bezpłatne wi-fi oraz spełniać może wiele innych funkcji. Jakich? Kwestia celów i… wyobraźni.

Cały artykuł dostępny pod linkiem: W polskich miastach brakuje ławek

Komentarz redakcji:

Parę lat temu zaproponowaliśmy dodanie na Rynku w Skawinie ławek/lub wymianę tych bez oparć, na te z oparciem; po jakimś czasie kilka ławek z oparciem na Rynku się pojawiło.
Nie wiemy dlaczego Zamawiający nie pomyślał przed ich zamówieniem o tym, by jednak ławki miały od razu oparcie. Ale na szczęście posłuchano obywateli i teraz można usiąść także na tych z oparciem. Inna kwestia ile ich w całej Skawinie i sołectwach jest. Ławek w ogóle.
 
A wg Was ich liczba jest wystarczająca?
 
 

2 response to "Czy gmina Skawina ma wystarczającą ilość ławek?"

  1. Przez: Zdzisław Zamieszczono: 13 grudnia 2017

    Przydałaby się taka solarna ławka w naszej gminie

  2. Przez: koleś Zamieszczono: 9 grudnia 2017

    Z pewnością zgadzam się ze jest zbyt mało , lecz żeby nie było tak ze będzie ich z przesytem i będą byle gdzie , bo skoro niemcy i new york wskazuje się jako przykład to jest niebezpieczne!!! a Polacy nie gęsi i swój język mają….
    (bo jak będę wracał pijany przez rynek to żebym się nie przewracał o nie i nie tylko przez rynek))))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *