„Ja, Matejko na wakacjach”, czyli konkurs fotograficzny Muzeum Narodowego w Krakowie

aparat_fotografiaObchody Roku Jana Matejki to idealna okazja do umacniania pamięci o wybitnym malarzu zarówno wśród osób doskonale znających jego twórczość, jak i tych, którzy nie mieli wcześniej okazji podziwiać jego prac. Wie o tym Muzeum Narodowe w Krakowie, które z tej okazji przygotowało konkurs fotograficzny „Ja, Matejko na wakacjach”, towarzyszący wystawie „Wszystkie podróże Matejki”.

Na potrzeby konkursu została specjalnie utworzona strona internetowa matejkopodroznik.tumblr.com. Zainteresowani konkursem znajdą na niej wszystkie informacje dotyczące jego przebiegu, jak i wiele ciekawostek z życia Jana Matejki. Nadesłane zdjęcia stworzą jedną wspólna galerię wakacyjnych wspomnień z podróży.

Dla ułatwienia zadania wszystkim podróżnikom, organizatorzy konkursu prezentują listę miejsc, w których bywał artysta. Znajdują się na niej m.in: Kraków, Mogiła, Krzesławice, Bochnia, Wieliczka, Wiśnicz, Ojców, Racławice, Miechów, Krzeszowice, Czorsztyn, Niedzica, Żegiestów, Nowy Sącz, Stary Sącz, Krynica Zdrój, Szczawnica, Iwonicz Zdrój, Zakopane, Krasiczyn, Lwów, Kamieniec Podolski, Żółkiew, Olesko, Podhorce, Przemyśl, Warszawa, Toruń, Gdańsk, Grunwald, Frombork, Częstochowa, Tarnopol, Waplewo, Praga, Wellehrad, Karlsbad (Karlowe Wary), Triest, Budapeszt, Wiedeń, Salzburg, Berlin, Monachium, Drezno, Magdeburg, Kolonia, Rzym, Bolonia, Mediolan, Padwa, Florencja, Neapol, Paryż oraz Stambuł.

Spośród nadesłanych zdjęć uczestnicy konkursu zadecydują o wyborze zdjęcia miesiąca, a tym samym, o tym kto otrzyma nagrodę główną. Każde zdjęcie powinno mieć do 800 pikseli w dłuższym boku. Do nadsyłanych zdjęć można również dołączać ich krótki opis (maksymalnie 500 znaków ze spacjami).

Wystawę „Wszystkie podróże Matejki” można oglądać w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Pomysł na konkurs fotograficzny został zainspirowany podróżniczym stylem życia polskiego malarza. Dzięki swoim zamiłowaniom do podróży, Jan Matejko był w wielu miejscowościach na terenie Polski, zwiedził Europę oraz niektóre regiony Bliskiego Wschodu. Aby szerzyć pamięć o Matejce Muzeum Narodowe w Krakowie, zaprasza do sporządzania fotograficznej dokumentacji z miejsc, w których niegdyś przebywał artysta, jak i pamiątek z tych miejsc przywiezionych.

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do konkursu!

„JA, MATEJKO NA WAKACJACH”

Termin nadsyłania zdjęć: od lipca do września 2013 roku

Zdjęcia należy wysyłać na adres: sukiennice_rezerwacja@muzeum.krakow.pl

***

Muzeum Narodowe w Krakowie (MNK) jest najstarszą (134 lata) i największą pod względem liczby eksponatów (800 tys.) tego typu placówką w Polsce. Ma 10 oddziałów, 20 kolekcji, 12 stałych galerii, 2 biblioteki, kolejny oddział do otwarcia we wrześniu 2013 r. Według prestiżowego brytyjskiego magazynu „Art Newspaper” MNK jest jedyną polską placówką, która znalazła się wśród najpopularniejszych muzeów świata. Rocznie odwiedza je ponad 650 tys. gości. Aktywna działalność naukowa prowadzona przez Muzeum zaowocowała przyznaniem w 2010 r. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego statusu jednostki naukowej, jako jedynemu muzeum w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *