Kampania antynikotynowa dla firm – “Nie rzucaj, bo wróci”

logo kampanii 4Palenie w miejscu pracy to ogromne straty finansowe dla pracodawcy.

Pracodawco! Nie daj się puścić z dymem. Weź sprawy w swoje ręce.

Wspomóż swojego pracownika w walce z nałogiem nikotynowym,

a uzyskasz zwrot z tej inwestycji.

 Coraz więcej pracodawców w Polsce inwestuje w pozapłacowe świadczenia prozdrowotne, mając na uwadze kondycję i samopoczucie pracowników, przekładające się na lepszą wydajność firmy. Często lekceważą jednak kwestię palenia papierosów, nie analizując wynikającego z tego bilansu zysku i strat. Przerwy na papierosa zajmują pracownikowi średnio 40 minut z ośmiogodzinnego dnia pracy. W skali roku oznacza to blisko 20 dni pracy „puszczonych z dymem”. Straty finansowe wynikające z zatrudnienia jednego palacza mogą zatem sięgać nawet do kilku tysięcy złotych rocznie. Koszty wynikają z absencji, ale także ze spadku wydajności pracy. Nałogowi palacze mają problemy z koncentracją, wykazują wyższy poziom stresu, są mniej zdyscyplinowani. Ponadto obecność osób palących na terenie przedsiębiorstwa może przyczyniać się również do konfliktów między palącymi i niepalącymi.

Mając świadomość szkodliwych skutków uzależnienia od nikotyny, blisko 70% palaczy chce uwolnić się od nałogu i próbuje to zrobić w życiu wielokrotnie. Niestety, aż 96% prób rozstania z nałogiem kończy się niepowodzeniem ze względu na dobór nieodpowiedniej terapii (niską skuteczność wykazuje siłowe odstawianie narkotyku, stosowanie leków czy Nikotynowej Terapii Zastępczej).

Zdrowie pracowników to najważniejszy kapitał firmy, dlatego opłaca się w nie inwestować. Jak pokazują badania naukowe przeprowadzone przez Wiedeński Uniwersytet Medyczny, skuteczna pomoc może nadejść właśnie ze strony pracodawcy. Grupowe terapie antynikotynowe metodą behawioralno-poznawczą, organizowane w firmach, to najbardziej efektywny sposób w walce z uzależnieniem od nikotyny, którego skuteczność sięga 60% w rok po terapii.

Grupowe terapie antynikotynowe w firmie przekładają się na realne oszczędności dla przedsiębiorstwa. Zestawiając niewielki, jednorazowy koszt terapii wynoszący kilkaset złotych ze skalą uzyskanych oszczędności, otrzymamy zwrot z inwestycji w terapie antynikotynowe dla pracowników na poziomie kilkuset procent już w pierwszym roku. Po trzech miesiącach, w ciągu których przeprowadzony jest program antynikotynowy „Free Forever” w przedsiębiorstwie, statystycznie na 10 palaczy, którzy przejdą terapię aż 7 trwale rozstaje się z nałogiem nikotynowym. Po roku – średnio 6 pracowników.

 infografika kampanii

W Polsce codziennie po papierosa sięga aż 8,8 mln osób. Każdego miesiąca ok 440 000 osób podejmuje kolejną próbę rzucenia palenia siłą woli, za pomocą leków lub Nikotynowej Terapii Zastępczej. Coraz więcej polskich przedsiębiorstw pomaga swoim palaczom zerwać z nałogiem. Zmienia się bowiem podejście do nikotynizmu. Dotychczas nikłe zainteresowanie pracodawców zawdzięczaliśmy powszechnej, a błędnej opinii, że palacze wybrali swój nałóg – innymi słowy – palą, bo chcą i lubią. Nic bardziej mylnego. Żaden palacz świadomie nie zrezygnował z kontroli i nie wybrał tego, że będzie uzależniony od nikotyny do końca życia. Świadczą o tym statystyki, mówiące o wielokrotnym podejmowaniu prób jej rzucenia. Skutecznym narzędziem są grupowe, antynikotynowe terapie w firmach, w Polsce jeszcze mało powszechne, a w krajach zachodnich stosowane rutynowo i z sukcesem już od kilku lat.

– Palenie papierosów to poważna choroba i powinniśmy o tym głośno mówić. Palacz papierosów może być zdiagnozowany jako osoba ciężko chora nie tylko ze względu na schorzenia, wynikające z palenia papierosów, tj. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) czy nowotwór płuca, ale przede wszystkim przez fakt samego uzależnienia. Uzależnienie od tytoniu jest chorobą, należącą do grupy zaburzeń zachowania, spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych. Światowa Organizacja Zdrowia WHO uznała ją za przewlekłą i nawracającą. Dlatego wymaga ona postawienia diagnozy, zastosowania odpowiedniej terapii i właściwego leczenia. Ze względu na skalę i powszechność nikotynizmu dostrzegamy wielką potrzebę, aby aktywnie angażować się w działania zwalczające nałóg nikotynowy w miejscu pracy – mówi Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

– Nikotyna to narkotyk oraz silna neurotoksyna, dodawana np. do środków owadobójczych. Uzależnienie od niej to nie tylko destrukcja płuc, ale również psychiki. Żeby wyjść z pułapki nikotynowej, trzeba wiedzieć jak to zrobić, nie ma sensu liczyć na cud i marnować czas na nieskuteczne oraz kosztowne metody. Skutecznym i zarazem najprostszym sposobem na rozstanie się z nałogiem jest poznanie mechanizmów, jakie nim rządzą. Tylko wtedy możemy nad nimi zapanować – dodaje Piotr Jagiełło instruktor terapii uzależnień, terapeuta metody behawioralno- poznawczej „Free Forever”.

Podczas gdy rzucanie palenia siłą woli daje skuteczność na poziomie 3,4%, mierzoną po roku od momentu odstawienia papierosów, akupunktura – 3,9%, plastry nikotynowe – 6,2 %, a leki psychotropowe blokujące głód nikotynowy – 7,1%, terapie behawioralno-poznawcze w środowisku pracowniczym dają w podobnym czasie aż 58,9- procentową szansę powodzenia.

– Siła woli i wspomagacze nie rozwiązują sprawy. Stosując leki, plastry czy e-papierosy, próbujemy mierzyć się jedynie z fizycznym aspektem nałogu – głodem nikotyny. Jednak uzależnienie od papierosów w 90% jest problemem mentalnym, a tylko w niewielkim stopniu fizjologicznym. To w naszej psychice tkwi jego sedno i trudno go zwalczyć pigułką lub siłą woli. Potrzebna jest praca z terapeutą – kontynuuje Jagiełło. – Jedynie świadomość mechanizmów, rządzących naszym uzależnieniem pozwala zapanować nad nim na zawsze. Wychodzimy z niego bez wysiłku, gdy wiemy na jakiej zasadzie działają w nas dwie sprzeczne siły. Ta namawiająca, by „już z tym skończyć” i ta, która – mimo naszej wiedzy, że palenie zabija – jest w stanie zmusić nas do sięgnięcia po papierosa. Gdy zapanujemy nad tą ostatnią, poznając jej przyczyny i wewnętrzną strukturę, nie musimy już toczyć wewnętrznej walki. Efektywnie przeprowadzona grupowa terapia behawioralno-poznawcza skutkuje ustąpieniem ochoty na papierosa – podsumowuje terapeuta.

Angażowanie się pracodawcy w działania, które pomagają pracownikom w uwolnieniu się od nałogu nikotynowego, wpisuje się w założenia polityki z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.
Firma, która stwarza bezpieczne i zdrowe miejsce pracy zyskuje zarówno w oczach pracowników, kontrahentów, klientów i gości, a tym samym zarabia więcej. Zdrowsi pracownicy lepiej służą przedsiębiorstwu, swojej rodzinie oraz społeczeństwu.

W Europie Zachodniej walka z uzależnieniem od nikotyny w miejscach pracy to działania standardowe, wpisane w codzienną działalność przedsiębiorstwa. Pracodawcy czują odpowiedzialność za zdrowie swoich pracowników, widząc, jak wiele korzyści przynosi im dobre samopoczucie członków zespołu. Naszedł czas, aby sesje antynikotynowe dla pracowników zyskały uznanie także w Polsce. Walka z nałogiem w biurze wraz z pozostałymi pracownikami to dla wielu palaczy jedyna szansa na osiągnięcie sukcesu i skuteczne rozstanie z nałogiem nikotynowym – mówi Michał Lach przedsiębiorca, inicjator kampanii na rzecz walki z nałogiem nikotynowym „Nie rzucaj bo wróci. Skutecznie rozstań się z nałogiem”, założyciel kliniki antynikotynowej Free Forever. – Palacz nie pali dlatego, że chce. To fałszywy mit. Palacz to nikotynowy narkoman – dodaje Lach.

logo kampanii

W Polsce z grupowych sesji antynikotynowych metodą behawioralno- poznawczą Free Forever w miejscu pracy skorzystali już m.in. Benefit Systems S.A oraz Piklington.

– Zdecydowaliśmy się na program antynikotynowy w firmie z prostego powodu. Zdrowie naszych pracowników jest dla nas bardzo ważne. Przekonano nas, że grupowa terapia antynikotynowa metodą behawioralno-poznawczą, organizowana przez pracodawcę, przynosi wyjątkowe rezultaty. Działa bowiem wzajemne wzmocnienie wśród spotykających się na co dzień w pracy członków grupy. Teraz sam mogę to potwierdzić. Podczas rozmów z uczestnikami terapii słyszałem w ich wypowiedziach radość z odzyskanej wolności od nałogu. Od terapii minęło kilka miesięcy i nadal większość uczestników nie pali. Z naszych obserwacji wynika również, że terapie przynoszą wiele korzyści finansowych i społecznych nie tylko jednostkom, ale i firmie. Wierzymy w sensowność takich działań i rekomendujemy sesje antynikotynowe wszystkim przedsiębiorstwom, którym zdrowie pracowników nie jest obojętne – dodaje Adam Kędzierski członek zarządu firmy Benefit System S.A.

Zakaz palenia w miejscu pracy jest popierany przez większość Polaków. Miejsce pracy wolne od dymu tytoniowego przynosi korzyści ekonomiczne, zdrowotne, a także społeczne. Rozstanie się z nałogiem za pomocą terapii behawioralno-poznawczej staje się nie tylko skuteczne, ale również przestaje być koszmarem, którego wielu pracowników się obawia. Dzięki terapii mogą na zawsze uwolnić się od uzależnienia, poprawiając jakość zarówno swojego życia i współpracowników.

 

Więcej na temat terapii behawioralno-poznawczej przeczytasz na www.nierzucajbowroci.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *