Jubileusz niepełnosprawnego artysty – Reportaż z wernisażu Jerzego Galosa (ZDJĘCIA)

Wernisaz_Jaskowice_SkawinaW niedzielę, 13 września 2015 r., w Domu Ludowym w Jaśkowicach miała miejsce niezwykła impreza – wernisaż artysty-malarza Jerzego Galosa na 15-lecie jego pracy twórczej. I może nie byłoby w tej uroczystości nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że Pan Jerzy swoje prace tworzy ….ustami!

Wernisaż został zorganizowany przez Sołtysa wraz z Radą Sołecką i ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Jaśkowice XXI Wiek oraz z Rodziną Galos.

Historia Jerzego Galosa jako artysty zaczyna się kilka lat po wypadku podczas skoku do wody, gdy złamał kręgosłup i doznał paraliżu czterokończynowego. W chwili nieszczęsnego skoku miał 28 lat. W 1999 roku namalował swoje pierwsze prace ustami. Pięć lat później nawiązał współpracę z Wydawnictwem „Amun” z Raciborza i trwa ona do dziś. W maju 2004 roku pierwszy raz pojechałem z grupą artystów malujących ustami i nogami na plener malarski do Wisły, co było dla mnie wielkim przeżyciem. Mogłem poznać wspaniałych kolegów, którzy serdecznie przyjęli mnie do grupy – tak wspomina ten czas malarz z Jaśkowic, który choć mieszka obecnie w Krakowie, właśnie w podskawińskiej miejscowości rozpoczynał swą artystyczną przygodę. Wtedy też został stypendystą programu dla niepełnosprawnych artystów z siedzibą w Liechtensteinie.

Obrazy malowane ustami przez artystę jubilata to głównie pejzaże, kwiaty, martwe natury i zwierzęta. W swych pracach stosuje technikę olejną, a także temperę i akwarelę.

Jerzy Galos wystawiał swoje prace m.in. w Galerii Kotłownia Politechniki Krakowskiej, Tynieckim Klubie Kultury, Galerii Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych „Stańczyk” w Krakowie, w Urzędzie Miasta Krakowa, Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Pałacyku „Sokół” w Skawinie, a także przekazywał je na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy Fundacji św. Brata Alberta.

– Niezmiernie się cieszę, że mieliśmy okazję zrealizować ten jubileuszowy wernisaż. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni obrazami Pana Jerzego, a przede wszystkim jego pokazem malowania ustami na żywo. Podarowany mi obraz namalowany podczas wernisażu zostanie po oprawieniu przekazany do Domu Ludowego, aby pozostał dla potomnych jako pamiątka – komentował na gorąco po zakończeniu uroczystości sołtys Jaśkowic, Józef Tomczak, jeden z głównych pomysłodawców i organizatorów całego przedsięwzięcia.

Sala pękała w  szwach, na uroczystość przybyło około 140 gości w tym m. in. Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Pan Paweł Kolasa.

Jubilat od swojej najbliższej rodziny otrzymał wspaniały tort.

W imieniu mieszkańców Sołtys Józef Tomczak wręczył bukiet z 15 róż Panu Jerzemu Galosowi, także w imieniu Rady Miejskiej w Skawinie bukiet kwiatów wręczyła radna Pani Ewa Masłowska.

Rodzina Galos podziękowała wszystkim gościom za przybycie oraz wręczyła kwiaty Pani Bożenie i Józefowi Tomczak, Panu Rafałowi Chmurze a także siostrom Kapusta za oprawę muzyczną.

Była lampka szampana, tort i ciasto dla gości.

Sołtys w imieniu mieszkańców zakupił piękny obraz, który zostanie zawieszony w Domu Ludowym.

Bardzo dziękuję także osobom, które zakupiły obrazy z galerii wystawionej, gdyż uzyskane środki pozwolą artyście na tworzenie kolejnych wspaniałych prac.

Bardzo dziękuje wszystkim osobom za przybycie na tą uroczystość a także, tym wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania  tej uroczystości.

Tekst: Józef Tomczak, Sołtys Jaśkowic

Zdjęcia i video: Marcin Hałat

Krótki reportaż Sołtysa oraz informacja z tej imprezy a także zdjęcia autorstwa Rafała Chmury znajdziecie na stronie sołectwa Jaśkowice pod adresem: TUTAJ.

Zobacz również reportaż TVN24: TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *