Sąd nie zgodził się z ustaleniami prokuratury na temat używania przez oskarżonych niebezpiecznych narzędzi; uznał, że nie ma na to wystarczających dowodów, a wątpliwości w sprawie należy rozstrzygnąć na korzyść oskarżonych. W uzasadnieniu wskazał, że czynu nie dopuścili się oni publicznie, bo do bójki doszło w nocy, osoby postronne jej nie widziały; ich czyn – zdaniem sądu – nie miał charakteru chuligańskiego. Ponadto sąd zaznaczył, że cała sprawa była “niezmiernie skomplikowana”, również z uwagi na to, że niemożliwe okazało się dokładne ustalenie przebiegu zdarzeń oraz motywy bójki.

Dodał, że okolicznością łagodzącą w tej sprawie był fakt, że żaden z oskarżonych nie był wcześniej karany sądownie. – Jest to okoliczność łagodząca, wpływającą na wymiar kary, który nie jest w tej sprawie stosunkowo wysoki, biorąc pod uwagę charakter tego zdarzenia i ostateczny skutek – oświadczyła sędzia Anna Bosak-Ziomek.

– Śmierć człowieka zawsze, w jakimkolwiek zdarzeniu jest tą okolicznością, która musi być brana pod uwagę. Jest to skutek najgorszy z możliwych, jakie mogą zaistnieć w przypadku sytuacji bójki – uzasadniła sędzia.

Jak ustalono w toku śledztwa, pokrzywdzony mężczyzna wyszedł w nocy na balkon i zobaczył idących ulicą kilku mężczyzn. W chwili, kiedy znaleźli się oni na wysokości jego samochodu, usłyszał huk. Wybiegł z kolegą z bloku, by zapobiec zniszczeniu auta. Wywiązała się bójka. Podczas niej został ugodzony nożem. Po zakończeniu bójki ranny mężczyzna wracając do domu upadł przy wejściu do bloku.

Załoga wezwanego na miejsce pogotowia ratunkowego podjęła reanimację. Była ona nieskuteczna. Lekarz stwierdził zgon. Przyczyną śmierci mężczyzny było wykrwawienie po ciosie nożem w klatkę piersiową. Mężczyzna miał też uszkodzone żebro i płuca. Przesłuchani w charakterze podejrzanych sprawcy nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów oraz odmawiali składania wyjaśnień lub składali wyjaśnienia, w których umniejszali swoją rolę. 

Zobacz także:

Kto zabił Sławka Trzosa? Skawina czeka na wyrok – artykuł na Wirtualna Polska

Źródło: Gazeta Krakowska, onet.pl, Gazeta Wyborcza