Instalacja ciepłej wody użytkowej w budynku – porównanie dostępnych rozwiązań [art. nadesłany]
Instalacja ciepłej wody użytkowej w budynkach wielorodzinnych, które zdecydowały się na rezygnację z piecyków gazowych i zastąpienie ich ciepłem z miejskiej sieci może zostać zrealizowana jednym z dwóch dostępnych sposobów prowadzenia instalacji w budynku, czyli systemem kominowym lub korytarzowym. I choć decyzja o wyborze danej metody warunkowana jest wieloma czynnikami i finalnie podejmuje ją projektant odpowiedzialny za realizację, warto przyjrzeć się porównaniu obu rozwiązań – każda z nich bowiem ma spektrum mocnych i słabych stron.
Mocne i słabe strony
System kominowy
- Warunkowany zgodą wszystkich mieszkańców w danym pionie. Jednocześnie sam montaż instalacji wymaga obecności wszystkich mieszkańców pionu w dniu montażu.
- Koszty prac budowlanych są nieco wyższe w porównaniu do systemu korytarzowego ze względu na większą liczbę pionów cyrkulacyjnych.
- Nieco niższe koszty eksploatacyjne w porównaniu do systemu korytarzowego ze względu na długość odcinka łączącego pion cyrkulacyjny z kranem.
System korytarzowy
- Wodomierz znajduje się poza mieszkaniem i łatwiej odczytywać go bez wchodzenia do mieszkania.
- Znacznie mniejsza ingerencja w łazience podczas montażu, ale większa w innych pomieszczeniach ze względu na konieczność połączenia z pionem cyrkulacyjnym na klatce schodowej.
- Wszelkie prace związane z wykonywaniem pionów wodnych zlokalizowane są poza mieszkaniem.
- Łatwość kontroli ewentualnych usterek czy napraw.
- Podłączenie mieszkania do instalacji w dowolnym momencie.
Więcej informacji na stronach:
www.cezpolska.pl
www.cieplo-sieciowe.pl
Powyższy artykuł stanowi materiał nadesłany – sponsorowany.