Już niebawem surowe kary za cofanie licznika w pojazdach: od 3 mies. do 5 lat więzienia. Uważać muszą też taksówkarze i kierowcy ciężarówek

Sejm kończy prace nad ustawą, która pozwoli skutecznie ścigać wszystkich, którzy ingerują w prawidłowość wskazań liczników samochodowych. Do pięciu lat więzienia będzie grozić nie tylko za “kręcenie”, ale także za zakładanie większych lub mniejszych opon. Ich rozmiar wpływa bowiem na wskazania drogomierza. Wszystko wskazuje, że jeszcze przed wakacjami zaczną obowiązywać przepisy przewidujące surowe kary za cofanie licznika. W piątek wieczorem w Sejmie ma się odbyć trzecie czytanie projektu nowelizacji ustawy o ruchu drogowym i prawa karnego, autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości, i prawdopodobnie głosowanie. Potem ustawą zajmie się Senat, a 14 dni po jej ogłoszeniu w Dziennik Ustaw – co może nastąpić już w kwietniu – majstrowanie przy drogomierzach będzie zagrożone karą od 3 mies. do 5 lat więzienia.

Wszystko przez dodanie nowego art. 306a do Kodeksu Karnego. Zgodnie z nim kara będzie grozić każdemu, kto zmieni wskazanie drogomierza, zaingeruje w prawidłowość jego pomiaru, ale też to zleci innej osobie wykonanie tego czynu. To istotna zmiana, którą zgodnie popierają Stowarzyszenie Komisów, Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów oraz Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego. Może jednak dotknąć nie tylko nieuczciwych handlarzy samochodów – informuje serwis prawo.pl

Oficjalne dane wskazują, że 240 tys., czyli 1,27 proc. wszystkich aut w Polsce, ma „przekręcony” liczniki. Ale inne dane wskazują jednak, że problem ten może dotyczyć aż 20 proc. pojazdów –  zauważa Damian Szeleszczuk z Katedry Prawa Karnego Wykonawczego KUL.

Stwierdza też, że sami handlarze przyznają, iż nawet 90 proc. samochodów ściągniętych z Zachodu i wystawionych na sprzedaż jest „kręconych” nawet o 40 proc. faktycznie przejechanych kilometrów. Nic dziwi więc fakt, że sprzedawcy od lat postulują o skuteczniejsze ściganie tych, co kręcą.

– Cała branża osób handlujących legalnie używanymi samochodami czeka na tę ustawę. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że projekt wrócił pod obrady Sejmu. Czekamy na jej szybkie uchwalenie – mówił Maciej Szymajda, prezes Stowarzyszenie Komisów PL podczas prac w Sejmie. Przekręcony licznik zawyża wartość auta o średnio 2000 złotych. Paweł Tuzinek, radca prawny ze Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego dodaje, że w zeszłym roku przywieziono do Polski milion aut używanych, łatwo więc policzyć o jaką kwotę toczy się tutaj batalia.

Ustawę popiera też Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów. –  Chcielibyśmy żeby części demontowane z samochodów, posiadały aktualny przebieg. Pozwala nam to zaoferować klientowi część używaną, ale z gwarantowanym przebiegiem – tłumaczy Adam Małyszko, prezes SFRS.

Po wejściu w życie nowych przepisów więcej policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i służby celne będą mieć obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego auta, także pojazdu niezarejestrowanego, holowanego, bądź przewożonego na przyczepie. Dane trafią do centralnej ewidencji pojazdów.

Więcej przeczytacie na stronie prawo pl w artykule: 5 lat nie tylko za cofanie licznika. Uważać muszą też taksówkarze i kierowcy ciężarówek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *