Jest odpowiedź Urzędu na petycję mieszkańców w sprawie komunikatów o zanieczyszczeniu

industrial-2-1482544W Biuletynie Informacji Publicznej ukazała się odpowiedź Urzędu Miasta i Gminy Skawina na petycję mieszkańców w sprawie publikowania oficjalnych komunikatów o zanieczyszczeniu i powiadamiania mieszkańców o tym problemie z wykorzystaniem systemu powiadamiania SMS-owego i newslettera. Niestety, jak się okazuje, powiadamianie SMSowe nie wchodzi w grę, ale na stronie gminnej uruchomiona zostanie dodatkowa zakładka. Poniżej publikujemy pełną odpowiedź Burmistrza na tę petycję. 

Przypomnijmy, 27 stycznia 2016 roku grupa mieszkańców gminy Skawina złożyła do Urzędu Miasta i Gminy Skawina petycję dotyczącą umieszczania na oficjalnych stronach Urzędu Miasta i Gminy Skawina komunikatów ostrzegających mieszkańców o zagrożeniu spowodowanym znacznym przekroczeniem norm pyłu zawieszonego PM10 – przekroczenia poziomu informowania o wartości 200 μg/m3 , a także możliwości przekroczenia poziomu alarmowego pyłu zawieszonego PM10 tj.: wartości 300 μg/m3 na stacji pomiarowej Skawina – Ogrody oraz powiadamiania mieszkańców o tym problemie z wykorzystaniem systemu powiadamiania SMS-owego i newslettera.

Główną przyczyną złożenia petycji była sytuacja zaistniała w ostatnich dniach stycznia, kiedy normy pyłu zawieszonego PM10 zostały bardzo przekroczone, a Urząd Miasta i Gminy Skawina w żaden sposób nie ostrzegł przed tym mieszkańców wykorzystując do tego internet i komunikaty SMS.

Mieszkańcom się to nie spodobało, było dyskutowane na forach i portalach społecznościowych, w końcu złożyli do Urzędu oficjalną petycję.

W petycji zamieszczono postulat, by w celu zapobiegania w przyszłości podobnym sytuacjom, w których mieszkańcy (i podatnicy), pozbawieni są jakiejkolwiek wiedzy o zbliżających się zagrożeniach, zamieszczać obowiązkowo na stronach oficjalnych Gminy Skawina komunikaty o zagrożeniu spowodowanym znacznym przekroczeniem norm pyłu zawieszonego PM10 – przekroczenia poziomu informowania o wartości 200  μg/m3 a także możliwości przekroczenia poziomu alarmowego pyłu zawieszonego PM10 tj: wartości 300 μg/m3 na stacji pomiarowej Skawina – Ogrody, a także powiadamiania mieszkańców o tym problemie z wykorzystaniem systemu powiadamiania SMS-owego (nie wszyscy mieszkańcy korzystają z internetu, szczególnie osoby starsze, natomiast w zasadzie niemal wszystkie posiadają telefon komórkowy) oraz newslettera.

O tej petycji pisaliśmy szerzej w artykule z 28 stycznia 2016 r. Petycja mieszkańców do Urzędu w sprawie publikowania oficjalnych komunikatów o zanieczyszczeniu.

A oto odpowiedź Burmistrza na petycję złożoną miesiąc temu:

Jak informuje Burmistrz, do końca kwietnia 2016 r. powstanie na stronie gminy specjalna zakładka, dedykowana ochronie powietrza, i możliwość zamówienia newslettera (powiadomienia o zanieczyszczeniu na maila).

O osobach nie korzystających na co dzień z komputera i internetu już nie pomyślano. Nie będzie powiadamiania o zanieczyszczeniach w sms (na telefon).

Ale będzie możliwość otrzymywania komunikatów ogólnodostępnymi mobilnymi aplikacjami (system IOS / android).

Czy dzięki temu mieszkańcy gminy, w tym dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze ale i nie tylko, będą czuć się bardziej “zaopiekowani” przez władze publiczne w zakresie powiadamiania o wzroście poziomu zanieczyszczenia? Czy wprowadzenie kolejnej zakładki na stronie internetowej spowoduje, że mieszkańcy będą w stanie skutecznie, szybko i w sposób zadowalający (pełny) dowiadywać się o fatalnym stanie powietrza w gminie?

Zobaczymy.

alarm-1477306

46 response to "Jest odpowiedź Urzędu na petycję mieszkańców w sprawie komunikatów o zanieczyszczeniu"

    • Przez: rozumicie Zamieszczono: 16 marca 2016

      Odpowiada Radny A.Sapała:
      “możliwości do takiego rozwiązania są, jednak budowa byłaby zasadna przy dużej ilości chętnych…..Sugeruje, aby ten temat omówic na zebraniu mieszkańców osiedla i dopiero wtedy MOŻNABY podejmować odpowiednie decyzje”.
      Takie postepowanie p.Radnego nazywa sie spychotechniką:
      JA chciałbym , ale wicie -rozumicie , jak sami to załatwicie, to ja poprę.

      Nie tego spodziewali się mieszkańcy od Pana

  1. Przez: czytelnik DP Zamieszczono: 8 marca 2016

    Trudno wykryć, kto tu truje
    http://www.dziennikpolski24.pl/region/region-podkrakowski/a/trudno-wykryc-kto-tu-truje,9474493/
    Ryszard Litwan podkreśla, że bez pomocy mieszkańców sam WIOŚ niczego nie jest w stanie udowodnić trucicielom.
    To jest kpina, bo skoro WIOŚ nie potrafi zapanować nad tym co robią ze środowiskiem truciciele to znaczy, że cała ta instytucja powinna zostać mocno zmodyfikowana lub zlikwidowana. Skoro Straż Miejska czeka również na obywateli to też do likwidacji. Po co wydawać pieniądze z podatków na coś co nie działa jak należy.

  2. Przez: Lokalny Zamieszczono: 3 marca 2016

    a jak zaczniemy składać masowo skargi i prośby do Straży Miejskiej na tych co kopcą najbardziej to bedzie jakiś efekt ?

    jak miasto nie ma zgłoszeń to wtedy mogą twierdzić że nie ma problemu. a tak to nie bedzie wymówki.

    • Przez: taki mamy klimat Zamieszczono: 4 marca 2016

      Na tych co smrodzą w Rynku i walą wprost do okna, zgłoszenie do SM powinien zrobić burmistrz a nie zlecać projekty klimatyzacji dla Urzędu.

      CRU – poz 989 wyk.koncepcji klimatyzacji w budynkach nr 1,2,3, i 14 Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie – 5 781,00 zł brutto
      Odradzam klimatyzację, bo pracownicy będą się przeziębiać w lecie i pozostali nie pójdą na urlop.
      Klimatyzacja potrzebuje sporo prądu który wytwarzany jest w elektrowniach opalanych węglem.

    • Przez: lokalny2 Zamieszczono: 4 marca 2016

      Czy Straż Miejska musi mieć skargę od mieszkańca? Przecież strażnicy są ŻYWYMI (jeszcze) ludźmi, mają oczy i widzą, mają nosy i czują. Sami nie moga się tym zająć? Wszystko trzeba POPYCHAć? Straż Miejska doskonale wie, gdzie są kopciuchy w Skawinie, pytanie dlaczego nie reaguje- może to są ich domy , albo krewnych?
      Co powoduje ślepotę SM? Regulamin? – Straży Miejskiej Nie WOLNO reagować bez zgłoszenia przez obywatela???? Palenie śmieciami jest wykroczeniem, czy Strażnik o tym wie?

    • Przez: głos Zamieszczono: 4 marca 2016

      Czy ktoś w ogóle czuje się odpowiedzialny za to miasto, czy siedzi i czeka na zgłoszenia? Urzędnicy i podległe im służby to nie Straż Pożarna by wyjeżdżali z biura po zbiciu szybki i naciśnięciu przycisku przez alarmującego. Czasem trzeba wysiąść z samochodu i przejść się po okolicy by poznać to miasto z każdej strony.
      Mieszkańcy powinni mieć odwagę zgłaszać wszystkie patologie jakie panują w gminie. Włodarzom, urzędnikom, służbom, radnym, sołtysom, przewodniczącym osiedlowym, organizacjom, które w swoich statutach mają zapisaną działalność na rzecz ochrony środowiska nie powinniśmy tego przypominać.

    • Przez: kpina Zamieszczono: 5 marca 2016

      Protokół nr 5/2016 Komisja Spraw Obywatelskich
      W styczniu przeprowadzono 7 kontroli i nie stwierdzono nieprawidłowości w postaci spalania śmieci.

      W gminie ponad 5000 palenisk, do sprawdzenia wszystkich w sezonie grzewczym, wystarczy 119 lat.

  3. Przez: BS Zamieszczono: 3 marca 2016

    Poznaj z nami historię Polski
    http://kronikarp.pl/szukaj,11912
    Wtedy taż Urząd tłumaczył się, Sanepid wiedział bo badał wodę. Dzieci w Skawinie są najbardziej zagrożone. Oglądnijcie i posłuchajcie wypowiedzi tych ludzi. Czy coś po kilkudziesięciu latach się zmieniło. Nie ma Huty są w jej miejscu inni truciciele.
    Dlaczego dziś WIOŚ nie chce zamontować monitoringu na ulicy Piłsudskiego, jak myślicie?
    Wtedy uratowali ludzi studenci, robiąc niezależne od władzy badania.

  4. Przez: biblioteka Zamieszczono: 3 marca 2016

    AKTUALIZACJA PROGRAMU OCHRONY ŚRODOWISKA
    DLA POWIATU KRAKOWSKIEGO NA LATA 2012-2015 Z PERSPEKTYWĄ NA LATA 2016-2019
    Na terenie Powiatu Gminą o największej emisji jest Skawina – miasto, ze względu na lokalizację dużej ilości zakładów produkcyjnych na jej terenie, w tym Elektrowni Skawina.
    W 2011 r. na terenie Powiatu Krakowskiego na stacji w Skawinie (os. Ogrody) odnotowano
    przekroczenia dopuszczalnego poziomu pyłu PM10 – stężenia 24-godzinnego (154 dni
    z przekroczeniem) oraz stężenia rocznego.
    Raport WIOŚ -2014 r
    http://www.krakow.pios.gov.pl/publikacje/raporty/raport14/index.htm

    • Przez: diagnoza wioś Zamieszczono: 3 marca 2016

      Wartość 24 godzinnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 w dniu 23.01.2016 r. wyniosła w Skawinie, os. Ogrody – 293 μg/m3. Przyczynami nadmiernego zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 były: szczególne lokalne warunki rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń, bardzo niekorzystne warunki klimatyczne, oddziaływanie emisji związanej z indywidualnym ogrzewaniem budynków oraz z ruchem pojazdów.
      http://www.krakow.pios.gov.pl/pobierz/2016/250116.htm
      Oczywiście w tym czasie, nie pracowała elektrownia a tysiące podmiotów gospodarczych ogrzewało pomieszczenia ekologicznie i nie miało udziału w tym zanieczyszczeniu 🙂

  5. Przez: pytacz2 Zamieszczono: 2 marca 2016

    Pytam prosto
    jest wiosna, gdzie w Skawinie będą sadzone drzewa i w jakiej ilości -?
    czy będą nowe zieleńce, czy tylko postawi się kilka donic i plan wykonany

    • Przez: BIP Zamieszczono: 2 marca 2016

      W budżecie przewidziano wydatek, mniej niż 0,3% na utrzymanie zieleni.
      Jedyna oferta złożona w przedmiotowym postępowaniu, spełnia wymagane warunki, dlatego została wybrana
      Zadanie 1 – 185 857,20 zł
      Zadanie 2 – 119 492,28 zł
      Zadanie 3 – 144 726,48 zł
      http://bip.malopolska.pl/umigskawina/Article/get/id,1171080.html

      • Przez: sm Zamieszczono: 2 marca 2016

        Spółdzielnia Mieszkaniowa ma jakiś dziwny sposób “pielęgnowania” drzew, nastawiony chyba na pozyskiwanie materiału opałowego. Nie robi się “kosmetyki” drzew powyżej 10 lat i w dodatku ogołacając z konarów, pozostawiając tylko pień. Koszmar to co wyprawiają, jeśli drzewa uschną z ich winy, to zapłacą karę w czynszu mieszkańcy.
        Pamiętajcie jeśli chcecie coś pomóc drzewom i sobie, wszystko na piśmie. Róbcie jak najwięcej zdjęć drzewom bo znikają z krajobrazu. Prawie nic nie sadzą a tną wszystko do pnia.

  6. Przez: Pytacz Zamieszczono: 1 marca 2016

    Czy Redakcji Info Skawina znana jest sytuacja drzewostanu w Skawinie wraz z bilansem wycinek, nasadzeń i przesadzeń drzew oraz krzewów? Jeżeli ktoś coś wie na ten temat, to niech napisze.

    • Przez: odpowiadacz Zamieszczono: 1 marca 2016

      Myślę, że warto zacząć od zapoznania się z wynikami kontroli NIK.
      http://www.nik.gov.pl/kontrole/wyniki-kontroli-nik/pobierz,lkr~p_14_087_201406201310401403269840~id2~01,typ,kj.pdf
      Skawina
      W kontrolowanym okresie, tj. w latach 2010-2014, w Urzędzie prawidłowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami2, stosowano procedurę wydawania zezwoleń na usunięcie drzew. Niektóre postępowania nie zostały jednak rzetelnie przeprowadzone i udokumentowane

      NIK o ochronie drzew przy realizacji inwestycji w miastach
      Wystąpienia pokontrolne –
      Nie spotkałem opracowań dotyczących jakie wnioski wyciągnięto po tej kontroli, co się zmieniło w pracy ROŚ.

    • Przez: wykaz Zamieszczono: 2 marca 2016

      Wykaz danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie http://www.ekokarty.pl/wykaz/skawina/index.php?rob=nowawyszukiwarka
      2015 r – wniosek o usuniecie drzew ponad -600, 2014 r.- 500, 2013 r -400
      Wniosek może dotyczyć jednego drzewa lub 100, nie każdy wniosek kończy się decyzją wycinki. Jak widać rośnie ilość składanych wniosków.
      Zgodę na wycinkę drzew udziela również Starostwo Powiatowe. Drzew wycinanych przy drogach, przy rzekach, torach i sieciach energetycznych nikt nie liczy.
      Takie dane o które zapytał Pytacz nie są udostępnione przez Urząd MiG na oficjalnych stronach.

  7. Przez: paweł Zamieszczono: 1 marca 2016

    Informacja o stanie powietrza powinna docierać do wszystkich mieszkańców. To co z nią zrobią, czy pójdą pobiegać do parku, zagrać na Orliku, jest decyzją każdej dorosłej osoby. Moim zdaniem podczas smogu, boiska na zewnątrz powinny być zamknięte dla dzieci, w zamian można wprowadzić rabat na korzystanie z basenu, hal sportowych, siłowni. Jest nierozsądną rzeczą wyprowadzanie na spacery dzieci z placówek przedszkolnych i oświatowych gdy wielokrotnie jest przekroczona norma. Promocja Rynku w Skawinie z udziałem dzieci to coś na co rodzice nie powinni wyrażać zgody, mamy obok Park Miejski.

    • Przez: romek Zamieszczono: 1 marca 2016

      Nawet w deszczowy dzień? wyobrażasz sobie 50 dzieciaków grzecznie chodzących TYLKO po wilgotnych asfaltowych alejkach w Parku?

  8. Przez: grześ Zamieszczono: 1 marca 2016

    Czy kiedykolwiek braliście udział w spotkaniach, konsultacjach, dotyczących terenów zielonych w mieście? Czy temat zieleni w mieście, jej ochrony, był obecny stale na oficjalnych stronach UMiG? Czy w Gminie liczącej 43 tysiące mieszkańców jest działające aktywnie stowarzyszenie, występujące w obronie środowiska? Ile razy tym tematem zajmowali się nasi samorządowcy na przestrzeni kilkudziesięciu lat? Czy poza edukacją dzieci Urząd prowadzi edukację osób dorosłych? Czy podczas spotkań z przedsiębiorcami władza składała propozycję zachowań proekologicznych; drzewa jako ekrany, transport zbiorowy dla pracowników i inne formy transportu poza dojazdem samochodem w pojedynkę?
    Można mnożyć w nieskończoność te pytania. Można dalej udawać, że coś się robi dla poprawy stanu powietrza poza tworzeniem kolejnych papierowych opracowań, płacąc za nie po kilkaset tysięcy.

    • Przez: lipa Zamieszczono: 1 marca 2016

      Można zadać kolejne pytania.
      Czy skawińscy urzędnicy odpowiedzialni za zieleń w mieście biorą udział w szkoleniach, organizują je dla zarządców terenów, Spółdzielnia Mieszkaniowa, Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej, Parafie i wielu innych zarządców?
      Jak wygląda kontrola terenów zielonych na ich terenie, sposobu prowadzonej “pielęgnacji” drzew i krzewów, wycinki, nasadzeń?
      Czy kiedykolwiek przeprowadzono inwentaryzację drzewostanu, stanu rosnących drzew? Jaki procent stanowią tereny zielone na terenie miasta? Czy miasto posiada plan nasadzeń, pozyskiwania terenów zielonych?
      Czy ktoś obeznany z tematem odpowie na te pytania?

      • Przez: romek Zamieszczono: 1 marca 2016

        Plan zieleni miejskiej który będzie obligował urząd i Radę Miejską do zrealizowania konkretnego celu … sprecyzowanych miejsc i ilości zieleni miejskiej to jestem za. Jeśli jednak ma to być kolejny papier wskazujący ile jest drzew i ze przydałoby się coś nasadzać bez żadnych OBLIGUJĄCYCH wyników to szkoda nawet na to kasy

  9. Przez: fredi Zamieszczono: 29 lutego 2016

    Ale w piśmie nie piszą co dalej z SMSami! Nie piszą że nie będzie uruchomiona!

    • Przez: Redakcja Zamieszczono: 29 lutego 2016

      A dla Pana z tych pism wynika, że Urząd zamierza powiadamiać smsami o każdorazowych przekroczeniach norm?
      Bo dla nas nie. Wspomniano prawie o wszystkim (zakładka, newsletter, aplikacje mobilne,..) ale o smsach nie. Skoro w odpowiedzi na petycję o nich nie wspomniano, a o smsy w petycji również chodziło, głównie ze względu na osoby nie korzystające z komputera/internetu czy nowszej generacji telefonów komórkowych, to znaczy, że żadnych powiadomień SMSami o zanieczyszczeniu nie będzie.

      • Przez: fredi Zamieszczono: 1 marca 2016

        albo jeszcze myślą, zastanawiają się, analizują… staram się myśleć pozytywnie gdyż nie widzę powodu aby jak informuje się o zaginięciu osoby czy o korku to dlaczego nie informować o przekroczeniu norm. Pierwszy raz to coś umknęło urzędnikowi?

    • Przez: czytelnik Zamieszczono: 29 lutego 2016

      Czytam to kolejny raz i nie widzę by coś wspomniano o SMS-ach.

  10. Przez: rudi Zamieszczono: 29 lutego 2016

    Kto się zapisze do proponowanego newslettera prawie codziennie będzie otrzymywał komunikat

    I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza dla…..

    Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego informuje o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (50 µg/m³) oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

    Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

    •unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
    •ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
    •osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
    •śledzić informacje na stronie powietrze.malopolska.pl/prognozy o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.

    to był dopiero I stopień zagrożenia, a jest jeszcze drugi i trzeci
    w lecie dochodzi jeszcze skażenie ozonem

    A w praktyce znaczy to, że nie możemy nic zrobić, więc apelujemy: seniorze nie wychodź z domu jak nie musisz (w domu masz klimę), młodzieży nie uprawiaj sportów na świeżym powietrzu (pamietajcie o tym piłkarze), mamo nie chodź z dziećkiem na spacer i pamiętajcie wszyscy o nie wietrzeniu mieszkania.

    Mądry Polak po szkodzie?
    Dobrze mieć wiedzę, ale ludzie, trzeba coś robić, bo się zadusimy!!!!

    1 ha drzew pochłania 3 tony pyłu –
    NIE WYCINAĆ DRZEW, należy sadzić NOWE gdzie tylko można,

    1 ha trawy pochłania 5 ton pyłu –

    bierzmy przykład z Madrytu, tam sadzi się drzewa i zakłada trawniki NA KAŻDYM WOLNYM SKRAWKU.
    A u nas? wszędzie wycinka drzew starych i młodych, bo liście śmiecą, beton i beton. Kiedy nastąpi zmiana myślenia? Za sto lat jak nas już nie będzie i Was też ???????????????

    • Przez: romek Zamieszczono: 29 lutego 2016

      Hmm… a co odróżnia wieś od miasta? Może warto zastąpić chodniki trawnikami, parkingi trawnikami, płytę rynku głównego w Krakowie też zastąpić trawnikiem. Zgodzę się ze trzeba zazieleniać przestrzeń ale tam gdzie jest to możliwe. Gospodarka zielenią i drzewami musi być racjonalna. W lesie drzewo słabe się łamie, umiera. Nie ma też powodu aby na siłę drzewo utrzymywać przy życiu kiedy jest spróchniałe w środku pomimo że na zewnątrz wydaje się silne, duże. Lepiej porównajmy inne miasta z naszej strefy klimatycznej. Trzeba zmusić mieszkańców i przedsiębiorców do podpięcia się do MPEC, ograniczenia ruchu samochodowego i likwidacji przedsiębiorstw które zanieczyszczają atmosferę!

      • Przez: rudi Zamieszczono: 29 lutego 2016

        To ja się pytam ile drzew zostanie posadzonych w tym roku w Skawinie? Czy istnieje jakaś strategia utrzymywania/powiekszania zieleni w mieście?

        Romek, proponujesz mieszkańców zmuszać do podpiecia się do MPEC? a dlaczego zmuszać? czy nie można stworzyć takich warunków, żeby sami chcieli sie podłączać, a nie słyszeli, że to się mpec-owi nie opłaca. Tutaj jest potrzebna mądra polityka Gminy. Kto poda przykład co robi Gmina (oprócz planów na rok 2020) aby powietrze było mniej zatrute DZISIAJ.

        • Przez: jarosław Zamieszczono: 29 lutego 2016

          W planie odlesienie i odrolnienie ponad tysiąca hektarów, to skończy się katastrofą ekologiczną, komunikacyjną, a przede wszystkim utratą zdrowia mieszkańców, w najbliższym dziesięcioleciu. Już stajemy na podium obok Alei Krasińskiego. Celowe pomniejszanie udziału przemysłu. Przecież ten przemysł oparty jest na transporcie samochodowym, kolejne tysiące ciężarówek na drogach i tysiące samochodów osobowych bo na komunikację autobusową rzucana jest jałmużnę.

        • Przez: romek Zamieszczono: 1 marca 2016

          Gdyby MPEC był spółką Gminy to faktycznie można by regulować cenami. Te natomiast odstraszają klientów – wystarczy zobaczyć w Rynku gdzie przecież jest możliwość podpięcia do sieci ciepłowniczej. A jak klientów jest mało to i MPEC nie ma celu rozbudowywać sieci ciepłowniczej. Druga sprawa jest taka ze nawet w Krakowie nie doprowadzają sieci ciepłowniczej do każdego domu jednorodzinnego gdyż bywa to najzwyczajniej nieopłacalne jeśli występują zbyt duże straty ciepła na przesyle.

          Zastanawiam się czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie wymaga zmiany i zaplanowania w mieście terenów zielonych. Zlikwidować zieleń jest prosto ale ją odbudować to już zdecydowanie trudniej. Może parking pod basenem zamienić na skwer?

      • Przez: betonowa dżungla Zamieszczono: 29 lutego 2016

        Kraków to akurat bardzo zły przykład do naśladowania. Czy wiesz, że w ciągu 4 lat Prezydent Miasta Krakowa wydał zgodę na wycinkę 56.659 DRZEW. Kraków ma zaledwie 4,38 proc. obszarów leśnych, to najmniej spośród polskich metropolii. Katowicach – 40 procent powierzchni miasta, więcej ma Warszawa, Wrocław i nie są to wsie, gdzie zamieniono chodniki na trawniki.
        http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,19620759,ile-drzew-wycieto-w-krakowie-i-innych-malopolskich-miastach.html#ixzz4022RShPA

        • Przez: romek Zamieszczono: 1 marca 2016

          Rozumiem Cię ale intencją mojej wypowiedzi było zaznaczenie że w mieście musi istnieć chodnik, droga, parkingi, miejsce do zgromadzeń (tak tak… chodzi mi o Rynek gdyż w Skawinie jak pada deszcz lub po prostu jest wilgotno to nie zorganizujesz większego wydarzenia na błoniach skawińskich). Jestem zwolennikiem zrównoważonej egzystencji betonu i zieleni. Hmm … 40 procent… ale to są skwery, zieleńce miejskie czy są to lasy w miastach?

          • Przez: MS Zamieszczono: 2 marca 2016

            Tereny zielone w miastach nie powinny być uważane za opcjonalny luksus.
            Owszem, miasta potrzebują rozległych parków, w których można całkowicie zanurzyć się w zieleń. Potrzebują również parków średniej wielkości, osiedlowych ogródków w zasięgu spaceru od każdego domu. Potrzebują parków kieszonkowych i pasów zieleni, roślin w donicach i żywych, zielonych murów porośniętych pnączami.
            Miastom potrzebna jest zieleń w rozmiarach S, M, L i XL
            Gil Panalosa

  11. Przez: bip Zamieszczono: 29 lutego 2016

    Protokół nr 7/2016
    Radny Pac stwierdził, że nie było informacji odnośnie spalania w piecach nieczystości, Komendant odpowiedział, że nie wpisano, bo w roku 2015 nie było zgłoszeń, ale już w tym roku takie zgłoszenia były.

    • Przez: cd Zamieszczono: 29 lutego 2016

      Radny Pac..dlaczego w Sprawozdaniu nie ma żadnego wpisu odnośnie środowiska, ochrony przyrody, czy wycinania drzew…nie wiem czy udajemy, że pracujemy?

  12. Przez: smog Zamieszczono: 29 lutego 2016

    SMS ostrzega przed zagrożeniami
    Inicjatywa zrodziła się w odpowiedzi na potrzebę szybkich i precyzyjnych informacji o nadchodzących niebezpieczeństwach związanych z gwałtownymi zmianami pogody, podniesieniem stanu wód, nadchodzących wichurach, utrudnieniach w ruchu drogowym oraz awariach prądu, gazu i wody, które wynikają z sytuacji kryzysowych.
    http://www.gminaskawina.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=7282&menu_id=0
    Gdy system był wdrażany niewiele mówiło się i nie pisało na temat zagrożeń spowodowanych złym stanem powietrza w gminie. Rośnie świadomość społeczna czy decydentów również?
    Wciąż winą za zły stan powietrza w naszej gminie obarcza się Kraków. Szczególnie starsze osoby powielają mit tworzony przez lata, że zabójcze powietrze jest w Krakowie. Moralnym obowiązkiem rządzących tą gminą, jest wykorzystywanie wszelkich możliwych i dostępnych środków informowania o zagrożeniach. Praca uświadamiająca, monitorowanie, kontrola, wdrażanie programów ochrony powietrza.

    • Przez: anna Zamieszczono: 29 lutego 2016

      Czy w Urzędzie funkcjonuje całodobowa sztab antykryzysowy? Czy w Urzędzie cały weekend siedzi osoba która czuwa aby poinformować mieszkańców o pojawiającym się stanie kryzysowym?

      • Przez: Redakcja Zamieszczono: 29 lutego 2016

        GMINNY ZESPÓŁ ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

        SZTAB KRYZYSOWY
        jest czynny całodobowo do odwołania

        URZĄD MIASTA I GMINY W SKAWINIE
        RYNEK 1, 32-050 SKAWINA

        Tel. 12 277 01 30 lub 12 276 31 26

        Zapotrzebowanie na sprzęt ratowniczy prosimy zgłaszać do:
        PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ w SKAWINIE tel. 12 276 39 98

        PLAN REAGOWANIA KRYZYSOWEGO
        GMINNEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

        Odpowiedzialna za powiadomienie osób funkcyjnych Urzędu Miasta i Gminy Skawina niezbędnych do osiągnięcia wyższych stanów gotowości do reagowania na sytuacje kryzysowe w godz. pracy jest Małgorzata Lamot-Migo.
        (…)

        http://www.gminaskawina.pl/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=252#

        • Przez: anna Zamieszczono: 1 marca 2016

          Ha ha widzę ze dane są bardzo aktualne.
          Skoro w urzędzie jest całodobowy sztab to powinien działać i informować. To skandal że ktoś bierze wynagrodzenie za pracę której nie wykonuje!!!

      • Przez: wyrocznia Zamieszczono: 3 marca 2016

        Oby mieszkańcy nie musieli się przekonać jak szybcy i sprawni są zasiadający w sztabach. Zwłaszcza jeśli chodzi o katastrofy w ruchu lądowym i powietrznym, po godzinach urzędowania i w weekendy.
        To nie jest kwestia czy się zdarzy, tylko kiedy. Jesteśmy na głównym szlaku drogowym, kolejowym i powietrznym. Zaludnienie – 430 osób zamieszkujących na kilometrze kwadratowy. Najbardziej uprzemysłowiona gminą o dużym ryzyku awarii w kilku dużych zakładach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *